futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje

Technologie

Technologie 17 czerwca 2020, 10:19

Soundbar – dobry głośnik do telewizora i komputera

OLED, HDR, 4K i 8K – obraz w naszych telewizorach jest coraz lepszy. Inaczej jest w kwestii audio. Dźwięk płynący z coraz cieńszych modeli pozostawia wiele do życzenia. Rozwiązanie: soundbar - co to jest i dla kogo będzie optymalnym wyborem?

Spis treści

Polecane modele Soundbarów

Nie każdy soundbar będzie lepszy od wbudowanych w telewizor głośników. Mowa o najtańszych modelach, które są do nabycia już za około 200 złotych. Odradzam ich wybór. To wyrzucanie pieniędzy w błoto. Sprzęt oferujący lepszą jakość audio, niż ta spotykana we większości telewizorów, zaczyna się od około 400-500 złotych. Wśród najtańszych belek, których zakup ma sens, dużym wzięciem cieszy się Creative Soundbar Stage 2.1. Zestaw stereo z subwooferem można kupić już za około 430 złotych. Cieszy obecność dedykowanego głośnika basu, HDMI ARC, modułu Bluetooth i portu USB.

Sprzętem niemalże z wyższej półki jest Yamaha YAS 107. Sounbar 2.1 (subwoofer jest wbudowany w belkę) obsługuje popularne dekodery dźwięku. Sprzęt oferuje bardzo dobre brzmienie, znacznie przewyższające to, które można spotkać w telewizorach. Wszystko to za około 850 złotych. Nieco droższą alternatywą z osobnym głośnikiem niskotonowym jest Samsung HW-K450.

Soundbar HW-K450 łączy się bezprzewodowo z telewizorami Samsung (TV Sound Connect). Źródło: Samsung
Soundbar HW-K450 łączy się bezprzewodowo z telewizorami Samsung (TV Sound Connect). Źródło: Samsung

Stosunkowo tanim systemem 3.1 z dedykowanym subwooferem, do którego warto przystawić ucho, jest Samsung HW-N550. Za zestaw o mocy 340W trzeba zapłacić około 1220 złotych. W przyszłości można rozbudować go o dodatkowe komponenty systemu Multiroom Link. Idąc wyżej z ceną, warto zrobić przystanek przy belce JBL Bar 3.1. Za około 600 złotych więcej dostaniemy dodatkowe złącza HDMI oraz większą moc – 450W. Oba modele obsługują Bluetooth.

Dla części osób wszystkie powyższe modele to „zabawki z marketu”. Ich zdaniem za sprzęt warty uwagi można uznać dopiero zaawansowane soundbary od Yamahy, Focala, Bose i Denona – firm kojarzonych głównie z branżą audio.

Za około 2500 złotych można wyrwać już bardzo przyzwoity soundbar Yamaha MusicCast BAR 400 z dźwiękiem przestrzennym. Jeszcze lepsze efekty surround oferuje system Yamaha MusicCast YSP-2700 6.1 za około 3900 złotych. Japoński producent wykorzystuje w nim autorskie rozwiązanie odbijania wiązek dźwiękowych. W tej samej cenie nabyć możemy pierwszy produkt marki Sonos, który wspiera technologię Dolby Atmos. Mowa o „inteligentnym” soundbarze Sonos Arc. Topowym modelem z Dolby Atmos jest Yamaha MusicCast 5600 za około 6350 złotych (w promocji). Za te pieniądze dostajemy belkę w formule 7.1.2 z wbudowanymi 46 głośnikami. Chętni mogą dokupić osobny subwoofer. Szczęśliwi posiadacze twierdzą, że soundbar ten jest w stanie z powodzeniem zastąpić zestaw kina domowego.

Zostało jeszcze 65% zawartości tej strony, której nie widzisz w tej chwili ...

... pozostała treść tej strony oraz tysiące innych ciekawych materiałów dostępne są w całości dla posiadaczy Abonamentu Premium

Abonament dla Ciebie

Mateusz Ługowik

Mateusz Ługowik

Swoje pierwsze teksty napisał dla portalu z ciekawostkami ze świata. Niedługo potem zaczął tworzyć artykuły, których głównym tematem była kawa. Dopiero trzecia strona dotyczyła gier, sprzętu i nowych technologii. Stamtąd trafił do Gry-Online.pl. Obecnie zajmuje się pisaniem tekstów o tematyce sprzętowej oraz aktualizowaniem tekstów growych i techowych. Od czasu do czasu opracowuje też wiadomości do newsroomu. W wolnym czasie gra, pomaga rozwiązywać problemy z PC, ogląda seriale i stare polskie komedie, czyta komiksy (team DC!) i jeździ na koncerty. Jest hopheadem.

więcej

TWOIM ZDANIEM

Na czym najchętniej odtwarzasz dźwięk w grach?

25,4%
Głośniki stereo lub 2.1
4,1%
Głośniki wbudowane w TV/monitor
10,9%
Zestaw kina domowego
55,6%
Słuchawki / headset
4,1%
Soundbar
Zobacz inne ankiety
Słuchawki 7.1 – czy warto kupić do gier?
Słuchawki 7.1 – czy warto kupić do gier?

Rozglądając się za nowymi słuchawkami, gracze coraz częściej wybierają modele oferujące dźwięk przestrzenny 7.1. Czy rozwiązania tego typu faktycznie mają sens? Jak przekładają się na wrażenia z rozgrywki oraz wyniki osiągane w grach?