Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS
Słownik gracza 28 czerwca 2017, 16:30

cross-platform

cross-play

Termin odnoszący się do funkcjonalności umożliwiającej wspólną multiplayerową rozgrywkę posiadaczom różnych platform. Z uwagi na trudności wynikające z implementacji takiej technologii (spowodowane przede wszystkim różnicami w infrastrukturze poszczególnych usług sieciowych), opcja ta jest rzadko spotykana w grach wideo.

Cross-platformowy multiplayer najczęściej dotyczy wspólnej zabawy komputerowych graczy i posiadaczy określonej konsoli lub osób bawiących się na urządzeniach mobilnych z wybranym systemem operacyjnym. Rzadziej spotyka się możliwość rozgrywki pomiędzy posiadaczami różnych konsol lub systemów mobilnych. Powodem takiego stanu rzeczy jest konkurencja panująca w tych segmentach rynku, a nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że usługi sieciowe poszczególnych producentów korzystają z zamkniętej infrastruktury.

Minecraft to przykład produkcji pozwalającej na cross-platformową rozgrywkę posiadaczom komputerów, urządzeń mobilnych oraz konsol Microsoftu i Nintendo. - 2017-06-28
Minecraft to przykład produkcji pozwalającej na cross-platformową rozgrywkę posiadaczom komputerów, urządzeń mobilnych oraz konsol Microsoftu i Nintendo.

W odosobnionych przypadkach cross-platformowy multiplayer umożliwia wspólną zabawę posiadaczom różnych produkcji współdzielących ze sobą jedno uniwersum. Dotychczas taką możliwość oferowała np. wydana na PlayStation 3 i PC gra Dust 514, w której gracze podlegali rozkazom użytkowników EVE Online.