Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 12 lipca 2018, 17:12

karcianka

gra karciana; collectible card game; CCG

Odmiana gier logicznych wywodzących się od kolekcjonerskich gier karcianych (ang. Collectible Card Games, w skrócie – CCG). Rozgrywka polega na toczeniu pojedynków z wykorzystaniem własnoręcznie skomponowanych talii; poszczególne karty mogą reprezentować między innymi przedmioty, zaklęcia, moce oraz jednostki wysyłane do walki. Zwycięstwo przypada osobie, której uda się pokonać oponenta, na przykład poprzez zredukowanie do zera jego punktów życia.

Pierwsze karcianki były oparte na fizycznych pierwowzorach, ze słynnym Magic the Gathering na czele. Z czasem jednak sytuacja uległa zmianie, a na popularności zaczęły zyskiwać karcianki, które nie posiadały klasycznego oryginału; przykładem takich gier mogą być słynne Hearthstone oraz Gwint: Wiedźmińska gra karciana.

Gwint: Wiedźmińska gra karciana to przykład karcianki, która nie wyewoluowała z żadnej klasycznej gry typu CCG. - 2018-07-12
Gwint: Wiedźmińska gra karciana to przykład karcianki, która nie wyewoluowała z żadnej klasycznej gry typu CCG.

Jako ciekawostkę należy dodać, że rozwiązania pochodzące z karcianek często przenikają do innych gatunków; przykładowo, wyżej wspomniany Gwint zadebiutował jako minigra w trzeciej części serii Wiedźmin, z kolei mechanika rozgrywki w cyklu Hand of Fate w udany sposób łączy elementy zaczerpnięte karcianek, planszówek i RPG-ów.