Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 22 września 2020, 09:57

autor: Entelarmer

Wyciekły dane pół miliona kont Activision [aktualizacja]

Activision stało się celem ataku hakerów. Jak donoszą liczne źródła, wskutek włamania na serwery firmy wyciekły dane co najmniej 500 tysięcy użytkowników.

Aktualizacja

Wygląda na to, że panika okazała się przedwczesna. Firma Activision oświadczyła na Twitterze, że pogłoski na temat wycieku danych użytkowników są nieprawdziwe. Może to dziwić w kontekście zapewnień streamerów, zwłaszcza że wielu z nich nie dowierza wydawcy. Na przykład Prototype Warehouse zamieścił screen z Reddita z uwiecznionymi tematami donoszącymi o rzekomych działaniach hakerów. Podejrzenia wzbudza też zablokowanie możliwości odpowiadania na wpis Activision na Twitterze. Niemniej na razie wypada stwierdzić, że plotki o wycieku danych są niezgodne z prawdą. Mimo to dla bezpieczeństwa zalecamy podjęcie kroków, o których pisaliśmy w oryginalnej wiadomości.

Oryginalna wiadomość

Wyciekły dane pół miliona kont Activision [aktualizacja] - ilustracja #1
Kiedy myślisz, że nie możesz już bardziej nie lubić hakerów…

Hakerzy potrafią dać sie we znaki graczom w tytułach sieciowych, ale – niestety – czasem ich działalność jest o wiele poważniejsza w skutkach. Liczne źródła donoszą o największym włamaniu na serwery Activision w historii, wskutek którego wyciekły dane ponad pół miliona zarejestrowanych kont. Informację pierwszy przekazał youtuber oRemyy na swoim kanale na Discordzie, po czym szybko zniknął z wszystkich portali społecznościowych. Zdążył jednak zapewnić, że to o wiele gorsze włamanie niż słynna afera z PlayStation 3 z 2011 roku (via BBC).

Doniesienie potwierdzili kolejni streamerzy, w tym Prototype Warehouse, z którym skontaktowała się redakcja serwisu TechRaptor. Dziennikarze zapewnili o autentyczności „solidnego dowodu” wspomnianego przez Prototype Warehouse na Twitterze, a świadczącym o włamaniu dokonanym przez hakera o pseudonimie South African. Przestępca miał wykorzystać specjalne oprogramowanie do odszyfrowania danych z serwerów Activision. TechRaptor dowiedział się też o problemach użytkowników z zalogowaniem się do usług wydawcy wskutek zmiany danych bez wiedzy właścicieli kont. Jest to możliwe, ponieważ firma wciąż nie wprowadziła dwustopniowej weryfikacji logowania. Funkcja ta jest dostępna tylko na PC w jednej grze spółki – Call of Duty: Warzone. Zapewne z tego samego powodu hakerzy mogą – jak donosi TheGamingRevolution – co 10 minut tworzyć tysiąc nowych kont.

Jeśli posiadacie zarejestrowane konto Activision, zalecamy szybką zmianę hasła oraz usunięcie jego powiązania z innymi usługami, takimi jak PlayStation Network, Battle.net czy Steam. To samo dotyczy danych wykorzystywanych do transakcji, a dla pewności sugerujemy podjąć podobne kroki we wszystkich serwisach, do których podpięliście swoje konto. Zwykle radzilibyśmy również włączyć dwustopniową weryfikację logowania (znaną też jako 2FA), ale – niestety – w tym przypadku nie ma takiej możliwości.