Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 6 marca 2012, 14:49

autor: Mruqe

W Minecrafta na Xboksie - z przyjaciółmi na jednym ekranie

Konsolowa wersja zawierać będzie nowy tryb kooperacji. Znamy też inne szczegóły Xboksowego wydania. Tymczasem twórca gry szykuje się do odebrania prestiżowej nagrody BAFTA.

Im więcej wiemy o Xboksowej wersji Minecrafta, tym wyraźniej widzimy, że będzie ona znacząco różnić się od swojego pierwowzoru na PC. W dużej mierze są to zmiany kosmetyczne, mające na celu dostosowanie gry do specyfiki konsoli. Niektóre zapowiadane innowacje, mogą jednak wprowadzić do rozgrywki nową jakość.

W Minecrafta na Xboksie - z przyjaciółmi na jednym ekranie - ilustracja #1

Jedną z nich jest z pewnością lokalny tryb kooperacji, o którym serwis Kotaku dowiedział się od producenta wersji X360, Rogera Carpentera. Możliwa będzie wspólna zabawa na jednym, podzielonym ekranie, nawet dla czterech graczy. Na PC gra wieloosobowa wymaga połączenia z serwerem a komunikacja z innymi graczami odbywa się w okienku chatu. W przypadku edycji X360 będziemy mieli okazję usiąść do Minecrafta ze znajomymi przy jednej konsoli i bezpośrednio koordynować prace naszej „czwórki murarskiej”. W trybie online, natomiast, w obrębie jednego świata działać będzie mogło do ośmiu graczy (czyli np. dwie czteroosobowe ekipy przy dwóch konsolach).

W Minecrafta na Xboksie - z przyjaciółmi na jednym ekranie - ilustracja #2
Nowy interfejs, zaprojektowany z myślą o przejrzystości i wygodzie konsolowych graczy

Wiadomo już, że kolejna modyfikacja, która miała wpłynąć na Xboksowy model rozgrywki – obsługa Kinecta – nie będzie gotowa w dniu premiery Minecrafta na Xbox Live Arcade. Ta dodatkowa opcja, zostanie dodana w jednej z późniejszych aktualizacji. A skoro już o aktualizacjach mowa – gra w wersji PC znana jest z dość częstych premier kolejnych wersji, wprowadzających do rozgrywki nowe elementy. Wiemy już, jak rozwiązana zostanie ta kwestia w wersji konsolowej. Wbrew obawom graczy, uaktualnienia nie przybiorą formy płatnych DLC. Deweloperzy ze studia Mojang i zespół producentów Xbox Live Arcade zgodnie stwierdzili, że płatności za uaktualnienia byłyby niezgodne z dotychczasowym duchem gry. Microsoft postanowił pójść więc na rękę deweloperom. Kolejne wersje gry udostępniane będą więc w formie darmowych, automatycznych aktualizacji – niestety, będą one wprowadzane z pewnym opóźnieniem w stosunku do wersji PC.

Twórca Minecrafta nagrodzony

Podczas gdy Minecraft wciąż się rozwija i poszerza swój zasięg, jego twórca, Marcus „Notch” Persson zbiera laury (nie po raz pierwszy). 16. marca „Nagrodę specjalną” wręczy Notchowi kapituła Brytyjskiej Akademii Sztuki Filmowej (BAFTA), która już czternaście lat temu rozszerzyła pole swoich działań również na rynek gier wideo.

W Minecrafta na Xboksie - z przyjaciółmi na jednym ekranie - ilustracja #3

Zawsze uważałem nagrody BAFTA za jedne z najbardziej prestiżowych, jakie można otrzymać i bardzo ucieszyło mnie, gdy w 1998 roku zaczęto nagradzać również twórców gier. Gdy dowiedziałem się, że sam otrzymam nagrodę specjalną BAFTA, poczułem się jak wystrzelony w kosmos i jednocześnie głęboko zaszczycony. Wizyta w Londynie i odebranie tego wyróżnienia będzie bardzo pozytywnym i interesującym przeżyciem, na które nie mogę się doczekać.