filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 8 kwietnia 2024, 12:18

autor: Pamela Jakiel

Star Wars: The Acolyte składa hołd Matrixowi. Postać Carrie-Anne Moss z serialu „jest mocno inspirowana” Trinity

Star Wars: The Acolyte i Matrixa łączy to, że w obu produkcjach Carrie-Anne Moss portretuje istotne postacie. Jak zdradziła showrunnerka nadchodzącej serii, podobieństwo pomiędzy Trinity a mistrzynią Jedi nie jest przypadkowe.

Źródło fot. Matrix Reaktywacja, Lana Wachowski, Warner Bros., 2003
i

Star Wars: The Acolyte to nadchodzący serial, którego akcja rozgrywa się w odległej galaktyce. Pod koniec marca mieliśmy okazję obejrzeć zwiastun odcinkowego widowiska ze świata Gwiezdnych wojen. Kilka dni temu zaś dowiedzieliśmy się, że Matrix powróci za sprawą piątego filmu z serii. Te dwie – wciąż rozwijane – franczyzy mają wspólny punkt i jest nim Carrie-Anne Moss.

Gwiazdę widowisk sióstr Wachowskich mogliśmy podziwiać już w trailerze serialu skupionego na użytkownikach Ciemnej strony Mocy. Aktorka w Star Wars: The Acolyte portretuje Indarę, a w zapowiedzi produkcji widzieliśmy, jak świetnie mistrzyni Jedi idzie walka z tajemniczą przeciwniczką.

Fragment ukazujący starcie bohaterek mógł sprawić, że Indara wydała się widzom podobna do Trinity. I słusznie. Jak bowiem w niedawnej rozmowie z Empire wyjawiła Leslye Headland, showrunnerka Akolity, portretowana przez Carrie-Anne Moss mistrzyni Jedi ma związek z bohaterką z Matrixa.

Ona [mistrzyni Indara – dop. red.] jest mocno inspirowana Trinity. Chciałam zobaczyć kogoś, kto miałby najwyższy status w walce z użyciem Mocy. Kogoś, kto, kiedy wchodzi do pokoju, nie pozostawia żadnych złudzeń, że jest najpotężniejszym Jedi na sali. To jest Trinity.

Podobieństwo Indary do biegłej w sztukach walki Trinity miało więc nie tylko wywołać w widzach uczucie nostalgii. Grana przez aktorkę postać w Star Wars nawiązuje do bohaterki Matrixa i jest dla niej hołdem. Można powiedzieć, że Indara to wersja Trinity z mieczem świetlnym. Więcej odwołań do serii sci-fi sióstr Wachowskich z pewnością odnajdziemy w czerwcu, kiedy produkcja Headland zadebiutuje na platformie Disney+.

Przypomnijmy, że akcja serialu rozgrywa się w okresie Wielkiej Republiki, przed wydarzeniami znanymi z Mrocznego widma. Fabuła skupi się na śledztwie w sprawie tajemniczego morderstwa, które wydaje się powiązane z użytkownikami Ciemnej strony Mocy. Szanowany mistrz Jedi staje przed zadaniem rozwiązania zagadki mającej związek z niebezpieczną wojowniczką.

Star Wars: The Acolyte trafi na platformę Disney+ 4 czerwca 2024 roku.

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Pamela Jakiel

Pamela Jakiel

Filmoznawczyni, absolwentka MISH Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej praca magisterska dotyczyła nowej duchowości w kinie współczesnym. Redaktorka serwisu Filmomaniak od kwietnia 2023 roku, wspiera redaktora prowadzącego i szefową wszystkich newsmanów. Wcześniej pisała do naEkranie. Jeśli po raz setny nie ogląda Dziewiątych wrót, to po raz pierwszy czyta książki Therese Bohman i Donny Tartt. Woli gnozę od grozy, dramaty od horrorów, Junga od Freuda. W muzeach tropi obrazy symbolistów. Biega długie dystanse, jeszcze dłuższe pokonuje gravelem. Uwielbia jamniki.

więcej