Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Śródziemie: Cień Wojny PS4

Middle-earth: Shadow of War

Przygodowa gra akcji osadzona w tolkienowskim uniwersum Władcy pierścieni. Śródziemie: Cień Wojny jest kontynuacją wydanego w 2014 roku Śródziemie: Cień Mordoru i oferuje graczom wiele mniejszych oraz większych nowości wprowadzonych do systemów rozgrywki poprzedniczki. Kampania fabularna opowiada oryginalną historię, luźno korzystającą z książkowej mitologii, która przenosi nas na pustkowia Mordoru, zasiedlonego przez agresywne plemiona orków.

Akcji, fantasy, hack'and'slash, przygodowe gry akcji, sandbox, TPP, Władca Pierścieni.

Śródziemie: Cień Wojny - screen - 2018-02-07 - 365399Śródziemie: Cień Wojny - screen - 2018-02-07 - 365398Śródziemie: Cień Wojny - screen - 2018-02-07 - 365397Śródziemie: Cień Wojny - screen - 2018-02-07 - 365396Śródziemie: Cień Wojny - screen - 2017-10-11 - 357322Śródziemie: Cień Wojny - screen - 2017-10-11 - 357321Śródziemie: Cień Wojny - screen - 2017-10-11 - 357320Śródziemie: Cień Wojny - screen - 2017-10-11 - 357319Śródziemie: Cień Wojny - screen - 2017-10-11 - 357318

wersja językowa:
PL napisy, EN napisy i dialogi

Data premiery gry Śródziemie: Cień Wojny | PS4

10października2017

10października2017

premiera PL

10października2017

PSN

Sony PlayStation 4
Okładka Middle-earth: Shadow of War (PS4)
Middle-earth: Shadow of War

Studio Monolith Productions istnieje na rynku od 1994 roku. Pierwsze lata jego działalności były stosunkowo skromne – międzynarodową sławę przyniosła mu dopiero gra No One Lives Forever 2: A Spy in H.A.R.M.'s Way z 2002 roku. Po dwóch latach od jej premiery zespół trafił w ręce firmy Warner Bros.; najpopularniejsze ze stworzonych pod jej skrzydłami produkcji to seria F.E.A.R. oraz Śródziemie: Cień Mordoru. Ostatnia z wymienionych pozycji zapoczątkowała cykl, którego drugą odsłoną jest opisywane tutaj Śródziemie: Cień Wojny, wydane między innymi na konsolę PlayStation 4. Zadaniem, jakie tym razem zostaje postawione przed głównymi bohaterami, czyli Talionem i Celebrimborem, jest unicestwienie samego Saurona rozpoczynającego przygotowania do zakrojonej na szeroką skalę wojny o Śródziemie, opisanej przez J.R.R. Tolkiena w trylogii Władca Pierścieni.

Fabuła

Akcja gry Śródziemie: Cień Wojny została osadzona po wydarzeniach opowiedzianych w grze Śródziemie: Cień Mordoru. Gracze ponownie przejmują kontrolę nad duetem głównych bohaterów, a zatem nad Talionem, czyli jednym ze Strażników Północy oraz nad Celebrimborem – upiorem będącym astralną postacią elfa, który przed wiekami wykuł Pierścienie Władzy. Protagoniści postanawiają stworzyć jeszcze jeden pierścień, który w założeniach ma im zapewnić potęgę wystarczającą nie tylko do zebrania potężnej armii, lecz przede wszystkim do ostatecznego unicestwienia Saurona.

Opowieść przekazywana jest za pośrednictwem zrealizowanych z rozmachem przerywników filmowych. Zaprawieni w bojach herosi spotykają na swojej drodze mniej lub bardziej przyjaźnie nastawione postacie, co stanowi dobry grunt dla licznych zwrotów akcji. W czasie zabawy zmierzymy się także z bohaterami znanymi z książek Tolkiena oraz ich ekranizacji, m.in. Balrogiem, Czarnoksiężnikiem z Angmaru, a także samym Sauronem.

