Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Android iOS

Zero Escape: Zero Time Dilemma 3DS

Zero Escape 3

Zero Time Dilemma to stworzona przez studio Chunsoft interaktywna gra przygodowa utrzymana w konwencji horroru. Tytuł stanowi trzecią po 999: Nine Hours, Nine Persons, Nine Doors oraz Zero Escape: Virtue's Last Reward odsłonę serii Zero Escape. Tym razem historia rozgrywa się w ulokowanej na Marsie jednostce badawczej.

Przygodowe, horror, elementy logiczne, visual novel.

Zero Escape: Zero Time Dilemma - screen - 2016-06-02 - 322981Zero Escape: Zero Time Dilemma - screen - 2016-06-02 - 322980Zero Escape: Zero Time Dilemma - screen - 2016-06-02 - 322979Zero Escape: Zero Time Dilemma - screen - 2016-06-02 - 322978Zero Escape: Zero Time Dilemma - screen - 2016-06-02 - 322977Zero Escape: Zero Time Dilemma - screen - 2016-06-02 - 322976Zero Escape: Zero Time Dilemma - screen - 2016-06-02 - 322975Zero Escape: Zero Time Dilemma - screen - 2016-06-02 - 322974Zero Escape: Zero Time Dilemma - screen - 2016-06-02 - 322973

ChunSoft | producent

Aksys Games | wydawca

wersja językowa:
angielska

Data premiery gry Zero Escape: Zero Time Dilemma | 3DS

28czerwca2016

28czerwca2016

Nintendo eShop

Nintendo 3DS
Okładka Zero Escape: Zero Time Dilemma (3DS)
Zero Escape: Zero Time Dilemma

Trzecia odsłona znakomitej serii gier przygodowych na Nintendo 3DS z elementami logicznymi od studia Spike Chunsoft. Reżyserem projektu jest Kotaro Uchikoshi, odpowiedzialny za poprzednie części, które ukazały się na konsolach PS Vita i Nintendo 3DS. Wydana przez Aksys Games produkcja jest zwieńczeniem całego cyklu i została wydana również na komputery osobiste z systemem Windows za pośrednictwem platformy Steam.

Fabuła

Historia rozgrywa się w osadzonej na Marsie jednostce badawczej, której celem jest sprawdzenie, w jaki sposób kształtują się relacje między osobami żyjącymi w zamkniętej i odciętej od świata przestrzeni. Akcja umiejscowiona jest w okresie pomiędzy wydarzeniami znanymi z poprzednich odsłon serii; stanowi sequel pierwszej i prequel drugiej części. W Zero Time Dilemma spotykamy bohaterów, których mieliśmy okazję poznać wcześniej – ponownie widzimy m.in. Carlosa, Q i Akane. Po raz kolejny zostają oni wciągnięci wbrew swojej woli do gry, której stawką będzie ich życie. Żeby przetrwać, muszą wydostać się z zamkniętego pomieszczenia, a o ich losie przesądzi tajemniczy bohater nazywany Zero. Bohaterowie zostają podzieleni na trzy zespoły i razem stają do walki o życie.

Przedstawione wydarzenia nie są bezpośrednio powiązane z fabułami pozostałych odsłon. Stanowią niezależną opowieść, która udzieli odpowiedzi na wiele pytań dotyczących wydarzeń z poprzednich części serii.

Mechanika

Gra podzielona jest na etapy, z których każdy trwa 90 minut. W skład każdego rozdziału wchodzą dialogi pomiędzy postaciami oraz zagadki logiczne, których rozwiązanie ma na celu wyjście z pomieszczenia, zwieńczone koniecznością dokonania wyboru moralnego, który wpłynie na losy bohaterów. Ważne jest to, że można przełączać się pomiędzy zespołami uczestników zabójczej rozgrywki, co ma umożliwić nawiązanie współpracy pomiędzy nimi. Gra dysponuje losowym algorytmem, który w tej samej sytuacji fabularnej zadziała inaczej dla każdej sesji Zero Time Dilemma. Oznacza to, że ponowne uruchomienie gry sprawi, że konsekwencje podjętych przez gracza wyborów będą inne, a mechanizmy, które pozwoliły bohaterom przeżyć, teraz mogą przyczynić się do ich śmierci.

Po każdym 90-minutowym etapie bohaterowie tracą przytomność i po przebudzeniu nie pamiętają, co wcześniej zaszło. Po rozegraniu konkretnego rozdziału zostanie on oznaczony w specjalnym drzewku, żeby gracz miał świadomość, który element fabuły został przezeń odkryty. Zarówno w trakcie wyboru kolejnej sekwencji, jak i rozgrywania jej ani gracz, ani bohaterowie nie mają świadomości, w jakim położeniu chronologicznym rozgrywa się akcja gry – całość historii trzeba sobie poskładać samodzielnie.

Kwestie techniczne

Zero Time Dilemma na Nintendo 3DS oferuje w pełni trójwymiarową, stylizowaną na japońską animację oprawę graficzną, tak w toku gry, jak i podczas sekwencji filmowych. Zamiast ciężkich bloków tekstu, charakterystycznych dla poprzednich odsłon serii, zastosowano tu krótkie wstawki animowane. Szczególną uwagę należy zwrócić na mroczną, klimatyczną muzykę, towarzyszącą graczowi od pierwszych minut. W pełni udźwiękowione dialogi bohaterów są dostępne w japońskiej i angielskiej wersji językowej.

Dodatkowe informacje

Gra jest dystrybuowana w wersji cyfrowej na terenie Europy i Stanach Zjednoczonych; dodatkowo w USA można ją nabyć na nośnikach fizycznych.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 8.2 / 10 na podstawie 6 głosów czytelników.

Gry podobne do Zero Escape: Zero Time Dilemma

Wymagania wiekowe Zero Escape: Zero Time Dilemma

Gra jest odpowiednia dla wszystkich grup wiekowych.

Komentarze Czytelników

Dodaj swój komentarz