Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 19 października 2018, 11:44

autor: Aquma

Wiemy, jaki ruch w sieci generują PlayStation, YouTube i Netflix

Raport firmy Sandvine wykazuje, że platforma Netflix odpowiada za 15% całkowitego ruchu w sieci Internet. Na kolejnych lokatach znaleźć można streaming oparty o protokół HTTP oraz serwis YouTube.

Pod względem ruchu generowanego w sieci Internet, Netflix jest prawdziwą potęgą. - Wiemy, jak ruch w sieci generują PlayStation oraz Netflix - wiadomość - 2018-10-19
Pod względem ruchu generowanego w sieci Internet, Netflix jest prawdziwą potęgą.

W SKRÓCIE:

  1. dane ściągane z sieci PlayStation odpowiadają za 2,7% całkowitego ruchu w Internecie;
  2. Netflix generuje 15% ruchu i jest najpopularniejszy w Stanach Zjednoczonych;
  3. w regionie EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) korzysta się najwięcej z YouTube oraz Netfliksa (druga pozycja).

Firma Sandvine opublikowała raport 1H2018 Global Internet Phenomena Report, z którego możemy się dowiedzieć, do czego najczęściej wykorzystywana jest sieć Internet. Palmę pierwszeństwa wiodą Netflix (15%), streamowanie materiałów oparte o protokół HTTP (13,1%) oraz YouTube (11,4%). Pewnym zaskoczeniem może być relatywnie niewielki udział PlayStation we wspomnianym zestawieniu – dane ściągane z PSN odpowiadają za zaledwie 2,7% światowego ruchu. Oczywiście, łatwo to wytłumaczyć faktem, że choć pliki instalacyjne gier potrafią ważyć naprawdę sporo, na ogół pobieramy je raz – podczas gdy korzystanie np. z Netfliksa wymaga ciągłego wykorzystywania łącza internetowego.

Światowy ruch w Internecie. Źródło wykresu: Statista.com.
Światowy ruch w Internecie. Źródło wykresu: Statista.com.

Co ciekawe, poszczególne usługi cieszą się odmienną popularnością w różnych regionach świata. W Europie, w Afryce i na Bliskim Wschodzie (EMEA) dominuje YouTube. Amerykanie (zarówno północni, jak i południowi) najczęściej korzystają z Netfliksa – w ich wypadku YouTube znajduje się dopiero na 5. miejscu (za streamingiem HTTP, Raw MPEG-TS i Amazon Primem). Na Dalekim Wschodzie i w Australii (region APAC) największą popularnością cieszą się streaming HTTP oraz Facebook (z Netfliksem na ostatnim miejscu podium). Warto też odnotować, że aż 58% danych pobieranych/strumieniowanych przez Internet to materiały wideo.

Popularność usług w poszczególnych krajach. Źródło: Sandvine.
Popularność usług w poszczególnych krajach. Źródło: Sandvine.
  1. 1H2018 Global Internet Phenomena Report – Sandrive