Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 5 listopada 2021, 13:20

Reżyser Thor: Ragnarok i Jojo Rabbit zaadaptuje kultowy komiks SF Jodorowsky'ego

Komiksowa seria Incal autorstwa Alejandra Jodorowsky’ego i Jeana „Moebiusa” Girauda trafi do kin. Ekranizację wyreżyseruje Taika Waititi, twórca między innymi Thor: Ragnarok oraz oscarowego Jojo Rabbit.

W SKRÓCIE
  1. Taika Waititi nakręci film na podstawie komiksowego cyklu Incal.
  2. Oryginał został stworzony przez Alejandra Jodorowsky’ego i Jeana „Moebiusa” Girauda.
  3. Nie wiadomo, kiedy produkcja zadebiutuje w kinach.

Pochodzący z Chile Alejandro Jodorowsky bez wątpienia jest jedną z legend kina surrealistycznego. Nie ograniczał się on jednak wyłącznie do reżyserowania filmów. W swoim bogatym życiorysie ma on również scenariusz do serii komiksowej pod tytułem Incal, którą zilustrował znany francuski rysownik Jean „Moebius” Giraud (twórca chociażby koncepcji graficznych do takich filmów, jak Obcy – ósmy pasażer Nostromo czy Piąty element). Pierwszy zeszyt ukazał się w 1981 roku i dość szybko zdobył grupę miłośników. Dziś opowieści graficzne należące do tego cyklu są uważane za jedne z najlepszych i najlepiej sprzedających się w historii rynku komiksowego (via The Wrap). Aż dziw, że dotąd nie doczekały się żadnej adaptacji filmowej bądź serialowej. To się jednak wkrótce zmieni. Ekranizacja Incal zmierza bowiem do kin.

Reżyser Thor: Ragnarok i Jojo Rabbit zaadaptuje kultowy komiks SF Jodorowskyego - ilustracja #1
Komiksy Incal mają w wielu kręgach status kultowych.

Jak poinformowało wydawnictwo Humanoids, posiadające prawa do Incal, film na podstawie tego komiksowego cyklu wyreżyseruje Taika Waititi. Tego reżysera i aktora możecie kojarzyć między innymi z Thor: Ragnarok, oscarowego Jojo Rabbit czy zrealizowanej w formie mockumentu komedii Co robimy w ukryciu. Napisze on także scenariusz wspólnie z Jemainem Clementem (Co robimy w ukryciu, Legion) i Peterem Warrenem. Nowozelandczyk nie kryje swojego podekscytowania możliwością udziału w tym projekcie (via Collider):

Filmy i powieści graficzne Alejandra Jodorowsky'ego miały wpływ zarówno na mnie, jak i wielu innych ludzi. Jestem zachwycony, że otrzymałem możliwość powołania do życia jego ikonicznych postaci i jestem wdzięczny Alejandro, Fabrice'owi [Gigerowi, prezesowi Humanoids – przyp. red.] i wszystkim w Humanoids za zaufanie.

Również sam Jodorowsky bardzo cieszy się z faktu, że to właśnie Waititi zajmie się ekranizacją jego dzieła. Oto, co powiedział na ten temat (via Collider):

Kiedy prezes Humanoids Fabrice Giger zaprezentował mi twórczość Taiki Waititiego, stało się dla mnie oczywiste, że to odpowiedni człowiek. W pełni ufam kreatywności Taiki, który podejdzie do Incal w sposób oszałamiający, intymny, a jednocześnie z kosmiczną skalą.

Jak na razie nie wiadomo, kiedy ekranizacja Incal będzie miała swoją premierę. Pierwsza wersja scenariusza ma jednak powstać jeszcze w tym roku.

Reżyser Thor: Ragnarok i Jojo Rabbit zaadaptuje kultowy komiks SF Jodorowskyego - ilustracja #2

Akcja komiksowego Incal rozgrywa się w dalekiej przyszłości. Głównym bohaterem opowieści jest John Difool, niezdarny detektyw mieszkający w ogromnym Mieście-Szybie rządzonym przez Technopapieża, cybernetyczną policję i armię. Pewnego dnia w jego ręce wpada tajemniczy przedmiot. Okazuje się, że to tytułowy Incal. Problem jednak w tym, że posiadaniem go są zainteresowane największe potęgi galaktyki. W ten sposób Difool przez przypadek trafia w sam środek wszechświatowej wojny.

  1. Oficjalna strona wydawnictwa Humanoids