Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 31 maja 2024, 14:20

autor: Adrian Werner

RPG w klimatach Commodore 64 i Lovecrafta zachwyciło graczy. SKALD z udanym debiutem na Steam

Wczorajszą premierę SKALD: Against the Black Priory można zaliczyć do udanych. To oldskulowe RPG zbiera wyśmienite opinie od graczy.

Źródło fot. High North Studios
i

Wczoraj na Steamie zadebiutowała gra SKALD: Against the Black Priory, czyli RPG łączące stylistykę produkcji z Commodore 64 z nowoczesną rozgrywką i horrorem zainspirowanym twórczością Lovecrafta. Pomimo skromnej oprawy była to jedna z wielkich tegorocznych nadziei tego gatunku i wszystko wskazuje na to, że nie zawiodła.

Gra dostępna jest wyłącznie na PC i nie oferuje polskiej wersji językowej. Możecie ją kupić na Steamie oraz w serwisie GOG.com za 53 złote. Jest to cena promocyjna, obniżona o 10% z okazji premiery, i 6 czerwca podskoczy ona do 58,99 zł.

 1. Pierwsze wrażenia z gry są bardzo entuzjastyczne – na Steamie tytuł ma 95% pozytywnych recenzji. Gracze chwalą wyśmienitą fabułę, którą możemy w dużym stopniu kształtować, intrygujący mroczny świat oraz rozbudowane mechanizmy RPG.
 2. Gra uzyskuje również dobre wyniki aktywności. Rekordem dnia premiery było 584 graczy bawiących się równocześnie, co jak na produkcję tak niszową jest godne uwagi.

Poniżej przytaczamy kilka opinii ze Steama.

Jeśli lubisz oldskulowe gry RPG, takie jak Ultima czy Baldur's Gate, to koniecznie sięgnij po SKALD. Atmosfera, nastrój, styl, muzyka – wszystko w tej grze jest niesamowite.

Ta gra reprezentuje to, co czuliśmy grając w latach 80. i 90. w stare odsłony cyklu Ultima czy produkcje z serii Gold Box i Silver Box.

SKALD ma głębokie tło fabularne, mnóstwo trafnie napisanych dialogów, historii i opisów, wiele tuzinów godzin gry oraz surową pikselową grafikę, ale bez poświęcania nowoczesnych ulepszeń rozgrywki. Naprawdę rzadko zdarza się tak doskonałe połączenie nowoczesnego i oldskulowego RPG.

Chciałem gry cRPG, która przypominałaby mi produkcję z mojej młodości na Commodore 64. SKALD to osiągnął. Produkcja jest na tyle podobna do tych gier, że budzi te same uczucia, ale wszystko zostało tutaj zmodernizowane do tego stopnia, że zabawa nie wystawia naszej cierpliwości na próbę.

W sieci zdążyły już pojawić się dwie recenzje. To za mało, aby serwisy pokroju Metacritic mogły obliczyć średnią, ale na razie opinie redaktorów są bardzo pozytywne:

 1. God is a Geek – 8/10
 2. IGN Brasil – 8.5/10

Na koniec warto przytoczyć wymagania sprzętowe gry. Są one tak niskie, że raczej nikt nie powinien mieć problemu z uruchomieniem tej produkcji.

 1. SKALD: Against the Black Priory na Steamie

SKALD: Against the Black Priory na Steamie – minimalne wymagania sprzętowe na PC

 1. Procesor: Intel i5 lub analogiczny AMD
 2. Karta graficzna: Intel Iris / AMD Vega lub analogiczna
 3. DirectX: 10
 4. Pamięć RAM: 4 GB
 5. Miejsce na dysku: 500 MB
 6. System operacyjny: Windows 10

SKALD: Against the Black Priory na Steamie – zalecane wymagania sprzętowe na PC

 1. Procesor: Intel i7 lub analogiczny AMD
 2. Karta graficzna: Nvida GTX Series 10 lub analogiczna
 3. DirectX: 10
 4. Pamięć RAM: 8 GB
 5. Miejsce na dysku: 500 MB
 6. System operacyjny: Windows 10

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Adrian Werner

Adrian Werner

Prawdziwy weteran newsroomu GRYOnline.pl, piszący nieprzerwanie od 2009 roku i wciąż niemający dosyć. Złapał bakcyla gier dzięki zabawie na ZX Spectrum kolegi. Potem przesiadł się na własne Commodore 64, a po krótkiej przygodzie z 16-bitowymi konsolami powierzył na zawsze swoje serce grom pecetowym. Wielbiciel niszowych produkcji, w tym zwłaszcza przygodówek, RPG-ów oraz gier z gatunku immersive sim, jak również pasjonat modów. Poza grami pożeracz fabuł w każdej postaci – książek, seriali, filmów i komiksów.

więcej