Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 24 lutego 2015, 12:08

autor: Adrian Werner

Ultimate General: Gettysburg – pojawiła się mobilna wersja gry wojennej studia Game Labs

W usłudze App Store zadebiutowała iPadowa edycja Ultimate General: Gettysburg, czyli realistycznej gry wojennej autorstwa ukraińskiego studia Game Labs.

Mamy dobre wieści dla graczy mobilnych lubujących się w trudnych i realistycznych strategiach. Na iPada właśnie trafiła konwersja Ultimate General Gettysburg, czyli jednej z najciekawszych pecetowych gier wojennych zeszłego roku.

Wydanie na iPada kosztuje 7,99 euro, czyli w przeliczeniu około 33 PLN. Nie jest to mała suma jak na produkcję mobilną, ale cena ta i tak jest znacznie niższa niż wydania pecetowego. Ponadto jest to gra z kategorii premium, więc nie ma w niej żadnych mikropłatności. Na razie twórcy wypuścili swoje dzieło testowo, choć po pierwszym uruchomieniu przyznajemy, że Ultimate General wygląda bardzo porządnie i jak skończony produkt.

Zgodnie z nazwą, produkcja odtwarza przebieg bitwy pod Gettysburgiem, czyli największej potyczki wojny secesyjnej. Aby można było nad tym wszystkim zapanować, starcie rozbito na spory zestaw scenariuszy. Wśród nich możemy znaleźć zarówno te, które bazują na historycznych wydarzeniach, jak i te będące jedynie wytworem wyobraźni autorów. Co godne pochwały, żadna z misji nie istnieje w próżni, więc zwycięstwa i porażki z wcześniejszych scenariuszy wpływają na dalszy przebieg całej bitwy. Warto wspomnieć, że gracze mogą pokierować obiema stronami konfliktu.

Starcia w Ultimate General: Gettysburg rozgrywane są w czasie rzeczywistym, a oczkiem w głowie autorów był realizm historyczny. Jednostki zachowują się tak, jak wynika to z zapisów z tamtych lat, a podczas potyczek kluczową rolę odgrywa sprawne wykorzystywanie ukształtowania terenu oraz stosowanie formacji. Gra oferuje także dopracowane moduły sztucznej inteligencji. Wrogowie są sprytni i bezlitośnie wykorzystują błędy gracza. Natomiast dowodzone przez nas jednostki wyposażono w system morale, który sprawia, że trzeba pilnować, aby żołnierze nie wpadli w panikę.

Wydanie Ultimate General: Gettysburg na iPada posiada lekko uproszczoną grafikę w porównaniu z wersją pecetową. Zmieniono również menu czy ilość możliwych poziomów trudności do wyboru – nie wpływa to jednak na obniżenie skuteczności AI. W pierwszym testowym starciu, sztuczna inteligencja dała nam łupnia, aż miło.

Na koniec warto dodać, że poziom skomplikowania interfejsu sprawia, że raczej nie mamy co liczyć na wydanie na iPhone'a. Na razie nie wiemy także, kiedy ukaże się wersja na Androida.