Mechanika

Podobnie jak miało to miejsce w poprzedniej grze z serii, w Śródziemiu: Cieniu Wojny gracze trafiają do rozległego, otwartego świata. Jednym z najważniejszych elementów rozgrywki jest więc eksploracja – oddana w nasze ręce kraina obejmuje Osgiliath, Cirith Ungol, Gorgoroth, fortecę nad jeziorem Nurnen, a także Seregost. Tereny te możemy przemierzać na kilka sposobów – w trakcie rozgrywki przemieszczamy się zarówno na piechotę, jak i na grzbiecie rozmaitych wierzchowców. W pierwszym przypadku nieodzowne jest korzystanie z rozbudowanego systemu freerunningu, przywodzącego na myśl ten z serii Assassin's Creed – Talion potrafi bowiem szybko pokonywać przeszkody terenowe, wspinać się po ścianach, a także zręcznie przeskakiwać po dachach zabudowań. Niemniej, twórcy oddają w nasze ręce również szeroki wachlarz istot, których możemy dosiąść – oprócz doskonale już znanych karagorów pojawiają się również smoki, przydatne także podczas walki z przeciwnikami.

Starcia w grze Śródziemie: Cień Wojny są szybkie i efektowne, a system walki ponownie oparto na efektownych kombinacjach ataków oraz na wyprowadzaniu kontr. Warto zwrócić uwagę na fakt, że tym razem bierzemy udział w bitwach na znacznie większą skalę – u naszego boku stają bowiem całe armie składające się z orków i bestii bojowych o zróżnicowanych umiejętnościach. Oprócz wspomnianych już smoków, w potyczkach wspomagają nas choćby wspomniane wcześniej karagory, trolle i graugi, które zyskały nowe odmiany, takie jak na przykład lodowy graug rzucający w adwersarzy ciężkimi bryłami lodu. Wciąż jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by eliminować oponentów po cichu i działać z ukrycia.

Elementem, który wyróżniał Cień Mordoru na tle innych, podobnych gier, był system Nemezis, kreujący unikalnych wrogów obdarzonych własną historią, motywacjami, a także atutami i słabościami. Dbał on też o to, by przeciwnik, któremu udało się nas pokonać, rósł w siłę i stopniowo piął się po szczeblach kariery, ostatecznie stając się jednym z generałów armii Mrocznego Władcy. Ponadto Celebrimbor mógł opętać dowolnego oponenta, w ten sposób zyskując szpiega lub sabotażystę, który nieświadomie pracował na korzyść protagonistów. Całość znalazła zastosowanie również w opisywanej tutaj produkcji, jednak doczekała się znacznej rozbudowy. Adwersarze zyskali na różnorodności, a dodatkowo zostali podzieleni na plemiona. Ponadto nie od razu możemy posiąść umysły elitarnych wrogów – w początkowej fazie przygody, kiedy umiejętności Taliona i Celebrimbora wciąż czekają na rozwinięcie, możemy jedynie namieszać im w głowach i obniżać ich rangi. Co więcej, nawet opętany ork może wystąpić przeciwko bohaterom, a to, czy dany osobnik dochowa im wierności, zależy od jego charakteru oraz sposobu, w jaki go traktujemy.

Z systemem Nemezis ściśle powiązane jest także zdobywanie twierdz, co wymaga opracowania odpowiedniej taktyki i zgromadzenia wystarczająco mocnej armii. Zdobycie fortecy owocuje przejęciem kontroli nad określonym regionem Mordoru. Z uwagi na fakt, że zamek może paść ofiarą najazdu ze strony przeciwników, warto zadbać o przydzielenie mu właściwego naczelnika – potencjalni kandydaci na to stanowisko oferują unikalne przywileje.

Względem pierwowzoru, tytuł oferuje znacznie bardziej rozbudowane elementy RPG. Okradając truchła pokonanych wrogów, możemy wejść w posiadanie nowego uzbrojenia i pancerzy, a broń i zbroje zostały opisane za pośrednictwem rozmaitych współczynników. Co więcej, niektóre elementy ekwipunku posiadają unikalne cechy dodatkowe, których odblokowanie wymaga niekiedy wykonania mniej lub bardziej skomplikowanego zadania. Ponadto wyposażenie możemy ulepszać dzięki specjalnym klejnotom, a nowy Pierścień Władzy udoskonalamy przy pomocy run. Uzupełnieniem tego wszystkiego jest zestaw umiejętności aktywnych i pasywnych, do których dostęp otrzymujemy w miarę czynionych postępów.

