Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość kompendia 8 grudnia 2017, 10:41

autor: Vergil

Metro Exodus – kompendium wiedzy [Aktualizacja #1: Zwiastun z TGA 2017 i termin premiery]

Niniejszy artykuł stanowi kompendium wiedzy na temat Metro Exodus – trzeciej odsłony popularnego cyklu strzelanin FPP, nad którym pieczę sprawuje ukraińskie studio 4A Games. Tekst będzie uzupełniany o najciekawsze informacje i materiały zarówno przed, jak i po premierze opisywanego tytułu.

Metro Exodus – kompendium wiedzy - Metro Exodus – kompendium wiedzy [Aktualizacja #1: Zwiastun z TGA 2017 i termin premiery] - wiadomość - 2017-12-08
Metro Exodus – kompendium wiedzy

Metro Exodus to trzecia odsłona popularnego cyklu FPS-ów tworzonych przez studio 4A Games we współpracy z Dmitrym Głuchowskim – autorem książkowego uniwersum Metro 2033. Produkcja zmierza na komputery osobiste i konsole PlayStation 4 oraz Xbox One, a jej premiera ma się odbyć jesienią 2018 roku.

[Aktualizacja 1]: Zwiastun z The Game Awards 2017 i termin premiery (1. Fabuła, 5.1. Materiały wideo)

1. Fabuła

Spis treści:

1. Fabuła

2. Rozgrywka (2.1. Świat gry i eksploracja; 2.2. Walka i uzbrojenie)

3. Kwestie techniczne

4. Ciekawostki

5. Multimedia (5.1. Materiały wideo)

Na temat warstwy fabularnej Metro Exodus wiemy aktualnie mniej, niż można by się tego spodziewać. Pomimo że właściwa akcja tej produkcji zostanie osadzona jakiś czas po zakończeniu książkowego Metro 2035, zwiastun zaprezentowany w trakcie gali The Game Awards 2017 pozwala stwierdzić, że twórcy pokuszą się również o pozwolenie graczom na wzięcie udziału w wydarzeniach przedstawionych przez Głuchowskiego. Niezależnie od tego, czy tak się stanie, zawiązanie akcji nastąpi w momencie, kiedy Artyom (znany z książek jako Artem) wraz z grupą towarzyszy opuści tunele moskiewskiego metra, by udać się na wschód Rosji. Po co? Ano oczywiście po to, by odnaleźć zdatny do życia skrawek terenu.

Opowieść przedstawiona w Metro Exodus będzie się toczyć na przestrzeni całego roku. Charakterystyczna dla serii ponura atmosfera zostanie tu utrzymana, nawet pomimo tego, że lokacje staną się o wiele bardziej malownicze (jak mogliśmy się przekonać z pierwszego zwiastuna). Zatęchłe tunele i moskiewskie ruiny zostaną bowiem wyparte przez mniej lub bardziej zniszczoną prowincję.

W tym momencie należy odnotować, że sam Dmitrij Głuchowski uważa Metro Exodus za bezpośrednią kontynuację swoich książek, co potwierdził w trakcie jednego ze spotkań z fanami, na którym niżej podpisany miał okazję się pojawić. Zdaniem Głuchowskiego książkowa trylogia Metro to zamknięta całość i o ile nie zamierza on „ciągnąć” jej dalej na papierze, o tyle gra wideo wydaje mu się doskonałym medium, by opowiedzieć graczom o kolejnych przygodach Artema i jego towarzyszy niedoli.

2. Rozgrywka

2.1. Świat gry i eksploracja

W Metro Exodus nie zabraknie zatęchłych tuneli, gdzie będzie na nas czekać cała masa atrakcji. Osobom, których ciała widzimy na powyższym zrzucie ekranu, tak się spodobało w jednym z nich, że postanowili zostać tam na dłużej. - Metro Exodus – kompendium wiedzy [Aktualizacja #1: Zwiastun z TGA 2017 i termin premiery] - wiadomość - 2017-12-08
W Metro Exodus nie zabraknie zatęchłych tuneli, gdzie będzie na nas czekać cała masa atrakcji. Osobom, których ciała widzimy na powyższym zrzucie ekranu, tak się spodobało w jednym z nich, że postanowili zostać tam na dłużej.

