Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikLogicznePS3PSP
Okładka echochrome (PS3)

echochrome

Echochrome to gra logiczna oparta na oryginalnym pomyśle zabawy z perspektywą. Produkcja została opracowana przez japońskie studio Sony Computer Entertainment.

Logiczne | tytuły ekskluzywne PlayStation

Okładka echochrome (PS3)

data premiery gry:

1maj2008

PSP PS3

Echochrome to innowacyjna gra logiczna, która określana jest mianem „grywalnej twórczości M. C. Eshera”. Przygotowana została przez japońskie, wewnętrzne studio Sony, któremu przyświecała zasada: „nie liczy się grafika, najważniejsza jest grywalność”.

W Echochrome obejmujemy kontrolę nad naszkicowaną w prosty sposób kukłą, która idzie przed siebie nie zważając na napotykane przeszkody (podobnie było w słynnych wieki temu Lemmingach). Jeśli nasz bohater będzie miał przed sobą dziurę, wpadnie w nią. Gdy napotka ścianę, odbije się od niej i zmieni kierunek chodu. Jeśli w końcu wejdzie na wybijające w górę pole, dostanie się na wyższy poziom. Nasza w tym głowa, by nie robił tego wszystkiego bezmyślnie.

Cała rozgrywka oparta jest na systemie złudzeń optycznych – jedyne, na co mamy wpływ, to kamera. Można obracać ją we wszystkie strony, co ma pomóc sterowanej przez nas postaci. W jaki sposób? Najczęściej poprzez takie obrócenie widoku, aby napotkana przeszkoda stała się niewidoczna. Załóżmy, że mamy przed sobą dziurę, ale niedaleko położona jest pionowa kolumna. Jeśli obrócimy perspektywę w taki sposób, by wspomniana przed chwilą kolumna zakryła dziurę, nasza postać nie wpadnie w nią, tylko przejdzie dalej.

Oprawa graficzna w Echochrome jest bardzo prosta, można nawet powiedzieć - umowna. To jednak jeden z atutów tej pozycji. W końcu nie od dzisiaj wiadomo, że najprostsze rozwiązania są często najlepszymi. Wszystkie poziomy przedstawione są tylko w dwóch kolorach: czarnym i białym. Poruszamy się po najprostszych trójwymiarowych bryłach i staramy się doprowadzić naszą postać do celu. W tle towarzyszy nam spokojna, klasyczna muzyka.

Echochrome to świetny tytuł dla graczy lubiących wysilać swoje szare komórki podczas grania. Rozwiązywanie kolejnych łamigłówek i doprowadzanie czarno-białej kukiełki do celu wcale nie jest prostym zadaniem. Niektóre poziomy mogą przyprawić o ból głowy swoją złożonością nawet największych fanów gier logicznych.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 6,5 / 10 na podstawie 136 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 6 / 10 na podstawie 48 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI echochrome

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe echochrome

PlayStation Portable

PlayStation Portable

Wykorzystuje: karta pamięci 32MB

echochrome - recenzja gry
echochrome - recenzja gry

Recenzja 15 października 2008, 11:13

A czy finał całego zdarzenia mógłby być inny, gdyby na leżaku wylegiwał się nie przeciętny Kowalski, a właśnie Escher? Jak najbardziej tak. Idąc tokiem rozumowania Mauritsa, wystarczyłoby lekko przechylić głowę w bok i zasłonić studzienkę dowolnym elementem otoczenia, chociażby stojącą nieopodal latarnią, a dama bezpiecznie przeszłaby dalej. To, czego nie widzimy, tak naprawdę nie istnieje. W wyżej opisanym przypadku byłaby to owa nieszczęsna studzienka. Taką właśnie alternatywną rzeczywistość próbował poprzez swoje dzieła wykreować Escher. Mam nadzieję, że teraz jest już wszystko jasne w kwestii „figur niemożliwych”.

PSP
PS3