Kwestie techniczne

Wydane na platformę PlayStation 4 Śródziemie: Cień Wojny może się pochwalić trójwymiarową grafiką najwyższej jakości. Pełne detali są zarówno modele postaci i przeciwników, jak i elementy otoczenia, a dopełnieniem całości jest bogaty zestaw animacji (widocznych zwłaszcza w trakcie szybkich i dynamicznych starć z oponentami) oraz realistyczny system oświetlenia. Warto zwrócić uwagę na klimatyczną, specjalnie skomponowaną muzykę, jaka towarzyszy nam w trakcie przemierzania wulkanicznych pustkowi Czarnego Kraju.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena gry 8.3 / 10 na podstawie 75 ocen czytelników.
Oczekiwania czytelników przed premierą gry: 9.0 / 10 na podstawie 157 głosów czytelników.

Gry podobne do Śródziemie: Cień Wojny

Klasyfikacja PEGI Śródziemie: Cień Wojny

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.
Middle-earth: Shadow of War do pogrania za darmo w weekend
Middle-earth: Shadow of War do pogrania za darmo w weekend

wiadomość18 maja 2018

Steam oferuje nie lada gratkę dla wielbicieli klimatów Tolkiena. Gra Śródziemie: Cień Wojny jest dostępna do wypróbowania za darmo przez najbliższe dwa dni. Ponadto podczas weekendu kupicie ją na Steamie o połowę taniej.

Wszystko o grze Śródziemie: Cień Wojny (mikrotransakcje, DLC, wymagania) - Akt. #17
Wszystko o grze Śródziemie: Cień Wojny (mikrotransakcje, DLC, wymagania) - Akt. #17

wiadomość13 marca 2017

Niniejsze kompendium wiedzy poświęcone jest grze Śródziemie: Cień Wojny – kontynuacji ciepło przyjętej, przygodowej gry akcji, opracowanej przez studio Monolith Productions. Z czasem będzie ono uzupełniane o najbardziej interesujące informacje i materiały.

Wczoraj nastąpił koniec mikropłatności w Middle-earth: Shadow of War
Wczoraj nastąpił koniec mikropłatności w Middle-earth: Shadow of War

wiadomość9 maja 2018

Gra Śródziemie: Cień wojny doczekała się wczoraj sporej aktualizacji, usprawniającej wiele elementów rozgrywki i wyłączającej możliwość kupowania złota. Zmiana ma związek z planowanym, całkowitym wyłączeniem mikropłatności. Równocześnie zadebiutował duży dodatek Desolation of Mordor.

Śródziemie: Cień Wojny – koniec mikrotransakcji
Śródziemie: Cień Wojny – koniec mikrotransakcji

wiadomość3 kwietnia 2018

Studio Monolith zapowiedziało usunięcie sklepu z gry Śródziemie: Cień Wojny. Od 17 lipca gracze nie będą mogli kupować skrzyń wojennych oraz złota, które swego czasu wywołały burzę wśród graczy. Ponadto twórcy zamierzają nieco zmodyfkować rozgrywkę w najbliższych miesiącach za sprawą szeregu darmowych aktualizacji.

Wieści ze świata (Steam, Civilization VI, Respawn Entertainment, Figment, Śródziemie: Cień Wojny) 6/12/2017
Wieści ze świata (Steam, Civilization VI, Respawn Entertainment, Figment, Śródziemie: Cień Wojny) 6/12/2017

wiadomość6 grudnia 2017

Dziś piszemy o promocji na Steam z okazji 100. rocznicy niepodległości Finlandii, Korei w Civilization VI: Rise and Fall, oficjalnym zakupie Respawn Entertainment przez Electronic Arts, demie przygodówki Figment i arenach online w Śródziemie: Cień Wojny. Witajcie w wieściach ze świata – codziennej porcji krótkich wiadomości.

Komentarze Czytelników (24)

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze
27.02.2017 19:10
👍

O ile nie wyjdzie z tego odgrzewany kotlet, to będzie bardzo dobrze.

https://www.youtube.com/watch?v=-_UgfB95Wu0

27.02.2017 21:20
odpowiedz
marcban
34
Pretorianin

Z tego co widzę to gra jest już w przedsprzedaży na Steam więc wersja PC też chyba będzie.

04.03.2017 10:25
👍
1
odpowiedz
1 odpowiedź
kubalek15
27
Konsolowy komandos
9.5

jesli bedzie mozna wladac nazgulami to oddam nerke za ta gre

19.03.2017 12:22
zanonimizowany1164035
13
Pretorianin
9.0

Nie sądzę że pojawi się ta opcja ale było by fajnie.

