Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikLogicznePSVPS4
Okładka Escape Plan (PS4)
OkładkaEscape Plan (PS4)

Escape Plan

Escape Plan to platformówka, w której pomagamy wydostać się z pełnego zastawionych sideł więzienia dwóm zabawnym i odzianym w czarne kombinezony postaciom. W tym celu pokonujemy wiele pułapek starając się uniknąć niebezpieczeństw mogących wykryć ucieczkę.

Logiczne | elementy zręcznościowe | funkcje cross-platform | tytuły ekskluzywne PlayStation

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Escape Plan Premiera

22lut2012

PSV

3gru2013

PS4

Gry podobne do Escape Plan

Unpacking

Gorogoa

Tetragon

Escape Plan to platformówka, wymagająca od graczy nie tylko zręczności, ale też sprytu i logicznego myślenia. Za produkcję tytułu odpowiada studio Funbits Interactive. Tytuł ukazał się pierwotnie w 2012 roku i był jedną ze startowych produkcji dla przenośnej konsoli PS Vita. Port gry na PlayStation 4 może pochwalić się poprawioną oprawą graficzną oraz przystosowaniem do pracy z możliwościami pada DualShock 4.

Głównymi bohaterami jest para dziwnych postaci odzianych w czarne kombinezony. Lil jest drobnej budowy ciała, natomiast Laarg to wysoki i gruby jegomość. Obaj budzą się w rozległym i pełnym niebezpieczeństw więzieniu, a na ich piersiach widnieje biała cyfra zero, zmieniająca się wraz z ich kolejnymi zgonami, których niestety nie unikną, zważywszy na zabójczą precyzje pułapek z jakim będą musieli się zmierzyć.

System sterowania opiera się na wykorzystaniu żyroskopów, a także panelu dotykowego pada, który w czasie rozgrywki wykorzystywany jest na rozmaite sposoby. Lila lub Laarga kontrolujemy dotykając ich sylwetki palcem, a następnie przesuwając go po ekranie wyznaczamy kierunek i ścieżkę po jakiej będą się poruszać. Musimy być czujni, bo nie zatrzymają się do chwili, kiedy nie wydamy im innego polecenia.

Bohaterowie dysponują różnymi umiejętnościami. Lil potrafi wdychać ogromne ilości helu z rozmieszonych na planszy zaworów. Dzięki gazowi unosi się swobodnie w powietrzu, a jego lotem sterujemy za pomocą żyroskopów, przechylając konsolę na boki. Za jednym naciśnięciem ekranu możemy zmusić go do opróżnienia zwartości płuc. Laarg z kolei dysponuje ogromną masą i siłą, która pozwala mu niszczyć stojące na drodze przeszkody. Dzięki potężnemu skokowi może przebijać podłogę, by dostać się do zamkniętych i niedostępnych pomieszczeń.

Na początku rozgrywki gracze sterują jednocześnie tylko jednym z bohaterów. W kolejnych etapach pod naszą opiekę trafi też drugi, dzięki temu poziomy będą znacznie bardziej skomplikowane, wymagając ścisłej współpracy obu więźniów.

Escape Plan może pochwalić się oryginalną czarno-białą kreskówkową oprawą, korzystającą z trójwymiarowego silnika graficznego i animacji motion-capture.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 4,2 / 10 na podstawie 110 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Escape Plan

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.
PSV
PS4