Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 20 czerwca 2011, 17:01

gra akcji

Gatunek gier wideo wyróżniający się dużą dynamiką prezentowanych wydarzeń i naciskiem na elementy wymagające od gracza zręczności oraz odpowiednio szybkiej reakcji. Brak sztywnych kryteriów definiujących powoduje, że gry akcji odznaczają się ogromną różnorodnością tak pod względem formy, jak i treści.

W grach akcji, jak Uncharted 4: Kres Złodzieja (2016) studia Naughty Dog, nacisk położony jest na widowiskowość i dynamikę wydarzeń. - 2020-05-04
W grach akcji, jak Uncharted 4: Kres Złodzieja (2016) studia Naughty Dog, nacisk położony jest na widowiskowość i dynamikę wydarzeń.

Dosyć często stosuje się podział ze względu na perspektywę, z jakiej gracze obserwują świat gry. W grach akcji TPP kamera umieszczona jest najczęściej za plecami głównego bohatera, ponad nim lub w innym miejscu, z którego dobrze widać poczynania postaci. Z kolei w przypadku produkcji FPP gracze patrzą oczami bohatera, w którego się wcielają.

Przykłady gier akcji: seria Uncharted, seria Grand Theft Auto, seria Assassin's Creed.