Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 2 lutego 2020, 07:50

Warcraft 3 Reforged z rekordowo niskimi ocenami graczy w Metacritic

W kilka dni po premierze gra Warcraft III: Reforged stała się najgorszej ocenianą przez graczy produkcją w historii serwisu Metacritic. Nawet tak spektakularne porażki jak Fallout 76 czy Anthem mogą pochwalić się znacznie lepszymi wynikami.

Nie na taki powrót klasycznego RTS-a liczyli gracze. - Warcraft 3 Reforged z rekordowo niskimi ocenami graczy w Metacritic - wiadomość - 2020-02-03
Nie na taki powrót klasycznego RTS-a liczyli gracze.

Niedawna premiera Warcraft III: Reforged, czyli odświeżonej wersji jednego z najpopularniejszych RTS-ów w historii, nie okazała się spodziewanym sukcesem. Liczne problemy techniczne i nietrafione decyzje studia Blizzard Entertainment wywołały wściekłość fanów. Jednym ze sposobów, w jaki wyrazili swoje niezadowolenie, stało się wystawianie słabych not w serwisie Metacritic. W chwili pisania tej wiadomości gra posiada prawie 16 tysięcy ocen użytkowników, a ich średnia wynosi jedynie 0.5/10. To najgorszy wynik w historii tej strony. Dotychczasowym „liderem” było Day One: Garry’s Incident ze średnią 0.9/10.

Ostatnie lata obfitowały w rozczarowujące premiery, ale nawet największe porażki poradziły sobie lepiej w tej kategorii. Pecetowa wersja Fallouta 76 posiada w serwisie Metacritic średnią ocen użytkowników na poziomie 2.7/10, a zeszłoroczne Anthem uzyskało wynik 4.0/10. Warto także zwrócić uwagę na fakt, że nawet po dodaniu wersji konsolowych pierwsza z tych produkcji posiada jedynie 12 tysięcy not graczy, a druga – 5 tys. Fakt, że Warcraft III: Reforged po kilku dniach na rynku uzyskał wyraźnie więcej ocen, dobrze pokazuje, jak mocno Blizzard rozwścieczył swoich fanów.

Tak źle przez graczy nie była jeszcze oceniana żadna produkcja w serwisie Metacritic. - Warcraft 3 Reforged z rekordowo niskimi ocenami graczy w Metacritic - wiadomość - 2020-02-03
Tak źle przez graczy nie była jeszcze oceniana żadna produkcja w serwisie Metacritic.

Przypomnijmy, że Warcraft III: Reforged ukazało się 29 stycznia tego roku, wyłącznie na PC. Media branżowe przyjęły grę cieplej niż gracze, ale tutaj również trudno mówić o sukcesie, gdyż produkcja posiada średnią ocen z recenzji na poziomie 63% według serwisu Metacritic.

Powodów słabego odbioru Warcraft III: Reforged jest wiele. Produkcja okazała się mocno niedopracowana - często się zawiesza, brakuje w niej części scenek przerywnikowych, a interfejs jest gorszy niż w pierwowzorze. Nawet menu zostało fatalnie zrealizowane, gdyż ma postać kiepsko zoptymalizowanej aplikacji internetowej działającej na bazie Chromium Embedded Framework.

Do tego doszły kontrowersyjne decyzje autorów. Zmiany w licencji użytkownika powodują, że Blizzard staje się wyłącznym właścicielem wszystkich praw do modów opracowanych z myślą o Warcraft III: Reforged, a ich autorom nie wolno przenosić swoich dzieł na inne platformy ani tworzyć wersji komercyjnych.

Co gorsza, w tym przypadku fani nie mogą nawet znaleźć schronienia w starej wersji tego RTS-a. Blizzard porzucił bowiem dotychczasowy klient gry. Posiadacze pierwszego wydania Warcrafta III wciąż mogą bawić się ze starą grafiką, ale wygląda ona gorzej niż dotychczas (np. brakuje cieni), a do tego produkcja straciła wiele dotychczasowych funkcji, takich jak klany czy fanowskie kampanie.

  1. Oficjalna strona gry