Nadrzędnym elementem rozgrywki w Metro Exodus będzie eksploracja. Poszczególne misje będą rozgrywać się zarówno w mniejszych, bardziej liniowych lokacjach, jak i na rozległych, otwartych terytoriach połączonych ze sobą swoistą siecią korytarzy pokroju tuneli (zatem osoby, które martwiły się o to, że cykl bezpowrotnie utraci swój dawny urok, mogą już spać spokojnie).

Autorzy niespecjalnie kryją się z tym, że głównym źródłem inspiracji była dla nich seria S.T.A.L.K.E.R. (której zresztą byli współautorami, o czym możecie poczytać w sekcji 4. Ciekawostki). Mowa o mniejszych i większych wioskach, miasteczkach oraz o rosyjskich pustkowiach. Chcąc zadbać o bezpieczeństwo naszego protagonisty, będziemy musieli robić użytek z rozmaitych gadżetów – lornetka pozwoli nam sprawdzić, co kryje się na linii horyzontu; specjalny hak umożliwi szybkie przemieszczanie się z jednego miejsca na drugie; licznik Geigera ostrzeże nas przed napromieniowanymi obszarami bądź elementami otoczenia; maska uchroni nas przed skażonym powietrzem; zapalniczka z kolei nie tylko rozświetli egipskie ciemności, lecz również usunie gęstą pajęczynę zagradzającą przejście.

Nuklearna zima zaskoczyła drogowców – na szczęście prognozy pogody wskazują na to, że ta „malownicza inaczej” pora roku dobiegła już końca. Osoby odpowiedzialne za utrzymanie porządku w mieście będą mieć ręce pełne roboty. - Metro Exodus – kompendium wiedzy [Aktualizacja #1: Zwiastun z TGA 2017 i termin premiery] - wiadomość - 2017-12-08
Nuklearna zima zaskoczyła drogowców – na szczęście prognozy pogody wskazują na to, że ta „malownicza inaczej” pora roku dobiegła już końca. Osoby odpowiedzialne za utrzymanie porządku w mieście będą mieć ręce pełne roboty.

Z uwagi na fakt, że wyżej wymienione miejsca będziemy odwiedzać na przestrzeni dwunastu miesięcy, na własne oczy mamy się przekonać, że nuklearna zima skończyła się na dobre, a pory roku zaczynają ponownie zaznaczać swoją obecność. Oczywiście nie zabraknie tutaj również cyklu dnia i nocy, który nie pozostanie bez wpływu na przebieg rozgrywki (na ten moment nie wiemy niestety, w jaki sposób).

W Metro Exodus pojawią się też rozmaite frakcje – co prawda studio nie podzieliło się konkretami na ten temat, aczkolwiek można oczekiwać, że napotkamy na swojej drodze zarówno przedstawicieli klasycznych ugrupowań (wszak Rosjanom, którym udało się przetrwać atomową apokalipsę, nieobca jest choćby ideologia komunizmu czy faszyzmu), jak i zupełnie nowych grup, będących autorskimi wytworami deweloperów z 4A Games. Artyom będzie mógł też liczyć na pomoc przyjaźnie nastawionych postaci niezależnych, a kto wie – może niektóre z nich zdecydują się nawet do niego dołączyć?

Na osobną wzmiankę zasługuje pociąg, który mogliśmy zobaczyć na pierwszym zwiastunie. Jak się okazuje, będzie to nie tylko podstawowy środek lokomocji, który zabierze nas w najdziksze rejony Rosji, lecz także opancerzona, mobilna baza wypadowa. W tej chwili można gdybać, że to właśnie tutaj zaopatrzymy się w niezbędne uzbrojenie i amunicję, a także pogawędzimy z towarzyszami niedoli.

2.2. Walka i uzbrojenie

Mówiąc o grze z serii Metro, nie sposób nie wspomnieć o walce. Przeciwników po raz kolejny będziemy eliminować na dwa sposoby – nic nie będzie stało na przeszkodzie, by postawić na otwartą wymianę ognia, niczym filmowy Rambo wparowując w sam środek zawieruchy i prując z karabinów maszynowych; w wielu przypadkach jednak znacznie lepszym rozwiązaniem będzie działanie po cichu i unicestwianie oponentów z zaskoczenia.

