Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 7 grudnia 2017, 15:58

musou

Musou (jap. „niezrównany, bezkonkurencyjny”) to odmiana slasherów, w której gracze przejmują kontrolę nad jedną z dostępnych postaci (zazwyczaj od kilku do kilkunastu, choć istnieją tytuły oferujące kilkudziesięciu grywalnych bohaterów) i trafiają na rozległe pole bitwy, gdzie eliminują setki lub nawet tysiące przeciwników, wykonując przy tym określone zadania.

Produkcje typu musou charakteryzują się zazwyczaj stosunkowo prostym systemem walki (znajomość rozbudowanych kombosów nie jest konieczna), z kolei całość wzbogacają elementy RPG. Protagoniści są opisani przy pomocy parametrów takich jak życie, atak i obrona oraz dysponują unikalnymi ruchami i kombinacjami ataków. Poza tym bohaterowie mogą zdobywać punkty doświadczenia i awansować na kolejne poziomy.

Eliminacja kilku przeciwników przy pomocy jednego ataku to chleb powszedni w produkcjach typu musou. Na obrazku – gra Dynasty Warriors 9. - 2017-12-07
Eliminacja kilku przeciwników przy pomocy jednego ataku to chleb powszedni w produkcjach typu musou. Na obrazku – gra Dynasty Warriors 9.

Jako ciekawostkę należy dodać, że fabuła produkcji spod znaku musou często oparta jest na historycznych lub quasi-historycznych zdarzeniach z dziejów feudalnej Japonii i Chin. Gry często pozwalają obserwować wydarzenia z perspektywy postaci reprezentujących różne strony konfliktu.

Pomimo że produkcje noszące znamiona gatunku musou pojawiały się już wcześniej, jego narodziny łączy się z premierą gry Dynasty Warriors 2, która zadebiutowała w 2000 roku. Obecnie w tworzeniu gier typu musou specjalizuje się studio Omega Force, znane przede wszystkim dzięki seriom Dynasty Warriors, Samurai Warriors oraz Warriors Orochi. Gry typu musou są szczególnie popularne w Japonii.