Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 29 lipca 2016, 17:25

autor: Góral

Sony - znakomite wyniki finansowe działu odpowiedzialnego za PlayStation

Dzięki najnowszemu raportowi finansowemu koncernu Sony dowiedzieliśmy się, że dział odpowiedzialny za gry i konsole to prawdziwa żyła złota, która w okresie 1 kwietnia - 30 czerwca bieżącego roku przyniosła firmie 427 milionów dolarów zysku.

Koncern Sony opublikował wyniki finansowe za okres 1 kwietnia – 30 czerwca bieżącego roku, czyli pierwszy kwartał roku podatkowego 2016. Zanim przejdziemy do tego, co interesuje nas najbardziej, czyli działu odpowiedzialnego za konsole PlayStation i gry, najpierw kilka słów o ogólnej kondycji koncernu. Ta jest dużo gorsza niż w tym samym okresie poprzedniego roku, gdyż uzyskano zysk na poziomie około 540 milionów dolarów, a wiec o ponad 40% gorszy. Przychody wyniosły nieco ponad 15,5 miliarda dolarów, czyli spadły o ponad 10%. Firma tłumaczy to przede wszystkim pogarszaniem się wyników w segmencie odpowiedzialnym za produkcję półprzewodników.

Sony - znakomite wyniki finansowe działu odpowiedzialnego za PlayStation - ilustracja #1
Wyniki Sony w Q1 roku podatkowego 2016:
  • 15,5 miliarda dolarów przychodu, 540 milionów dolarów zysku;
  • Świetne rezultaty działu odpowiedzialnego za gry i konsole (427 milionów dolarów zysku);
  • 3,5 miliona sprzedanych egzemplarzy PlayStation 4.

Na szczęście jeżeli chodzi o dział growy sytuacja wygląda zupełnie inaczej. W tym przypadku zanotowano bowiem 14,5% wzrost przychodów, do 3,2 miliarda dolarów i zysk na poziomie 427 milionów dolarów. Tak dobre rezultaty uzyskano przede wszystkim dzięki większej sprzedaży gier w cyfrowej dystrybucji czy też zmniejszeniu kosztów produkcji PlayStation 4. Krótko pisząc, od dłuższego czasu segment ten jest jednym z głównych motorów Sony, a teraz jeszcze bardziej umocnił swoją pozycję.

Na koniec warto jeszcze nadmienić, że w omawianym okresie rozeszło się 3,5 miliona egzemplarzy konsol PlayStation 4, więc sprzedaż ogólna wynosi 43,5 miliona (jest to sprzedaż do sklepów – do klientów docelowych nieco mniej). Ponadto do końca roku podatkowego 2016 (31 marca 2017 roku) firma zamierza sprzedać jeszcze 16,5 milionów egzemplarzy, tym samym dobijając do łącznej liczby 60 milionów.

Wyniki finansowe poszczególnych działów /Źródło: raport Sony. - Sony - znakomite wyniki finansowe działu odpowiedzialnego za PlayStation - wiadomość - 2016-07-30
Wyniki finansowe poszczególnych działów /Źródło: raport Sony.
Wyniki finansowe działu growego i sprzedaż konsoli PlayStation 4 /Źródło: raport Sony. - Sony - znakomite wyniki finansowe działu odpowiedzialnego za PlayStation - wiadomość - 2016-07-30
Wyniki finansowe działu growego i sprzedaż konsoli PlayStation 4 /Źródło: raport Sony.