Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 23 stycznia 2012, 10:39

autor: Hed

Wyprodukowanie PlayStation Vita kosztuje około $160. Są szanse na obniżki cen?

Jeden z zagranicznych serwisów postanowił sprawdzić jak drogie są komponenty PlayStation Vita. Okazuje się, że za części potrzebne do złożenia modelu 3G urządzenia firma Sony płaci około 159 dolarów. To oznacza, że koncern zarabia na jednej sprzedanej konsoli około 100 dolarów.

W przyszłym miesiącu do polskich sklepów trafią pudełka z najnowszą konsolą firmy Sony – PlayStation Vita. Sprzęt kosztuje niemało, szczególnie w wersji z 3G. Jeden z zagranicznych serwisów postanowił rozebrać urządzenie na części, aby obliczyć koszt jego komponentów. Wygląda na to, że na każdym modelu wydawca mógłby zarobić około 100 dolarów.

Wiwisekcji PlayStation Vita dokonała redakcja UBM TechInsights, która zbadała model 3G. Z obliczeń serwisu wynika, że wszystkie części zastosowane przy produkcji urządzenia są warte około 159 dolarów. Znaczącą część kosztów stanowią ekrany dotykowe i wyświetlacze (około 50 dolarów). Zaskakująco tani jest za to procesor napędzający konsolę, który kosztuje tylko 16 dolarów.

Wyprodukowanie PlayStation Vita kosztuje około $160. Są szanse na obniżki cen? - ilustracja #1

Powyższy koszt nie uwzględnia takich czynników jak robocizna, dystrybucja, czy marketing. Pokazuje on jednak, że firma Sony powinna zarobić sporo pieniędzy na każdym sprzedanym modelu, co w przypadku konsol nie jest takie oczywiste (pamiętamy o tym, że koncern tracił na PlayStation 3). Fanów technikaliów odsyłamy do wspomnianej strony po kompletną listę części.

Niski koszt produkcji konsoli daje nadzieję na to, że firma Sony będzie mogła obniżyć jej cenę w przyszłości. Premierowe wydanie urządzenia jest bowiem drogie, co odstrasza część graczy. PlayStation Vita zadebiutuje na naszym rynku 22 lutego w dwóch wersjach. Edycja Wi-Fi będzie kosztowała około 1149 złotych. Za model z obsługą 3G będzie trzeba zapłacić 1379 złotych.

  1. PlayStation Vita rozebrana na części