Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 8 sierpnia 2020, 09:25

autor: Dameredet

Władca Pierścieni w końcu w wersji 1.15.2 Minecrafta

Jesteście fanami Minecrafta czy Władcy Pierścieni? A może obu? Mamy dla Was wspaniałe wieści!

Władca Pierścieni w końcu w wersji 1.15.2 Minecrafta - ilustracja #1
Ze Steve’em przez Śródziemie

Minecraft to popularny sandbox, który od 2009 roku jest nieustannie rozwijany. Od wielu lat w rozwoju gry pomagają również moderzy. The Lord of the Rings Minecraft Mod to inicjatywa fanów, którzy od 2013 roku zajmuje się rozwojem sześciennego Śródziemia. 1 sierpnia tego roku wyszedł Snapshot 1.6, który działa z Minecraftem 1.15.2. Jest to siódmy snapshot pozwalający sprawdzić, jak posuwają się prace nad przeniesieniem moda na nową wersję gry. Dotychczas przeżycia niczym z przygód Bilba i Froda zarezerwowane były dla Minecrafta 1.7.10. Ciekawi jak wygląda mod pełen hobbitów?

Jak rozpocząć zabawę?

Władca Pierścieni w końcu w wersji 1.15.2 Minecrafta - ilustracja #2
Ekran ładowania przenoszący nas do Śródziemia

Do Śródziemia trafimy na dwa sposoby. Możemy od razu rozpocząć w nim grę poprzez ustawienie tego w trakcie tworzenia nowej rozgrywki albo przenieść się do niego ze standardowego świata. Ta druga opcja wymaga od nas stworzenia złotego pierścienia i wrzucenia go do lawy. Pojawi się wtedy portal, który przeniesie nas w okolice Shire.

Świat gry

Świat dodawany przez moda możemy podziwiać w całej okazałości dzięki mapie pokazującej opisane przez Tolkiena krainy. Twórcy modyfikacji odtworzyli zarówno te powszechnie znane lokacje, jak i krainy, o których książki jedynie wspominają. Krainy czy też raczej biomy posiadają własne struktury (w tym wioski i forty – te jednak pojawiają się rzadziej niż np. karczmy i domy), a także faunę i florę. Od regionu zależna jest oczywiście również architektura, różne biomy korzystają z różnych budulców, a także wystroju wnętrz. W modzie pojawia się kilka typów latarni, żyrandoli, a nawet łóżek.

W Śródziemiu spotkamy też różnorodne rasy, w tym wiele odmian elfów, orków i krasnoludów. Każda frakcja posiada zestaw jednostek, np. farmerów, wojowników, łuczników. Dysponują one również unikalnymi zestawami pancerzy i uzbrojenia, w tym zbrojami dla koni.

Jednak nie samą wojaczką gracze żyją. Twórcy oferują nam możliwość odpoczynku w karczmach, a w nich różnorodne posiłki i napitki, które zależne są od obecnie odwiedzanego biomu.

Władca Pierścieni w końcu w wersji 1.15.2 Minecrafta - ilustracja #3
Tak wygląda standardowy dom hobbita

Twórcy moda postarali się by oprócz doświadczenia rodem z filmów Władca Pierścieni nie zabrakło tu „minecraftowości”. W modzie pojawia się wiele nowych złóż, które możemy wykopać i przerobić na pancerze. Oczywiście nie zabrakło bardzo rzadkiego mithrilu, z którego powstaje najlepszy dostępny w modzie pancerz, a także broń. Jednak do przetopienia rudy potrzebny będzie krasnoludzki piec, ponieważ tylko krępy i brodaty lud zna techniki pracy z mithrilem.

Mechaniki

Oprócz przytłaczjącej ilości przedmiotów mod dodaje do rozgrywki kilka ciekawych mechanik. Ponieważ przemierzamy dosyć duży świat, to raz na pół godziny przysługuje nam prawo do szybkiej podróży do jednego z wcześniej odwiedzonych punktów na mapie. Nie dotyczy to trybu kreatywnego – tam możemy teleportować się do woli, w dowolne miejsce bez ograniczenia czasowego.

Mod dodaje również system wpływów. Każda frakcja ma wskaźnik, który mówi nam, jak popularni lub nie jesteśmy wśród jej przedstawicieli. Od poziomu wskaźnika zależą dialogi wypowiadane przez członków frakcji, to, czy nas zaatakują, czy podejmą się handlu z nami, a także czy dołączą do naszej wyprawy. Tak, modyfikacja LOTR pozwala nam na wynajęcie wojowników zaprzyjaźnionej frakcji i wyruszenie z nimi na dalsze przygody. Jak jednak zdobyć punkty sympatii frakcji? Można na przykład pozbyć się kilku przedstawicieli frakcji wrogo nastawionej do naszych przyszłych przyjaciół albo pomóc w małżeństwie przez wręczenie dwóch obrączek napotkanym NPC-om. Co więcej stronnictwa są ze sobą połączone. Pomagając danej rasie zwiększymy też swoje wpływy u jej sojuszników. Podobnie w przypadku, gdy nasze relacje się pogarszają.

Dobrą okazją na zdobycie punktów frakcji jest odparcie inwazji. Inwazje to najazdy wrogich jednostek, które zdarzają się w grze spontanicznie i są zapowiadane przez charakterystyczne efekty dźwiękowe i komunikaty tekstowe. Czasami zdarza się, że jednocześnie najazd przeprowadzi kilka różnych frakcji.

Inwazje to nie jedyne wydarzenie, w którym nasza postać może ucierpieć. W bardziej dzikich regionach możemy natrafić na bandytów, którzy okradną nas z przedmiotów. Ich zachowania zasługują na szczególną uwagę. Twórcy modyfikacji wskazują prosty sposób na ochronę większych ilości dóbr, które ze sobą przewozimy, np. zamiast chować wszystkie srebrne monety do sakiewek należy zostawić kilka „luzem” w ekwipunku. W ten sposób bandyta w pierwszej kolejności zainteresuje się nimi, a nie oszczędnościami z kilku godzin gry.

W grze pojawia się też pewien odziany na szaro czarodziej. Gandalf zjawi się niedługo po tym, jak postawimy swoje pierwsze kroki w Śródziemiu. Szary Wędrowiec będzie nam zlecał do wykonania questy, które służą za swego rodzaju samouczek.

Gollum

Władca Pierścieni w końcu w wersji 1.15.2 Minecrafta - ilustracja #4

Nie zabrakło również słynnego Golluma. Jest to mob, który pojawia się tylko raz w okolicy Gór Mglistych. Można go oswoić za pomocą ryby i powierzyć mu kilka przedmiotów (27 miejsc w ekwipunku). Od momentu oswojenia Gollum będzie podążał za swoim nowym „panem”. Za oswojenie go otrzymacie osiągnięcie „The Taming of Sméagol”, czyli „Oswojenie Smeagola”.

Z czasem oprócz Golluma i Gandalfa do moda trafią też inne postacie. Już we wczesnych wersjach bety trwały prace nad dodaniem Saurona, ale niestety jego projekt został skasowany. Ma jednak powrócić kiedy do modyfikacji trafią większe questy.

Czy zapragnęliście już wskoczyć do świata hobbitów? Jeżeli tak, to tutaj możecie pobrać dowolną wersję moda. Tylko uważajcie! Wciąga lepiej niż niejedna licencjonowana gra w tym uniwersum.

Ostatnia aktualizacja: 2020-08-08

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.

Minecraft

Minecraft