Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 26 sierpnia 2020, 17:13

immersive sim - co to jest?

Określenie opisujące grę wideo, która stawia mechanikę i zaimplementowane w niej systemy ponad wydarzenia oraz sposoby na rozwiązywanie napotykanych problemów zaplanowane przez twórców. Produkcje typu immersive sim mogą reprezentować rozmaite gatunki, jednak najczęściej mowa o RPG-ach i grach akcji.

Dishonored 2 to jeden z najnowszych immersive simów. - 2020-08-26
Dishonored 2 to jeden z najnowszych immersive simów.

W produkcjach typu immersive sim poszczególne misje możemy realizować na rozmaite sposoby, determinowane jedynie przez mechanikę lub umiejętności, jakimi dysponuje kontrolowana przez nas postać. To samo tyczy się napotykanych problemów, jak na przykład zamknięte drzwi, przeszkoda terenowa bądź przeciwnik stojący nam na drodze. Dzięki temu immersive simy pozwalają nie tylko wykazać się kreatywnością, lecz także stanowią wdzięczny materiał do tak zwanych speedrunów, a niektóre rozwiązania stosowane przez graczy często zaskakują samych deweloperów.

Immersive simy to najczęściej produkcje, w których akcję obserwujemy z perspektywy pierwszej osoby (FPP). Ponadto zazwyczaj składają się z szeregu mniejszych map (bądź jednej dużej) o otwartej strukturze.

Ultima Underworld jest powszechnie uważana za protoplastę immersive simów. - 2020-08-26
Ultima Underworld jest powszechnie uważana za protoplastę immersive simów.

Zdaniem Warrena Spectora, czyli jednego z najbardziej zasłużonych twórców immersive simów, pierwszą grą tego typu była Ultima VI: The False Prophet z 1990 roku. Powszechnie uważa się jednak, że palmę pierwszeństwa dzierży wydana dwa lata później Ultima Underworld: The Stygian Abyss. W kolejnych latach nastąpił swego rodzaju rozkwit immersive simów, a od 2002 roku, kiedy to do sprzedaży trafiła gra Arx Fatalis, prym w tworzeniu tego typu tytułów wiedzie zespół Arkane Studios.