Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikLogicznePSPPS3
Okładka echochrome (PSP)

echochrome

Echochrome to gra logiczna oparta na oryginalnym pomyśle zabawy z perspektywą. Produkcja została opracowana przez japońskie studio Sony Computer Entertainment.

Logiczne | tytuły ekskluzywne PlayStation

Okładka echochrome (PSP)

data premiery gry:

1maj2008

PSP PS3
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Echochrome to innowacyjna gra logiczna, która określana jest mianem „grywalnej twórczości M. C. Eshera”. Przygotowana została przez japońskie, wewnętrzne studio Sony, któremu przyświecała zasada: „nie liczy się grafika, najważniejsza jest grywalność”.

W Echochrome obejmujemy kontrolę nad naszkicowaną w prosty sposób kukłą, która idzie przed siebie nie zważając na napotykane przeszkody (podobnie było w słynnych wieki temu Lemmingach). Jeśli nasz bohater będzie miał przed sobą dziurę, wpadnie w nią. Gdy napotka ścianę, odbije się od niej i zmieni kierunek chodu. Jeśli w końcu wejdzie na wybijające w górę pole, dostanie się na wyższy poziom. Nasza w tym głowa, by nie robił tego wszystkiego bezmyślnie.

Cała rozgrywka oparta jest na systemie złudzeń optycznych – jedyne, na co mamy wpływ, to kamera. Można obracać ją we wszystkie strony, co ma pomóc sterowanej przez nas postaci. W jaki sposób? Najczęściej poprzez takie obrócenie widoku, aby napotkana przeszkoda stała się niewidoczna. Załóżmy, że mamy przed sobą dziurę, ale niedaleko położona jest pionowa kolumna. Jeśli obrócimy perspektywę w taki sposób, by wspomniana przed chwilą kolumna zakryła dziurę, nasza postać nie wpadnie w nią, tylko przejdzie dalej.

Oprawa graficzna w Echochrome jest bardzo prosta, można nawet powiedzieć - umowna. To jednak jeden z atutów tej pozycji. W końcu nie od dzisiaj wiadomo, że najprostsze rozwiązania są często najlepszymi. Wszystkie poziomy przedstawione są tylko w dwóch kolorach: czarnym i białym. Poruszamy się po najprostszych trójwymiarowych bryłach i staramy się doprowadzić naszą postać do celu. W tle towarzyszy nam spokojna, klasyczna muzyka.

Echochrome to świetny tytuł dla graczy lubiących wysilać swoje szare komórki podczas grania. Rozwiązywanie kolejnych łamigłówek i doprowadzanie czarno-białej kukiełki do celu wcale nie jest prostym zadaniem. Niektóre poziomy mogą przyprawić o ból głowy swoją złożonością nawet największych fanów gier logicznych.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 UMD

Ocena czytelników: 7,8 / 10 na podstawie 146 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 99 PLN

Gry podobne do echochrome

Klasyfikacja PEGI echochrome

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe echochrome

PlayStation Portable

PlayStation Portable

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci 32MB
echochrome - recenzja gry
echochrome - recenzja gry

Recenzja 15 października 2008, 11:13

A czy finał całego zdarzenia mógłby być inny, gdyby na leżaku wylegiwał się nie przeciętny Kowalski, a właśnie Escher? Jak najbardziej tak. Idąc tokiem rozumowania Mauritsa, wystarczyłoby lekko przechylić głowę w bok i zasłonić studzienkę dowolnym elementem otoczenia, chociażby stojącą nieopodal latarnią, a dama bezpiecznie przeszłaby dalej. To, czego nie widzimy, tak naprawdę nie istnieje. W wyżej opisanym przypadku byłaby to owa nieszczęsna studzienka. Taką właśnie alternatywną rzeczywistość próbował poprzez swoje dzieła wykreować Escher. Mam nadzieję, że teraz jest już wszystko jasne w kwestii „figur niemożliwych”.

PSP
PS3