Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 31 stycznia 2020, 14:00

autor: AlexB

Spisek przeciwko Ameryce - faszystowskie USA na teaserze serialu HBO

W sieci zadebiutował pierwszy teaser Spisku przeciwko Ameryce. To sześcioodcinkowy miniserial wyprodukowany przez stację HBO, rozgrywający się w alternatywnej wersji Ameryki, która przyjęła ideologię faszystowską. Pierwszy odcinek produkcji zadebiutuje 16 marca.

W kulturze nie brakuje pozycji prezentujących alternatywne wizje Stanów Zjednoczonych Ameryki, w których różne reżimy faszystowskie przejmują władzę. Wystarczy chociażby wspomnieć powieść Człowiek z Wysokiego zamku autorstwa Philipa K. Dicka oraz jej ekranizację, czy ostatnie odsłony cyklu Wolfenstein. Do tej grupy należy także książka Spisek przeciwko Ameryce pióra Philipa Rotha. Przeszło 15 lat po jej premierze stacja HBO zdecydowała się na jej adaptację w postaci sześcioodcinkowego miniserialu. Jego pierwszy teaser ujrzał już światło dzienne. Można go obejrzeć poniżej.

Akcja Spisku przeciwko Ameryce rozgrywa się w latach 40. ubiegłego wieku. W tej wersji historii Franklin Delano Roosevelt nie obejmuje jednak urzędu prezydenta USA na trzecią kadencję. Zamiast tego wybory w 1940 roku wygrywa Charles Lindbergh, jeden z pionierów lotnictwa, zwolennik izolacjonizmu Stanów Zjednoczonych i sympatyk faszyzmu (notabene postać historyczna). Za jego rządów naród amerykański zwraca się w kierunku ksenofobii i pogardy. Bardzo mocno odczuwają to między innymi wyznawcy judaizmu. Z perspektywy pewnej żydowskiej rodziny mieszkającej w New Jersey obserwujemy, jak atmosfera niepewności i strachu staje się coraz bardziej odczuwalna w USA.

Spisek przeciwko Ameryce ukaże alternatywną wersję Ameryki lat 40. ubiegłego wieku. - Spisek przeciwko Ameryce - faszystowskie USA na teaserze serialu HBO - wiadomość - 2020-01-31
Spisek przeciwko Ameryce ukaże alternatywną wersję Ameryki lat 40. ubiegłego wieku.

Twórcami serialowego Spisku przeciwko Ameryce jest duet David Simon i Ed Burns. Jest on znany przede wszystkim ze swojej pracy nad kultowym serialem HBO The Wire (lub w polskim tłumaczeniu Prawo ulicy). W produkcji zobaczymy między innymi Johna Turturro (Big Lebowski, Quiz Show), Winonę Ryder (Stranger Things, Przerwana lekcja muzyki), Zoe Kazan (Ruby Sparks, I tak cię kocham), Morgana Spectora (Mgła, Homeland) oraz Anthony'ego Boyle'a (Tolkien, Patrick Melrose). Premiera pierwszego odcinka zaplanowana jest na 16 marca bieżącego roku. Miniserial będzie można obejrzeć zarówno na antenie HBO, jak i na platformie HBO Go.

  1. HBO Go – strona główna