Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 16 sierpnia 2014, 10:28

autor: Adrian Werner

Użytkownicy iOS kochają strategie, a fani Androida wolą gry RPG – pokazuje raport o stanie rynku mobilnego

Firma App Annie opublikowała raport opisujący preferencje graczy mobilnych w drugim kwartale tego roku. Okazało się, że na iOS największym powodzeniem cieszą się strategie, podczas gdy użytkownicy Androida preferują gry RPG.

Firma analityczna App Annie opublikowała raport opisujący jakie gatunki gier cieszyły się największą popularnością na rynku mobilnym w drugim kwartale tego roku.

W skali całego świata na App Store największe przychody wygenerowały gry akcji, podczas gdy na Google Play gry RPG, spośród których liderem okazało sięhe World of Mystic Wiz. W przypadku systemu iOS taka wygrana może dziwić, ale wynika to z faktu, że deweloperzy mogą umieszczać swoje produkcje w dwóch kategoriach, więc w rzeczywistości najpopularniejszą „grą akcji” na App Store było Clash of Clans.

Patrząc na poszczególne regiony świata i konkretne gry, najwięcej przychodów w Stanach Zjednoczonych i Europie wygenerowały strategie. Natomiast Azjaci najwięcej wydali na produkcje RPG. Warto tu wspomnieć zwłaszcza świeżą pozycję w postaci Monster Frontier, która rozwija się obecnie w niezwykle imponującym tempie i pod koniec lipca zrzuciła Puzzle & Dragons z tronu najlepiej zarabiających tytułów w Japonii.

Ciekawie prezentuje się także kwestia tempa wzrostu poszczególnych kategorii. Gatunki akcji, strategii i RPG radzą sobie dwukrotnie lepiej niż w roku ubiegłym, podczas gdy gry logiczne zanotowały znacznie skromniejszą poprawę i utraciły pozycję dominującą na rynku mobilnym, zarówno na iOS, jak i Androidzie. Nie wiadomo na razie, czy to tylko tymczasowe problemy, czy też gusta graczy uległy trwałej zmianie.

Na koniec warto wspomnieć o dużym sukcesie chińskiej firmy Tencent. Aż cztery z dziesięciu najpopularniejszych gier akcji na świecie wydane zostały przez tę korporację, a największym powodzeniem wśród nich cieszy się bijatyka We Fight. Natomiast wśród strategii doskonale radzi sobie amerykańskie Game of War: Fire Age i jeśli utrzyma takie tempo rozwoju to w przyszłości może zagrozić pozycji Clash of Clans.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.