Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 27 czerwca 2022, 15:28

Protest w Minecrafcie - Microsoft obrywa za nową moderację

Zapowiedziane zmiany w moderacji i systemie zgłoszeń w Minecrafcie nie spodobały się graczom na tyle, że dają głośny upust swojemu niezadowoleniu. Jeden z fanów urządził nawet protest przeciw nowym porządkom.

Ogłoszona niedawno aktualizacja 1.19.1 do Minecrafta nie spotkała się z przychylnym odbiorem społeczności zgromadzonej wokół gry. Największą kontrowersję wzbudziła zmiana dotycząca nowej moderacji i systemu zgłoszeń graczy łamiących regulamin.

Po wejściu nowych porządków w życie moderacja będzie miała możliwość zbanowania gracza z każdej formy rozgrywki multiplayer – nawet na prywatnych serwerach. Te zasady teraz napotykają spory opór ze strony graczy – jeden z nich postanowił zaprotestować w nietypowy sposób.

Podpalona peleryna opresji

Głównym adresatem skarg i zażaleń stał się Microsoft, jako firma, w skład której wchodzą deweloperzy pracujący nad Minecraftem – studio Mojang.

Rynkowy gigant jawi się w tym przypadku fanom jako „zła korporacja dokonująca zamachu na niezależność graczy”.

Jedną z form protestu, które ostatnio zbierają popularność pośród społeczności, stało się symboliczne podpalenie przedmiotu kojarzącego się z Microsoftem – Peleryny Migracji. Można ją otrzymać za darmo po przeniesieniu swojego konta w Minecrafcie do usług Microsoftu.

Źródło: Reddit

Gracz o pseudonimie popbobsnob opublikował swoją formę protestu na Reddicie: statuę przedstawiającą pelerynę opresji, otoczoną cokołem z napisem „odrzucić Microsoft”. Protestacyjny post w trzy dni od publikacji doczekał się prawie 40 tys. reakcji, a w komentarzach czuć irytację.

Odrzucić Microsoft

Gracze nie mają złudzeń, że nowa moderacja z „ulepszonymi” opcjami zgłaszania użytkowników to krok w złą stronę, czemu dają wyraz w komentarzach.

Myślę że każdy, kto chce usunąć nowy system zgłaszania z czatu, nie powinien używać tej peleryny – pisze redditowicz SuperTesmon.

Gracze, którzy do tej pory korzystali z owej peleryny, deklarują, że usuną ją ze swojego ekwipunku na znak protestu. Dodatkowo pojawiają się pomysły stworzenia jednej peleryny, która stanie się symbolem oporu

Potrzebujemy stworzyć peleryny antymicrosoftowe, a następnie sprawić, by zaczęła je nosić jak największa liczba graczy – to słowa redditowicza o pseudonimie kaziglu6.

Krytyka nowych rozwiązań jest widoczna również na oficjalnym forum gry. Pod postem, w którym deweloperzy proszą o uwagi odnośnie aktualizacji 1.19.1, temat nowej moderacji kompletnie zdominował dyskusję.

Jako właściciel serwera nie czuję się bezpiecznie z funkcją raportowania na czacie. Przekazuje ona ważną część zarządzania serwerem globalnym moderatorom, których nie znam, a którzy są tylko ludźmi, popełniają błędy i mają swoje własne uprzedzenia. Ułatwia to również naruszanie mojej prywatności w miejscu, w którym czuję się komfortowo [...] – to wypowiedź anonimowego użytkownika forum.

Gołym okiem widać, że niezadowolenie graczy zatacza coraz szersze kręgi, co być może doprowadzi do jakiejś zorganizowanej akcji mającej na celu zmuszenie deweloperów do ponownego przemyślenia decyzji. Aktualizacja ma zadebiutować już jutro, wówczas przekonamy się, czy jest się czego obawiać.

  1. Minecraft – poradnik do gry
  2. Minecraft – strona oficjalna