Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 14 lipca 2016, 13:53

autor: Makek

Sprzedaż pism komputerowych – CD-Action na prowadzeniu, PC Format z największym spadkiem

Serwis Wirtualnemedia.pl przedstawił najnowsze wyniki badań dotyczących sprzedaży polskich czasopism komputerowych. Rezultaty podsumowujące kwiecień br. wskazują na nieustającą przewagę CD-Action, natomiast największy spadek zaliczył magazyn PC Format.

Po raz kolejny przeanalizowano sprzedaż polskich czasopism branżowych. Badania zostały przeprowadzone przez Związek Kontroli Dystrybucji Prasy, a ich wyniki opracowane przez portal Wirtualnemedia.pl. Rezultaty wskazują, że liderem pozostaje CD-Action – magazyn, który w kwietniu 2016 roku sprzedał się w liczbie 66 426 sztuk. Względem ubiegłorocznego wyniku stanowi to wzrost o 5,44%. Co jednak ciekawe, jeśli porównamy te wyniki z sumą sprzedanych egzemplarzy z marca tego roku, okaże się, że CD-Action zaliczył spadek aż o 29,13%. Jest to zaskakujące, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że kwietniowe wydanie było jubileuszowe – CD-Action obchodziło wtedy 20. urodziny.

CD-Action to wciąż najpopularniejszy polski magazyn o grach wideo. - Sprzedaż pism komputerowych – CD-Action na prowadzeniu, PC Format z największym spadkiem - wiadomość - 2016-07-14
CD-Action to wciąż najpopularniejszy polski magazyn o grach wideo.

Na szczęście dla wydawnictwa Bauer, do którego należy CD-Action, pozycja lidera jest niezagrożona – różnica sprzedanych egzemplarzy pomiędzy pierwszym a drugim miejscem rankingu wynosi ponad 23 tysiące sztuk. Drugą lokatę zajął magazyn również przynależny temu samemu wydawnictwu. Mowa tutaj o PC Format, którego sprzedaż osiągnęła poziom 43 289 sztuk. Groźnie wygląda tutaj jednak dynamika zmian w przypadku tego czasopisma, bowiem jego rezultaty pogorszyły się względem poprzedniego roku o 23,20% oraz o 5,10% w odniesieniu do marca 2016 roku. Jest to największy spadek w zestawieniu.

Źródło: Portal Wirtualnemedia.pl - Sprzedaż pism komputerowych – CD-Action na prowadzeniu, PC Format z największym spadkiem - wiadomość - 2016-07-14
Źródło: Portal Wirtualnemedia.pl

Na trzecim miejscu uplasował się Komputer Świat, należący do Ringier Axel Springer Polska. Egzemplarze tego magazynu trafiły w kwietniu do 33 965 osób. Stanowi to największy wzrost w zestawieniu – 12,12% w stosunku do poprzedniego roku. Najsłabszy rezultat osiągnął Chip od Grupy Burda. Sprzedał się on w liczbie 8 952 sztuk i oznacza to spadek o 16,41%.

Źródło: Portal Wirtualnemedia.pl - Sprzedaż pism komputerowych – CD-Action na prowadzeniu, PC Format z największym spadkiem - wiadomość - 2016-07-14
Źródło: Portal Wirtualnemedia.pl

UWAGA! Publikowane dane dotyczą sprzedaży ogólnej, w którą wlicza się sprzedaż egzemplarzy drukowanych, e-wydań, prenumeraty wydań drukowanych i prenumeraty e-wydań oraz innych płatnych form rozpowszechniania wydań drukowanych i innej płatnej dystrybucji e-wydań.

Zapraszamy Was także do sprawdzenia opracowanych przez Wirtualnemedia.pl diagramów obrazujących sprzedaż każdego z czterech badanych czasopism, licząc od stycznia 2015 roku. Analizując je można zauważyć, że ciągłym i jednostajnym spadkiem charakteryzuje się Chip, który jeszcze na początku ubiegłego roku rozchodził się w ponad 12 tysiącach egzemplarzy (obecnie jest to niecałe 9). Z kolei w przypadku CD-Action widać pewną nieregularność w okresach popularności tego czasopisma. Może być to związane z dołączanymi do konkretnego wydania grami oraz programami, które bardzo często są głównym czynnikiem skłaniającym ludzi do zakupu.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.