Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 29 czerwca 2021, 13:15

autor: AlexB

Xbox Cloud Gaming debiutuje na Windows 10 oraz urządzeniach mobilnych Apple

Po blisko roku ekskluzywności na urządzeniach z systemem Android, usługa Xbox Cloud Gaming (znana również jako xCloud), która umożliwia granie „w chmurze” przez Internet, jest już dostępna na smartfonach i tabletach marki Apple oraz wybranych przeglądarkach dostępnych na Windows 10. By z niej korzystać, niezbędny jest abonament Xbox Game Pass Ultimate.

W SKRÓCIE
  1. Xbox Cloud Gaming jest już dostępny na urządzeniach mobilnych z systemami iOS oraz na Windowsie 10 (konkretnie na przeglądarkach Edge, Chrome oraz Safari). Wcześniej była ona dostępna wyłącznie na smartfonach i tabletach z systemami Android.
  2. Ponadto firma Microsoft przygotowała kilka usprawnień dla tej usługi.
  3. Dostęp do opcji grania w „chmurze” mają wszyscy posiadacze abonamentu Xbox Game Pass Ultimate.

W połowie sierpnia ubiegłego roku posiadacze abonamentów Xbox Game Pass Ultimate otrzymali opcję korzystania z usługi Xbox Cloud Gaming (bądź też xCloud), dzięki której można grać w przeszło 100 wybranych produkcji znajdujących się w bibliotece Xbox Game Pass w tzw. „chmurze”, czyli za pośrednictwem Internetu, bez konieczności instalowania żadnych dodatkowych danych. Przez pierwsze miesiące była ona jednak dostępna wyłącznie na urządzeniach mobilnych z systemem Android. Ten okres ekskluzywności oficjalnie dobiegł jednak końca. Jak bowiem poinformowała Catherine Gluckstein, szefowa Xbox Cloud Gaming w firmie Microsoft, produkt, który reprezentuje, zadebiutował w wersji beta w 22 różnych regionach (w tym także w Polsce) na smartfonach i tabletach Apple, a także przeglądarkach Edge, Chrome lub Safari zainstalowanych na systemie Windows 10.

To jednak jeszcze nie wszystko. Microsoft wprowadził również szereg usprawnień do Xbox Cloud Gaming. Przede wszystkim przedstawiciele firmy pochwalili się, że do uruchomienia gier, które później są strumieniowane na urządzenia użytkowników, wykorzystywane są specjalnie przystosowane konsole Xbox Series X. Ma to zapewnić szybsze czasy ładowania oraz większą liczbę klatek na sekundę. Aby zagwarantować jak najmniejsze opóźnienia, obraz jest przesyłany w 1080p i z prędkością do 60 FPS.

Microsoft zapewnia, że jego pracownicy w pocie czoła pracują nad kolejnymi usprawnieniami usługi Xbox Cloud Gaming. O co konkretnie chodzi? Szczegóły mają zostać podane wkrótce.

Xbox Cloud Gaming debiutuje na Windows 10 oraz urządzeniach mobilnych Apple - ilustracja #1
Dzięki Xbox Cloud Gaming można zagrać „w chmurze” m.in. w Halo czy NBA 2K21.

Dostęp do usługi Xbox Cloud Gaming uzyskacie za pośrednictwem tej strony. Po zalogowaniu się na swoje konto Microsoft z abonamentem Xbox Game Pass Ultimate otrzymacie dostęp do listy obsługiwanych gier i od razu możecie wskoczyć do którejś z nich. Przed uruchomieniem warto jednak, byście pamiętali o dwóch rzeczach. Po pierwsze – jeśli zrobiliśmy jakieś postępy w danej produkcji w edycji zainstalowanej normalnie na przykład na Xboksie Series X, to wszelkie postępy zostaną przeniesione do wersji strumieniowanej (i na odwrót). A po drugie, by móc komfortowo bawić się „w chmurze”, niezbędne jest podłączenie do wybranego urządzenia któregoś ze wspieranych kontrolerów.

Aby móc cieszyć się ze wszystkich korzyści płynących z abonamentu Xbox Game Pass Ultimate, do których, prócz Xbox Cloud Gaming i dostępu do sporej biblioteki gier, należą chociażby ekskluzywne zniżki, musicie wydać 54,99 złotych miesięcznie. Nowi użytkownicy mogą liczyć na pewną zniżkę – pierwsze trzy miesiące kosztują obecnie jedynie 4 złote. Więcej szczegółów znajdziecie tutaj.

  1. Strona internetowa firmy Microsoft
  1. Strona internetowa marki Xbox