Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 22 sierpnia 2016, 12:05

The Warlock of Firetop Mountain - rewolucyjna paragrafówka zawita na urządzenia mobilne

Studio Tin Man Games poinformowało, że zapowiadajaca się rewolucyjnie paragrafówka The Warlock of Firetop Mountain zawita nie tylko na PC, ale także na urządzenia mobilne z systemem iOS.

Dzięki urządzeniom mobilnym gamebooki przeżywają obecnie prawdziwy renesans. Jednocześnie ich twórcy coraz częściej podejmują próby uatrakcyjnienia formuły paragrafówek, tak aby były one ciekawsze dla zwykłych graczy. Do tej pory w takich staraniach przodowało studio inkle, mające na koncie m.in. 80 Days oraz serię Sorcery!. Wkrótce jednak może zostać zdetronizowane. Za niecałe dwa tygodnie na PC zadebiutuje bowiem The Warlock of Firetop Mountain, autorstwa zespołu Tin Man Games, które ma duże szanse kompletnie zrewolucjonizować swój gatunek. Twórcy właśnie ujawnili, że pracują także nad wydaniem na iOS-a, które ukaże się pod koniec tego roku lub na początku przyszłego.

Gra stanowi adaptację papierowej paragrafówki pod tym samym tytułem z 1982 roku, będącej częścią cyklu Fighting Fantasy. To absolutny klasyk gatunku i był już wielokrotnie adaptowany na komputery, konsole i urządzenia mobilne. Akcja toczy się w ponurym uniwersum fantasy. My wcielamy się w poszukiwacza przygód mającego chrapkę na skarby potężnego czarnoksiężnika, który według plotek ukrywa się na szczycie tytułowej góry. Od mieszkańców pobliskiej wioski dowiadujemy się, że skrzynia skrywająca pożądane przez nas kosztowości wymaga dwóch kluczy. Wpierw trzeba więc je zdobyć, a na końcu pokonać samego czarnoksiężnika.

Fabuła brzmi standardowo, ale za to sposób, w jaki studio Tin Man Games zaadaptuje The Warlock of Firetop Mountain nie przypomina niczego innego, co do tej pory zrobiono w gatunku mobilnych gamebooków. Opisy wciąż będą tekstowe, ale wyświetlane mają być jedynie na skrawkach wirtualnego papieru, a resztę ekranu zajmą w pełni trójwymiarowe i animowane lokacje, odtwarzające narracyjny opis.

Ruch postaci po świecie zaprezentowany zostanie w formie przesuwanej figurki bohatera, a typowe decyzje, w których musimy wybrać między kilkoma opcjami również zostaną zrealizowane wizualnie. Przykładowo – jeśli dojdziemy do skrzyżowania z trzeba alternatywnymi ścieżkami to przy wejściu do każdej z nich pojawi się strzęp papieru z tekstem.

Natomiast sekwencje walki zrealizowane zostaną niczym w typowych taktycznych RPG-ach. Podczas bitew przeniesiemy sie na pokrytą kwadratami planszę i będziemy toczyli boje w trybie turowym.

Obecnie twórcy wspominają tylko o mobilnej konwersji na iOS-a, ale Tin Man Games od dawna wspiera Androida i bardzo byśmy się zdziwili, gdyby gra nie zawitała także na system firmy Google. Warto na koniec dodać, że na PC tytuł zadebiutuje 1 września.

The Warlock of Firetop Mountain w Steam

Tin Man Games – oficjalna strona studia

Naszym zdaniem

The Warlock of Firetop Mountain zapowiada się wyśmienicie. Tin Man Games to jeden z najlepszych zespołów tworzących mobilne gamebooki, ale do tej pory ich produkcje były bardzo konserwartywne. Autorzy co najwyżej kolorowali obrazki z papierowego pierwowzoru i dodawali efekty dźwiękowe.

Natomiast The Warlock of Firetop Mountain oferuje kompletnie inne podejście i zapowiada się na grę, która sposoba się nawet graczom nielubiącym gamebookom. Choć jednocześnie mamy nadzieję, że w razie odniesienia sukcesu Tin Man Games nie porzuci kompletnie startego stylu i będzie tworzyło oba typu mobilnych paragrafówek.