Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 31 grudnia 2013, 14:05

autor: Draug

Wypuszczono Heroine’s Quest: The Herald of Ragnarok - darmowego spadkobiercę przygodówek z serii Quest for Glory

W sieci pojawiła się do ściągnięcia za darmo gra Heroine’s Quest: The Herald of Ragnarok. Mamy tu do czynienia z dwuwymiarowym połączeniem przygodówki i gry cRPG, które stanowi duchowego spadkobiercę klasycznej serii Quest for Glory.

Grono duchowych spadkobierców klasycznych produkcji staje się coraz bardziej liczne. Ostatnio dołączyła do niego kombinacja przygodówki i gry cRPG o tytule Heroine’s Quest: The Herald of Ragnarok. Produkcja czerpie garściami z serii Quest for Glory (znanej też jako Hero’s Quest), która święciła triumfy w latach 90. XX wieku. Niezależne studio Crystal Shard udostępniło swoje dzieło do pobrania za darmo.

Heroine’s Quest w skrócie:
  • Duchowy spadkobierca serii Quest for Glory
  • Połączenie przygodówki i gry cRPG
  • Dwuwymiarowa grafika w klasycznym stylu
  • W pełni zdubbingowane kwestie dialogowe
  • Do pobrania za darmo
  • Póki co dostępna tylko na PC (Windows)

W grze trafiamy do Midgardu, czyli świata znanego z mitologii nordyckiej – a dokładniej do lasu Jarnvidr, który zmaga się z wieczną zimą. Jest to znak obwieszczający powrót lodowych olbrzymów, którzy przybędą na czele potężnej armii, by zniszczyć wszystko, co żyje, i wywołać Ragnarok. Zagrożeniu temu musi przeciwstawić się tytułowa Bohaterka – to właśnie jej krokami kieruje gracz.

Na początku zabawy wybieramy klasę naszej postaci spośród klasycznej puli wojownika, maga i łotrzyka – dostępna jest też opcja stworzenia hybrydy kilku „profesji”. Podczas zabawy walczymy z potworami i rozwijamy protagonistkę, poprawiając jej umiejętności. Nie brakuje też zadań pobocznych do wykonania. Jak widać, elementów charakterystycznych dla gatunku cRPG tutaj nie brakuje, jakkolwiek Heroine’s Quest to przede wszystkim przygodówka. Oznacza to, że w grze nieco istotniejszą rolę pełni zbieranie przedmiotów, rozwiązywanie zagadek, prowadzenie rozmów etc. Co więcej, do każdego problemu, przed którym stajemy, możemy podejść na kilka różnych sposobów.

Heroine’s Quest to gratka dla wszystkich fanów klasyków (a zwłaszcza serii Quest for Glory).
Heroine’s Quest to gratka dla wszystkich fanów klasyków (a zwłaszcza serii Quest for Glory).

Tytuł został stworzony na silniku Adventure Game Studio i pod względem technologicznym blisko mu do serii, na której był wzorowany. Wyraża się to nawet w rozdzielczości, w której gra jest uruchamiana, wynoszącej 320 x 200 pikseli. Jednak mamy tu do czynienia ze stosunkowo ambitnym przedsięwzięciem jak na darmowy produkt – przygoda prowadzi nas przez ponad 100 lokacji z ręcznie malowanymi tłami, a każda postać ma nagrane kwestie dialogowe.

Plik instalacyjny Heroine’s Quest waży niecałe 400 MB. Na tę chwilę gra jest dostępna wyłącznie na komputerach z systemem Windows, jednak wiosną 2014 roku twórcy przewidują wypuszczenie wersji dla użytkowników Maca i Linuksa. Co więcej, deweloper rozważa wydanie tytułu na urządzenia mobilne.

Klasyczna w tej grze jest nawet rozdzielczość ekranu.
Klasyczna w tej grze jest nawet rozdzielczość ekranu.
Niemniej, podłożenie głosów 32 postaciom w grze udostępnianej za darmo brzmi imponująco.
Niemniej, podłożenie głosów 32 postaciom w grze udostępnianej za darmo brzmi imponująco.