filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 27 lutego 2024, 12:24

autor: Pamela Jakiel

Shogun ma 100% pozytywnych recenzji na Rotten Tomatoes. To „objawienie” i „arcydzieło” porównywane do Gry o tron

Jeśli wahaliście się, czy sięgnąć po serial Shogun, po przeczytaniu recenzji z Metacritic i Rotten Tomatoes nie będziecie mieć już najmniejszych wątpliwości. Osadzona w feudalnej Japonii produkcja to ponoć „telewizja w najlepszym wydaniu”.

Źródło fot. Shogun, Justin Marks, FX Productions, 2024
i

Shogun, gorąco oczekiwany serial, którego akcja rozgrywa się w feudalnej Japonii, zadebiutował na Disney+. I, sądząc po recenzjach, spełni pokładane w nim nadzieje. W serwisie Rotten Tomatoes opartą na powieści Jamesa Clavella produkcję pozytywnie oceniło aż 100% krytyków, a na Metacritic zebrała ona 83 punkty. To świetny wynik, pozwalający sądzić, że warto sięgnąć po odcinki epickiej serii.

W opiniach pojawiają się porównania do Gry o tron, a Shogun określany jest jako „objawienie” i „prawdziwe arcydzieło”. Krytycy twierdzą, że serial zawiera w sobie wszystko to, co najlepszego może zaoferować telewizja. Chwalą przede wszystkim wizualia, ale pozytywnie oceniają także fabułę, konstrukcję bohaterów i dbałość o detale. Uwagę zwraca również utalentowana obsada.

Choć większość krytyków nie może nachwalić się serii, pojawiają się także głosy, że nie jest to produkcja pozbawiona wad. Recenzenci zwracają uwagę, że słabo wypadł watek romantyczny, a scenariopisarstwo nie jest na tak wysokim poziomie jak warstwa wizualna.

Oto fragmenty recenzji:

Ten dziesięcioodcinkowy serial limitowany to arcydzieło z niezwykle utalentowaną obsadą, opowiadające fascynującą historię o wierze, poświęceniu i ambicji. […] Shogun to telewizja w najlepszym wydaniu, wykorzystująca budżet, aby stworzyć niesamowity, wciągający świat. Nigdy nie pozwala jednak, by widowisko zbyt daleko odeszło od skupienia się na bohaterach i ich przemianach – IGN Movies.

To najbardziej poruszający epicki serial od czasu Gry o tron. […] Zna sekret epickiej telewizji – równowagę pomiędzy oszałamiającą wielkością i intymną psychologią […]. W miarę rozwijania się fabuły, Shogun zapewnia akcję, jakiej oczekuje się od opowieści o walce. […] Znajdziemy tu podobieństwa do Gry o tron, np. pretendentów do pustego tronu, ale to skupienie na bohaterach naprawdę łączy te produkcje i sprawia, że Shogun porywa – Variety.

To prawdziwe arcydzieło. […] To nie remake, to objawienie Time.

To epickie, ambitne przypomnienie o tym, co najlepszego jest w telewizji. Choć ma swoje wady, prezentuje niesamowite, spektakularne widowisko. To powinien być jeden z największych hitów tego roku – Paste Magazine.

Od monologów po fachowo wykonaną scenografię, serial wyróżnia się wśród produkcji, w których treść wydaje się ważniejsza od sztuki – RoberEbert.com.

W przypadku tego serialu widać, na co poszły pieniądze – bogaty wizualnie, wiarygodny. Jest mnóstwo akcji, fontanny krwi i tylu bohaterów, że można by nimi zaludnić wioskę rybacką – Wall Street Jornal.

To adaptacja o ponadprzeciętnej skali, ale z przeciętną historią. […] Warto ją obejrzeć, ale scenariopisarstwo nie ma nawet startu do warstwy wizualnejTV Line.

Serial Shogun znajdziecie na Disney+.

Ten materiał nie jest artykułem sponsorowanym. Jego treść jest autorska i powstała bez wpływów z zewnątrz. Część odnośników w materiale to linki afiliacyjne. Klikając w nie, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji. Dziękujemy!

Pamela Jakiel

Pamela Jakiel

Filmoznawczyni, absolwentka MISH Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej praca magisterska dotyczyła nowej duchowości w kinie współczesnym. Redaktorka serwisu Filmomaniak od kwietnia 2023 roku, wspiera redaktora prowadzącego i szefową wszystkich newsmanów. Wcześniej pisała do naEkranie. Jeśli po raz setny nie ogląda Dziewiątych wrót, to po raz pierwszy czyta książki Therese Bohman i Donny Tartt. Woli gnozę od grozy, dramaty od horrorów, Junga od Freuda. W muzeach tropi obrazy symbolistów. Biega długie dystanse, jeszcze dłuższe pokonuje gravelem. Uwielbia jamniki.

więcej