Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 20 lipca 2021, 14:57

autor: Qskan

Więcej fps w CS:GO - nakładka Steam może być przyczyną spadków

Jak ustalili użytkownicy Reddita, przeciążona nakładka Steam może być przyczyną spadku liczby fps w CS:GO. Rozwiązań jest kilka, m.in. zredukowanie swojej listy znajomych.

W SKRÓCIE:
 1. Użytkownicy Reddita spróbowali dociec przyczyny spadku liczby fps-ów w CS:GO zależnych od zmiany konta Steam.
 2. Wśród proponowanych rozwiązań znalazły się m.in. zredukowanie listy znajomych, czy manipulowanie plikami gry.

Wysoka i stabilna liczba klatek na sekundę to sprawa kluczowa dla graczy Counter-Strike’a: Global Offensive. Spadki płynności są w tej grze chyba najbardziej dotkliwe ze wszystkich popularnych sieciowych FPS-ów. Jak twierdzą niektórzy użytkownicy Reddita, gorsze fps-y mogą być związane z przeciążoną nakładką Steam. W tym wypadku może chodzić o długą listę znajomych lub liczbę przedmiotów w ekwipunku Steam (np. skórki, naklejki i inne elementy kosmetyczne).

Jeden z graczy wyżalił się na forum, że grając na swoim głównym koncie doświadcza znaczących spadków płynności, w przeciwieństwie do meczów rozgrywanych na tzw. „smurfie”, czyli koncie o dużo niższej randze niż faktyczne umiejętności gracza. Takie drugie konta są używane m.in. do gry ze znajomymi o niższych umiejętnościach bez narażania się na utratę punktów ELO/rangi.

Grałem trochę z przyjaciółmi na moim drugim koncie i z jakiegoś powodu mam więcej fps-ów na tym koncie podczas gry w CS:GO niż na moim głównym. Obydwa mają te same ustawienia i wszystko inne. O co może chodzić? Czy ktoś doświadczył tego samego?

Jednym z proponowanych rozwiązań było zredukowanie listy znajomych do takiego poziomu jak na drugim koncie. Eksperyment o dziwo zadziałał, a liczba klatek wzrosła do akceptowalnego poziomu. Jak podaje portal Esportnow, innym powodem obniżonych fps-ów może być również znaczna liczba przedmiotów w ekwipunku Steam; spowalniać graczy mają też pobrane mapy społeczności. Usunięcie tych ostatnich przynosi poprawę nawet o 15%.

Inny sposób na poprawę płynności został przywołany przez użytkownika meXXerinho, który zmagał się z podobnym problemem na swoim głównym koncie. Jego rozwiązanie wymaga zagłębienia się w pliki gry i działa następująco:

 • Zapisz swoje opcje startowe CS:GO.
 • Zapisz własny crosshair / viewmodel / radar i inne potrzebne komendy, których używasz do pliku autoexec.cfg i przenieś go do "C:\Program Files (x86)™Steam\steamapps\common\Counter-Strike Global Offensive\csgo\cfg".
 • Skopiuj wszystkie foldery znajdujące się w "C:\Program Files (x86)\Steam\userdata" na pulpit, tylko dla kopii zapasowej.
 • Wyłącz Steam.
 • Usuń wszystkie foldery znajdujące się w "C:\Program Files (x86)\Steam\userdata".
 • Uruchom Steam.
 • Dodaj swoje opcje uruchamiania.
 • Uruchom CS:GO.
 • Użyj swojego autoexec.cfg lub ręcznie ustaw stare ustawienia wideo i gry.
 • Sprawdź swoje fps-y i płynność gry podczas grania.
 • Moje fps-y nie podniosły się jakoś szczególnie, ale teraz gra jest niesamowicie płynna, jakby mój monitor zmienił się z 240 Hz na 360 Hz.

UWAGA:

Po usunięciu wszystkich folderów userdata nie zapomnij zoptymalizować ustawień Steam i CS:GO w bibliotece.

W przypadku spadku fps-ów po poprawce po prostu przenieś stare foldery z powrotem do "C:\Program Files (x86)\Steam\userdata".

Konkluzja:

Zacinanie się gry może być spowodowane przez niektóre pliki znajdujące się w folderach danych użytkownika. Nie zagłębiałem się w to zbytnio, aby dowiedzieć się, które konkretnie pliki/foldery powodują ten problem. Zgodnie z doświadczeniem innych użytkowników ta poprawka powinna być stosowana dość często.

Pod postem tego użytkownika pojawiły się komentarze potwierdzające działanie tej metody, można więc dać jej szansę.