Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 16 czerwca 2021, 12:31

autor: Karol Laska

Scarlett Johansson o seksualizacji Czarnej Wdowy i kulisach powstania filmu z nią

Scarlett Johansson, odtwórczyni roli Czarnej Wdowy w Marvel Cinematic Universe, opowiedziała nieco o nadchodzącym filmie Black Widow. Powiedziała między innymi, że w przeciwieństwie do niektórych produkcji z serii, nie uświadczymy w nim scen o podłożu seksistowskim.

W serwisie Collider pojawił się obszerny wywiad ze Scarlett Johansson – aktorką znaną przede wszystkim z roli Nataszy Romanoff w Marvel Cinematic Universe. W trakcie rozmowy poruszono przede wszystkim temat nowego, a zarazem ostatniego filmu MCU z jej udziałem – Czarnej Wdowy. Artystka opowiedziała, czym w zasadzie będzie ten twór.

Johansson przyznała, że od samego początku nie była zainteresowana perspektywą nakręcenia kolejnego „origin story”, czyli filmu przedstawiającego genezę owej postaci. Uważała ten rodzaj superbohaterskich produkcji za coś odtwórczego, dlatego też nie chciała w ten sposób pożegnać się z fanami. Będzie to raczej kino z podgatunku „redemption arc”, a więc takie przedstawiające historię odkupienia głównej bohaterki i sposób, w jaki poradziła sobie z demonami przeszłości. Stąd też wziął się pomysł, aby film miał miejsce po wydarzeniach z Kapitana Ameryki: Wojny bohaterów, kiedy to Czarna Wdowa jest osamotniona i musi na chwilę usunąć się w cień.

Aktorka przyznała również, że bardzo ważną rolę w filmie odegra Yelena Belowa, w którą wcieliła się utalentowana Florence Pugh. Pomiędzy nią a Nataszą panuje dość skomplikowana siostrzana więź. Johansson nie chciała jednak, aby ta opierała się na niezdrowej rywalizacji, bo ten motyw wydawał się jej oklepany. Spodziewajmy się więc czegoś bardziej subtelnego i emocjonalnego – mowa bowiem o osobach, które darzą się wzajemnie szczerą miłością.

Oprócz tematów stricte filmowych w wywiadzie poruszono także inny temat, który nękał Johansson przez wiele lat jej kariery. Mowa o seksualizacji odgrywanej przez nią postaci. Aktorka do dziś wspomina nie tylko szkodliwe praktyki fanowskie utożsamiające ją jedynie z obiektem męskich westchnień, ale i decyzje scenariopisarskie, chociażby na przykładzie Iron Mana 2, kiedy to Tony Stark zwracał się do Nataszy w seksistowski sposób. Czarna Wdowa ma być całkowicie pozbawiona tego typu nieodpowiednich dialogów. Film zadebiutuje w polskich kinach 9 lipca 2021 roku.

  1. 8 problemów MCU, które mogą pogrążyć filmy Marvela
  2. Co po Avengersach? Nadchodzące filmy Marvela

Karol Laska

Karol Laska

Swoją żurnalistyczną przygodę rozpoczął na osobistym blogu, którego nazwy już nie warto przytaczać. Następnie interpretował irańskie dramaty i Jokera, pisząc dla świętej pamięci Fali Kina. Dziennikarskie kompetencje uzasadnia ukończeniem filmoznawstwa na UJ, ale pracę dyplomową napisał stricte groznawczą. W GOL-u działa od marca 2020 roku, na początku skrobał na potęgę o kinematografii, następnie wbił do newsroomu, a w pewnym momencie stał się człowiekiem od wszystkiego. Aktualnie redaguje i tworzy treści w dziale publicystyki. Od lat męczy najdziwniejsze „indyki” i ogląda arthouse’owe filmy – ubóstwia surrealizm i postmodernizm. Docenia siłę absurdu. Pewnie dlatego zdecydował się przez 2 lata biegać na B-klasowych boiskach jako sędzia piłkarski (z marnym skutkiem). Przesadnie filozofuje, więc uważajcie na jego teksty.

więcej