Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 7 maja 2021, 20:06

Tańsze gry na PS4 i PS5 w PS Store? To możliwe dzięki nowemu pozwowi przeciwko Sony

Pozew zbiorowy przeciwko Sony Interactive Entertainment może wpłynąć na obniżenie cen gier w PlayStation Store. Chodzi o monopol Sony w sprzedaży cyfrowych kopii produkcji na konsole PlayStation 4 oraz 5.

Sony Interactive Entertainment otrzymało pozew zbiorowy, który został złożony w imieniu konsumentów PlayStation Store oburzonych przez monopolistyczną politykę sklepu i jego wyłączność na sprzedaż cyfrowych kopii produkcji na PlayStation 4 oraz 5. Chodzi o brak możliwości handlowania kluczami do gier przez zewnętrznych sprzedawców, jak Amazon czy Walmart. Praktyki Sony rzekomo są nieuczciwe w stosunku do klientów, którym obojętne jest gromadzenie kolekcji pudełek na półce i wolą swoje tytuły zbierać wirtualnie, ponieważ muszą wydać na nie więcej niż posiadacze konsol z nośnikiem płyt. Co najciekawsze, jeśli proces zakończy się sukcesem, to Sony może zostać zmuszone do wyparcia obranego w 2019 roku modelu biznesowego i tym samym obniżenia cen cyfrowych kopii gier w sklepie PlayStation.

Według treści pozwu, konsumenci zdecydowani kupować produkcje w wersji do pobrania mogą płacić nawet 175% więcej za ten sam produkt niż w przypadku fizycznej kopii. To może być szczególnie uciążliwe dla właścicieli konsoli PlayStation 5 w wersji Digital, która kosztuje nieco mniej niż jej odmiana z czytnikiem płyt. Zwłaszcza, że aktualnie niektóre nowe tytuły potrafią kosztować nawet jedną piątą ceny samej konsoli, chociaż przy obecnych, zdecydowanie zawyżonych, kwotach za ten sprzęt różnica nie wydaje się być aż tak zauważalna.

Co więcej, podobna sytuacja miała miejsce jakiś czas temu wraz z decyzją Sony o zamknięciu PlayStation Store dla konsol PlayStation 3, Vita oraz PSP, która została przyjęta niezbyt pozytywnie i firma zdecydowała się wycofać część planu ze względu na krytykę. Niemniej jednak usługa została wyłączona na stałe dla urządzenia PSP.

E3 2021