futurebeat.pl News Tech Mobile Gaming Nauka Moto Rozrywka Promocje
Wiadomość sprzęt i soft 30 czerwca 2019, 11:30

autor: Konrad Hazi

Szybkość odświeżania obrazu może wpływać na skuteczność graczy

Na kanale Linus Tech Tips pojawił się ostatnio ciekawy materiał, w którym możemy zobaczyć, jakie są różnice w jakości wyświetlanego obrazu przy różnych częstotliwościach odświeżania oraz jaki ma to wpływ na skuteczność graczy.

Źródło: Linus Tech Tips. - Szybkość odświeżania obrazu może wpływać na skuteczność graczy - wiadomość - 2019-06-30
Źródło: Linus Tech Tips.

Wielu graczy zadaje sobie pytanie - jakie znaczenie ma tak właściwie liczba klatek na sekundę czy też częstotliwość wyświetlanego obrazu podczas grania w gry? Odpowiedzi na te pytania postanowił poszukać słynący z chodzenia w sandałach i skarpetach Linus Sebastian, prowadzący na YouTube popularny kanał technologiczny - Linus Tech Tips. Kanadyjczyk o pomoc poprosił Gavina Free znanego z kanału The Slow Mo Guys, który gościnnie pojawił się w materiale.

No to ma znaczenie czy nie?

Eksperyment polegał na sprawdzeniu, jaki wpływ na czas reakcji i skuteczność graczy (w tym przypadku byli nimi sami prowadzący) ma zmiana szybkości odświeżania ekranu z 60 na 240 Hz. Do prób wykorzystana została gra CS:GO, w której przygotowano powtarzalny scenariusz testowy, a uczestnicy mieli za zadanie trafić przeciwnika biegnącego po prostej linii w poprzek ekranu.

Obecność Gav’a z The Slow Mo Guys była nieprzypadkowa, ponieważ użyczył on oraz obsługiwał specjalną kamerę rejestrującą materiał wideo z szybkością 1000 klatek na sekundę, która posłużyła do przechwytywania obrazu wyświetlanego na ekranie monitora. Jego ujęcia bardzo wyraźnie ukazują, jaki wpływ na jakość dynamicznego obrazu ma częstotliwość odświeżania – jest on wyraźniejszy, a cały proces celowania staje się znacznie bardziej płynny.

Jakie są wnioski z przeprowadzonych prób? Odświeżanie może mieć wpływ na skuteczność, nawet w przypadku, nie oszukujmy się, „niedzielnych” graczy, jakimi były osoby biorące udział w eksperymencie. Zachęcamy do obejrzenia pełnego materiału, który nawet jeśli nie jest poprowadzony w sposób bardzo naukowy, to z pewnością rzuca ciekawe światło na omawianą kwestię i otwiera furtkę do dalszej dyskusji.