Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 17 marca 2020, 12:00

autor: AlexB

Spisek przeciwko Ameryce i 3. sezon Westworld już na HBO GO

Na antenie HBO oraz platformie HBO GO zadebiutowały pierwsze odcinki Spisku przeciwko Ameryce oraz trzeciego sezonu Westworld. Obie produkcje zostały ciepło przyjęte przez krytyków branżowych.

Spisek przeciwko Ameryce z ciepłym przyjęciem

W SKRÓCIE
 1. Pierwsze odcinki Spisku przeciwko Ameryce oraz trzeciego sezonu Westworld są już dostępne na platformie HBO GO.
 2. Pierwsza produkcja może się obecnie pochwalić średnią ocen na poziomie 7,98, a druga na poziomie 7,04/10 (za serwisem Rotten Tomatoes).

Miłośnicy seriali w ostatnich godzinach nie mogą narzekać na brak nowości. Na antenie HBO oraz platformie internetowej HBO GO swoją premierę miały bowiem pierwsze odcinki dwóch produkcji – Spisku przeciwko Ameryce oraz trzeciego sezonu Westworld. Na początek zajmijmy się tą pierwszą. Jest to przygotowana przez Davida Simona i Eda Burnsa (pracujących między innymi przy kultowym Prawie ulicy) adaptacja powieści autorstwa Philipa Rotha z Johnem Turturro (Big Lebowski, Quiz Show) i Winoną Ryder (Stranger Things, Przerwana lekcja muzyki) w rolach głównych. Przedstawia ona alternatywną wizję Ameryki lat 40. ubiegłego wieku, w której wybory prezydenckie wygrał sympatyzujący z nazizmem Charles Lindbergh. W ten sposób rozpoczyna się spirala strachu i paranoi, którą obserwujemy z perspektywy pewnej żydowskiej rodziny mieszkającej w New Jersey.

Spisek przeciwko Ameryce i 3. sezon Westworld już na HBO GO - ilustracja #1
Spiskowi przeciwko Ameryce udało się w pewnym stopniu osiągnąć sukces artystyczny.

W sieci od kilku dni można już przeczytać recenzje Spisku przeciwko Ameryce. Według serwisu Rotten Tomatoes, 81% z nich jest pozytywnych, a średnia ocen wynosi 7,98/10 (na podstawie 42 tekstów). Krytykom przypadły do gustu przede wszystkim aktorstwo, reżyseria, forma oraz sugestywny klimat osaczenia. Większość chwali również fakt, że za pomocą tej fikcyjnej opowieści twórcom udało się poruszyć kilka problemów trapiących amerykańskie społeczeństwo w ostatnich latach. Nie wszystkim przypadło to jednak do gustu. Niektórzy recenzenci zwracają uwagę, że przez silenie się na komentarz na temat dzisiejszych czasów produkcja jest jakby pęknięta na pół - „głowę” ma we współczesności, a „ciało” w latach 40. ubiegłego wieku. Ponadto niezadowoleni zauważają, że serial spłyca nieco prozę Rotha, nie przedstawiając całego skomplikowania idei, które się w niej pojawiają.

Wybrane recenzje Spisku przeciwko Ameryce

 1. RogerEbert.com – 3,5/4
 2. Solzy at the Movies – 4/5
 3. TV Guide – 4/5
 4. Rolling Stone – 4/5
 5. Entertainment Weekly – A
 6. indieWire – B+
 7. BBC.com – 3/5
 8. Slant Magazine – 2,5/4
 9. Newsday – 2/4

Spisek przeciwko Ameryce jest określany jako miniserial. Innymi słowy, będzie on składał się tylko z jednego sezonu. W jego skład wejdzie sześć odcinków.

Powrót do świata przyszłości w trzecim sezonie Westworld

Jak już zostało powiedziane na wstępie, wczoraj zadebiutował także pierwszy epizod Westworld. Jest to kontynuacja bardzo popularnego i wielokrotnie nagrodzonego serialu inspirowanego filmem Świat Dzikiego Zachodu z 1973 roku. Skupia się ona na postaci Dolores, hosta (tak w świecie serialu nazywane są niezwykle zaawansowane technicznie roboty), któremu udało się ostatecznie zbiec z ultranowoczesnego parku rozrywki stworzonego przez korporację Delos. Android o aparycji Evan Rachel Wood kontynuuje swoją vendettę przeciwko ludziom, w czym pomagają mu nowi sojusznicy. Na jego drodze staną jednak dość nieoczekiwani wrogowie.

Spisek przeciwko Ameryce i 3. sezon Westworld już na HBO GO - ilustracja #2
Czy Dolores uda się doprowadzić swoją rebelię do końca?

Pierwsze recenzje trzeciego sezonu Westworld pojawiły się już jakiś czas temu. Generalnie został on ciepło przyjęty przez media branżowe. Obecnie w serwisie Rotten Tomatoes 80% z 31 opinii na jego temat jest pozytywnych, a średnia ocen wynosi 7,04/10. Większość krytyków zauważyła, że przeniesienie akcji do Los Angeles przyszłości wyszło produkcji na dobre, gdyż nadało jej dodatkowej dynamiki. Nie brakuje jednak głosów, że w konsekwencji doprowadziło to do spłycenia fabuły oraz osobowości bohaterów. Nasze spojrzenie na tę kwestię znajdziecie w tym miejscu.

Przypominamy, że trzeci sezon Westworld będzie krótszy niż dwa poprzednie. Będzie składał się z ośmiu odcinków. Warto zaznaczyć, że nie będzie on stanowił zakończenia całej opowieści. W planach są już kolejne odsłony.

 1. HBO GO – strona główna