20.03.2017 16:43
odpowiedz
Psychosocial
67
SlipknoT
post wyedytowany przez Psychosocial 2017-03-20 16:47:11
30.05.2017 12:24
odpowiedz
barthollo91
1
Legionista

Raczej inna ocena niż 10 nie wchodzi w grę :)
Czekam z niecierpliwością na Shadowa :)

28.09.2017 17:09
odpowiedz
maslakpay2win
1
Junior

shut up and take my money

09.10.2017 10:57
odpowiedz
3 odpowiedzi
mareczeklubigry
27
Pretorianin

Z recenzji przynajmniej tej na golu wynika że gra absolutnie nie warta swojej wysokiej ceny a raczej z gatunku ,,do kupienia jak mocno stanieje" Dziwi mnie zwłaszcza niska jakość grafiki która oczywiście nie jest najważniejsza ale jednak takiego syfu jak na tych screenach dawno nie widziałem... wiekowe L.A Noire w które ostatnio grałem wygląda lepiej nie mówiąc już o Cieniu Mordoru

09.10.2017 15:01
😈
przemkod21
9
Pretorianin

Może grafika jest słaba bo recenzja oparta była na XBOX ONE a nie PS4!!!!! Taką do recenzji dostali. poza tym ocenianie że 7 na 10 to od razu ,, kupie po przecenie" jest DO DUPY. Sam se kup ale wersję na ps4 bo na XONE nie powala może na PS4 będzie lepsza

10.10.2017 15:40
mareczeklubigry
27
Pretorianin

przemkod21 oczywiście możesz nie zgadzać się z moim podejściem ale bardzo cię proszę do dupy to jest twoja pisownia ( zwłaszcza jeśli chodzi o składnię.

10.10.2017 19:35
przemkod21
9
Pretorianin

Oj bo mnie już drażnią te zdania, że gry są dobre a za każdy minus typu mikropłatności itp. leci ,, kupię po przecenie za 10 bo na tyle zasługuje " czy coś. Jak to widzę to po prostu olewam pisownię

15.10.2017 12:22
odpowiedz
Spuki27
4
Legionista

Miał ktoś problem z brakiem dźwięku w cutscenkach?

16.10.2017 11:59
odpowiedz
KageAKUMA
3
Junior
9.0

Jestem mile zaskoczony.

16.10.2017 13:11
odpowiedz
rafal112
4
Junior
10

Dla takiej gry warto kupić PS4 rewelacyjna gra bardzo wciąga nie nudzi budowanie własnej armi i wiele nowości grafika super polecam

20.10.2017 14:04
👍
odpowiedz
lukierroo
1
Junior

Super, tak naparzałem na padzie w kwadrat że przestał działać!

05.11.2017 18:55
👎
odpowiedz
Asazz16
6
Legionista
4.0

Rozczarowanie roku .

20.01.2018 13:33
odpowiedz
sjk1984
5
Junior

Caly czas to samo nuda

26.02.2018 15:15
odpowiedz
2 odpowiedzi
edwin612
25
Chorąży

Czy pakiety filmowy 4K znajduje sie na płycie, czy musze go osobno ściągnąć z psstore?

26.02.2018 15:26
1
zanonimizowany911055
5
Generał

Do pobrania. "Jedynie" 25gb.

04.04.2018 08:57
Franusss
98
Generał

@Eucliwood4 - 25GB to może robiłoby wrażenie 15 lat temu, teraz to chwilka ściągania i jest.

12.04.2018 10:41
odpowiedz
remigio81
4
Junior

R

12.04.2018 11:01
odpowiedz
remigio81
4
Junior
10

Świetna gra super grafika i efekty specjalne gra na długie godziny i wieczory wciągająca wspaniały mroczny klimat i fajaca odczucie yego wszystkiego muzyka dużo lepsza od poprzedniki i to praktycznie pod każdym względem jak wyjdzie trzecia część biorę w ciemno polecam wszystkim fanatykom i miłośnikom trylogi Tolkiena moim zdaniem jedna z najlepszych gier roku 2017

03.06.2018 09:02
odpowiedz
Imrahil8888
74
Generał

Oblegam właśnie zamek. Jak próbuje zrekrutować wrogiego kapitana (jest ich 4), który odpowiada za obronę twierdzy, to on w zakładkę "armia" znika i zastępuje go inny, wrogi wódz. W ten sposób nie mogę mieć szpiega w trakcie oblężenia.
To jest jakiś błąd?

Dodaj swój komentarz
Wszystkie Komentarze