Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 26 kwietnia 2018, 17:04

healer

W grach RPG, produkcjach typu MMO oraz innych tytułach, w których występuje wyraźny podział na klasy postaci, healer jest specjalizacją, której przedstawiciele koncentrują się na utrzymywaniu przy życiu swoich sprzymierzeńców. W tym celu stosują umiejętności leczące i zdejmują z nich negatywne efekty pokroju trucizn, a jeśli zachodzi taka potrzeba – wskrzeszają postacie poległe w boju. Rzadziej zadaniem healera jest również nakładanie buffów na swoich sojuszników.

Z uwagi na fakt, że healerzy najczęściej nie dysponują zbyt dużą wytrzymałością na obrażenia, powinni trzymać się z dala od bitewnego zgiełku, wymagając przy tym ochrony ze strony potężniejszych postaci pokroju tanków. W zależności od tego, jaki nurt prezentuje dana produkcja, healer może być magiem, medykiem lub wręcz swego rodzaju technikiem.

W Baldur’s Gate II: Enhanced Edition (na zdjęciu) pomoc healerów jest nieoceniona w trakcie trudniejszych starć z adwersarzami. - 2018-04-26
W Baldur’s Gate II: Enhanced Edition (na zdjęciu) pomoc healerów jest nieoceniona w trakcie trudniejszych starć z adwersarzami.

Przykładami healerów są: Aerie oraz Anomen z Baldur's Gate II, Aerith Gainsborough z Final Fantasy VII, Alistar z League of Legends czy choćby Anders z serii Dragon Age.