Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 20 czerwca 2011, 17:01

gra platformowa

platformówka

Odmiana gier zręcznościowych, w których postać kontrolowana przez gracza przemierza świat gry, poruszając się po wielopoziomowych platformach (np. korytarzach, chmurach, skałach, podziemnych tunelach). Przejście planszy wymaga częstego skakania, biegania, wspinaczki, pokonywania przeszkód itp. Dodatkowym utrudnieniem mogą być pułapki lub przeciwnicy, których należy unikać albo unieszkodliwić.

Skakanie po platformach, kolekcjonowanie przedmiotów oraz unikanie pułapek i przeciwników to podstawowe elementy gier platformowych, jak Super Mario Bros. (1985). - 2016-12-01
Skakanie po platformach, kolekcjonowanie przedmiotów oraz unikanie pułapek i przeciwników to podstawowe elementy gier platformowych, jak Super Mario Bros. (1985).

W klasycznej platformówce akcja gry ukazana jest z perspektywy trzeciej osoby (TPP) i ze statycznym ujęciem kamery, obserwującej poczynania bohatera z boku. Przykładem tego mogą być chociażby takie tytuły jak Super Mario Bros. (1985) i Prince of Persia (1989). Wraz z postępem technologicznym do gatunku gier platformowych zawitał również trzeci wymiar. W takim przypadku kamera najczęściej umieszczona jest za plecami głównego bohatera (np. Rayman 2: The Great Escape). Swoistą syntezę obu podejść stanowi widok 2.5D, który łączy trójwymiarową grafikę z tradycyjnym ujęciem z boku (np. w Rush'N Attack: Ex-Patriot).

Przykłady platformówek: seria Prince of Persia, seria Rayman, seria Super Mario Bros.