Polecamy Recenzje Przed premierą Publicystyka Warto zagrać Artykuły PREMIUM

Publicystyka

Źródło fot. Interplay Entertainment / Sierra
i
Publicystyka 20 sierpnia 2023, 11:30

Otwarcie Wrót Baldura i Valve na tronie - 10 najlepszych gier 1998 roku

W co jeszcze grało się w roku wydania pierwszej części Baldur’s Gate? Jak pisali o nich recenzenci w ówczesnych czasopismach o grach? Oto kolejna podróż do złotej ery gier w latach 90. – tym razem roku 1998.

Spis treści

Baldur’s Gate – „czasem trzeba wymieniać kompakty”

Data premiery: 21 grudnia 1998

Producent: BioWare

Gatunek: RPG

Platforma: PC Windows (1998)

Jest coraz mniej dobrych gier RPG. W tym roku doczekaliśmy się dwóch Falloutów oraz Might & Magic VI. Jednakże, tak jak promienie słońca przecinają jesienny chłód i pozwalają rozbrzmiewać sonacie spadających liści, tak też Baldur’s Gate przekona nawet największego sceptyka.

[...]

W całym BG najbardziej jednak cenię sobie klimat. Grając w wersję komputerową, za pierwszym razem czułem się podobnie jak podczas przygód z żywym Dungeon Masterem. Dotąd w większości gier RPG potrafiłem przewidzieć, którędy się udać i jak powinienem postępować. W Baldur’s Gate autorzy bardzo często stawiają gracza w sytuacjach, w których naprawdę nie wiesz, czego się od ciebie żąda. Zaczynasz wtedy decydować według tego, jakiego charakteru postać chcesz odgrywać (dobrego paladyna, neutralnego druida czy złego czarownika), a nie według tego, jak uważasz, że autorzy od ciebie chcą.

[...]

Tak delikatnej grze człowiek potrafi sporo wybaczyć. Między innymi to, że w trakcie pełnej instalacji, wymagającej 2 GB, czasem trzeba wymieniać kompakty. Wyrok: przepiękna opowieść w pozbawionym skazy technicznym opracowaniu.

Recenzja gry Baldur’s Gate, „Secret Service” nr 63, ocena 9/10

Baldur’s Gate, Interplay Entertainment, 1998 - Otwarcie Wrót Baldura i Valve na tronie - 10 najlepszych gier 1998 roku - dokument - 2023-08-20
Baldur’s Gate, Interplay Entertainment, 1998

Baldur’s Gate 3 jest obecnie najwyżej ocenianą grą pecetową w historii na platformie Metacritic, przebijając o jedno oczko wymienionego wyżej Half-Life’a i o dwa punkty drugą część Wrót Baldura. Opisywana tu „jedynka” znalazła się niżej, ale wciąż z wynikiem powyżej 90 na 100. To dużo mówi, zarówno o całej serii, jak i o pierwszej części, od której wszystko się zaczęło i która zdobyła zasłużone 9/10 w recenzji „SS”. Tak jak rok wcześniej Fallout przywrócił zainteresowanie graczy komputerowymi RPG, tak w 1998 roku opowieść z Zapomnianych Krain została uznana za tytuł, który wyznacza nowe standardy kolejnym produkcjom i jest najlepszą adaptacją AD&D na komputery, jaka się do tamtej pory ukazała.

Według jednego ze współzałożycieli BioWare – Raya Muzyki – ogromny sukces gry to po części efekt zainwestowania w licencję Dungeons & Dragons oraz słuchania komentarzy fanów podczas procesu tworzenia – co udało się nawet wtedy, bez tak powszechnego jak dziś internetu i wczesnego dostępu. Baldur’s Gate jest uważane za jedną z najlepszych gier w historii i inspirację dla wielu nowych tytułów. Godne podziwu wydaje się też to, że pomimo tak wysoko zawieszonej poprzeczki twórcy drugiej i trzeciej części zdołali wznieść się jeszcze wyżej, dostarczając jeszcze lepsze gry z tego cyklu.

Więcej o grze Baldur’s Gate

Dariusz Matusiak

Dariusz Matusiak

Absolwent Wydziału Nauk Społecznych i Dziennikarstwa. Pisanie o grach rozpoczął w 2013 roku od swojego bloga na gameplay.pl, skąd szybko trafił do działu Recenzji i Publicystki GRYOnline.pl. Czasem pisze też o filmach i technologii. Gracz od czasów świetności Amigi. Od zawsze fan wyścigów, realistycznych symulatorów i strzelanin militarnych oraz gier z wciągającą fabułą lub wyjątkowym stylem artystycznym. W wolnych chwilach uczy latać w symulatorach nowoczesnych myśliwców bojowych na prowadzonej przez siebie stronie Szkoła Latania. Poza tym wielki miłośnik urządzania swojego stanowiska w stylu „minimal desk setup”, sprzętowych nowinek i kotów.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Jaka jest Twoja ulubiona gra 1998 roku?

Fallout 2
16,6%
Half-Life
19,1%
The Legend of Zelda: Ocarina of Time
1,3%
Falcon 4.0
0,5%
Baldur's Gate
19,6%
Colin McRae Rally
3,7%
Commandos: Behind Enemy Lines
5%
Grim Fandango
0,8%
Thief: The Dark Project
7,9%
StarCraft
13,4%
Unreal
4,9%
Tom Clancy’s Rainbow Six
0,9%
Resident Evil 2
2,7%
Metal Gear Solid
3,6%
Zobacz inne ankiety
10 najlepszych gier 1995 roku: Wipeout zasuwa, a Dark Forces pokonuje Dooma mocą Gwiezdnych Wojen
10 najlepszych gier 1995 roku: Wipeout zasuwa, a Dark Forces pokonuje Dooma mocą Gwiezdnych Wojen

W 1995 roku na wielką scenę wkroczyło pierwsze PlayStation i od razu trochę namieszało w niewzruszonym do tej pory bastionie pecetów. Mocne Pentium nagle zaczęło odstawać grafiką w takich hitach jak Rayman czy Wipeout. A w co jeszcze graliśmy w 1995 roku?

Lara i Duke wstrząśnięci, nie zmieszani - 10 najlepszych gier 1996 roku
Lara i Duke wstrząśnięci, nie zmieszani - 10 najlepszych gier 1996 roku

Kontynuujemy naszą podróż w czasie po latach 90. Tym razem wracamy do roku 1996 – czasów, w których rządzili Quake, Lara Croft i Duke Nukem, a wszystkie te gry razem wzięte i tak rozstawiał po kątach Mario.

Doomni trzydziestolatkowie - 10 najlepszych gier 1993 roku
Doomni trzydziestolatkowie - 10 najlepszych gier 1993 roku

Trzydzieści lat temu powstały tytuły, które albo wychodzą do dziś w odświeżonej wersji i nadal robią duże wrażenie, albo przywołują same miłe wspomnienia. Oto dziesięć jednych z najlepszych gier, które mają już trzydziestkę na karku.