W trakcie wojaży po najdalszych zakątkach Rosji kusza będzie jednym z naszych najwierniejszych sojuszników. Dzięki niej wyeliminujemy adwersarzy po cichu, nie podchodząc na niebezpiecznie bliską odległość. A to się ceni. - Metro Exodus – kompendium wiedzy [Aktualizacja #1: Zwiastun z TGA 2017 i termin premiery] - wiadomość - 2017-12-08
W trakcie wojaży po najdalszych zakątkach Rosji kusza będzie jednym z naszych najwierniejszych sojuszników. Dzięki niej wyeliminujemy adwersarzy po cichu, nie podchodząc na niebezpiecznie bliską odległość. A to się ceni.

W porównaniu ze starciami z poprzednich części serii potyczki mają mieć tutaj o wiele bardziej dynamiczny charakter, głównie dzięki zaawansowanej sztucznej inteligencji, która będzie kontrolować zarówno wrogo nastawionych ludzi, jak i agresywne, zmutowane istoty. Przeciwników położymy trupem, robiąc użytek z rozbudowanego arsenału – do naszej dyspozycji zostaną oddane zarówno karabiny maszynowe, strzelby i pistolety, jak i niezastąpiony nóż oraz kusza. Nierzadko do eliminacji adwersarzy wykorzystamy również otoczenie, na przykład stając nad przepaścią i czekając, aż szarżujący na nas mutant ostatecznie straci grunt pod nogami.

3. Kwestie techniczne

Metro Exodus będzie mogło się pochwalić wysokiej jakości oprawą graficzną. Autorzy przekonują, że to, co mogliśmy zobaczyć podczas targów E3 2017, było fragmentem rozgrywki wyciągniętym wprost z późniejszego etapu przygody. Opisywany tytuł zmierza na komputery osobiste i konsole PlayStation 4 oraz Xbox One – wersja przeznaczona na urządzenia Sony i Microsoftu wykorzysta dodatkową moc oferowaną przez ich mocniejsze wersje, czyli PlayStation 4 Pro oraz Xbox One X. Niemniej na ten moment nie wiemy, jak daleko posunięte będą potencjalne różnice – aktualnie pewniakiem jest tylko natywna rozdzielczość 4K na drugim z wymienionych sprzętów.

Umiejętne wykorzystanie mocy drzemiącej w konsolach i pecetach pozwoliło twórcom na uzyskanie bardzo wysokiej jakości oprawy graficznej. Wygląda na to, że widoczny na powyższym obrazku osobnik również się nią zachwycił, wprost nie wiedząc, na czym zawiesić oko. - Metro Exodus – kompendium wiedzy [Aktualizacja #1: Zwiastun z TGA 2017 i termin premiery] - wiadomość - 2017-12-08
Umiejętne wykorzystanie mocy drzemiącej w konsolach i pecetach pozwoliło twórcom na uzyskanie bardzo wysokiej jakości oprawy graficznej. Wygląda na to, że widoczny na powyższym obrazku osobnik również się nią zachwycił, wprost nie wiedząc, na czym zawiesić oko.

4. Ciekawostki

  • Studio 4A Games nie wzięło się znikąd – ekipa, której siedziba do niedawna mieściła się w Kijowie (o tym, dlaczego zespół był zmuszony uciekać na Maltę oraz jakie okoliczności towarzyszyły temu wydarzeniu, możecie przeczytać w naszym artykule), składa się z byłych pracowników studia GSC Game World, czyli twórców serii S.T.A.L.K.E.R. Wysoki poziom tworzonych przez nią gier jest także zasługą ścisłej współpracy z Dmitrym Gluchowskim, czyli autorem książkowego uniwersum Metro 2033,
  • Deweloperzy ściśle współpracują z autorem książkowego cyklu, który bierze czynny udział w tworzeniu scenariusza do Metro Exodus. Co ciekawe, ta kooperacja często popycha ich nie tylko do próbowania nowych rzeczy, ale też do przekraczania własnych możliwości. Twórcy przekonują, że jeszcze trzy lata temu myśleli, iż stworzenie takiej gry jest „niemal niemożliwe”. Jak się ostatecznie okazało – chcieć znaczy móc, ku uciesze Głuchowskiego… i samych graczy oczywiście.

5. Multimedia

5.1. Materiały wideo

Informacja pojawiła sie pierwotnie 24 lipca 2017, 08:44.