Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gramynawynos.pl 31 lipca 2015, 12:27

autor: Adrian Werner

Steampunk Tower - nietypowe tower defense w mobilnych klasykach strategicznych [#6]

Kolejnym mobilym klasykiem, który chcemy Wam przypomnieć, jest nietypowa strategia tower defense zatytułowana Steampunk Tower.

W najnowszym odcinku naszego cyklu przypominającego godne uwagi starsze strategie mobilne postanowiliśmy polecić Wam grę Steampunk Tower, oferującą nietypowe podejście do gatunku tower defense.

Jak większość tytułów tego typu, gra ma dosyć wątłe tło fabularne. Akcja toczy się w bliżej niesprecyzowanym fantastycznym uniwersum, pełnym futurystycznych technologii napędzanych silnikami parowymi. Głównym bohaterem jest ekscentryczny szlachcic znany jako Lord Bingham, będący właścicielem szeregu kopalni wydobywających minerał Etherium, służący jako główne paliwo do wspomnianych silników parowych. Niestety, wielkie Imperium szykuje się do kolejnej wojny i podjęta zostaje decyzja o skonfiskowaniu kopalń. Naszym zadaniem staje się zorganizowane ich obrony.

Podczas zabawy centralny punkt ekranu zajmuje tytułowa wieża, stojąca nad wejściem do kopalni. Z obu stron nacierają na nas armie wroga, w skład których wchodzą zarówno zwykli żołnierze oraz sprzęt wojskowy, jak i wielkie mechy oraz inne mechaniczne bestie. Gracz musi odpierać ich ofensywy stawiając na balkonach wieży systemy obronne, w tym przede wszystkim różnego rodzaju automatyczne działka.

Steampunk Tower posiada długą na ponad dwadzieścia misji kampanię dla pojedynczego gracza oraz siedem samodzielnych potyczek opartych na konkretnych wyzwaniach. Odnoszenie zwycięstw jest nagradzane odblokowaniem dostępu do coraz lepszego sprzętu.

Tym, co czyni grę nietypową jest opcja swobodnego przenoszenia każdej wieżyczki pomiędzy lokacjami. Zdecydowana większość poziomów wymusza robienie tego bardzo często, gdyż bezczynność szybko kończy się porażką. Zwiększa to poziom interaktywności produkcji i sprawia, że rzadko możemy biernie obserwować jak nasze budowle bez problemu niszczą jednostki wroga. Przyjemność z zabawy dodatkowo zwiększa sposób wykonania gry. Grafika jest prosta, ale skutecznie tworzy steampunkowy klimat, a jeszcze lepsze wrażenie robi ścieżka dźwiękowa, zawierające utwory stylizowane na muzykę orkiestr jazzowych.

Produkcja zadebiutowała w 2013 roku, w czasach gdy gracze byli już zmęczeni klasycznymi produkcjami z gatunku tower defense i w cenie zaczęły być gry trochę bardziej nietypowe. Steampunk Tower okazało się wtedy jedną z najciekawszych prób ugryzienia tej tematyki z innej strony i do dzisiaj pozostaje godną uwagi propozycją zarówno dla graczy szukających czegoś lekko odmiennego, jak i tych którzy po prostu lubią dobre mobilne strategie.