Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 27 kwietnia 2019, 12:08

Skyrim Together – mod finansowany przez fanów może nie zostać ukończony

Modderzy pracujący nad projektem Skyrim Together – wzbogacającym leciwą produkcję studia Bethesda Softworks o tryb wieloosobowy – mogą nigdy nie skończyć pracy nad swoim dziełem. Omawiana modyfikacja jest finansowana z datków społeczności.

Pełna wersja Skyrim Together może nie ujrzeć światła dziennego. - Skyrim Together – mod finansowany przez fanów może nie zostać ukończony - wiadomość - 2019-04-27
Pełna wersja Skyrim Together może nie ujrzeć światła dziennego.

Popularny mod gry The Elder Scrolls V: Skyrim wzbogacający leciwą produkcję o tryb multiplayer – Skyrim Together – może nigdy nie zostać ukończony. W odpowiedzi na pytanie fana, zadane w sekcji forum Reddit poświęconej wspomnianej modyfikacji, pracujący nad nią deweloper Maxgriot stwierdził, że zespół nie jest nic winny społeczności, a projektem zajmuje się wtedy, kiedy ma na to ochotę. Konwersacja została usunięta przez moderatora, ale wcześniej dotarł do niej serwis PCGamesN.

Społeczność jest tak toksyczna, że rozpatrywaliśmy powiedzenie „walić to” i porzucenie projektu albo też kontynuowanie, ale nie udostępnianie moda publicznie. Robimy to dla siebie, bo sądzimy, że to bardzo fajny projekt, i wiele się nauczyliśmy, pracując nad nim – napisał Maxgriot.

W normalnej sytuacji w takim stwierdzeniu nie byłoby niczego dziwnego – mowa w końcu o darmowej, fanowskiej modyfikacji, a nie płatnej grze czy rozszerzeniu autorstwa oryginalnych deweloperów. Problem polega jednak na tym, że Skyrim Together jest modem finansowanym przez społeczność. Twórcy korzystają z platformy Patreon, na której każdego miesiąca otrzymują przeszło 18 tys. dolarów od osób zainteresowanych losem projektu. W przeszłości suma ta była jeszcze wyższa – nawet dwukrotnie. Czy w takiej sytuacji dalej można mówić o braku jakiejkolwiek odpowiedzialności?

O Skyrim Together usłyszeliśmy po raz pierwszy w październiku 2017 r., kiedy to twórcy zaprezentowali materiał z rozgrywki. Prace nad modyfikacją wciąż trwają – pod koniec stycznia tego roku odbyły się jej zamknięte beta-testy. Niestety, omawiana tutaj sytuacja nie jest pierwszą kontrowersją powiązaną z modem. Jakiś czas temu okazało się, że deweloperzy nielegalnie wykorzystali w swojej pracy fragmenty kodu innej modyfikacjiSkyrim Script Extender. Zespół przeprosił wówczas i zapewnił, że usunie z projektu owoce cudzej pracy, zanim zostanie on udostępniony.

Warto odnotować, że Skyrim Together nie jest jedynym projektem dodającym tryb wieloosobowy do piątej części cyklu The Elder Scrolls. Podobne założenia ma mod Tamriel Online.

  1. Skyrim Together – strona oficjalna
  2. Bethesda Softworks – strona oficjalna
  3. The Elder Scrolls V: Skyrim - recenzja - mamy grę roku?