Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 2 grudnia 2021, 18:33

autor: hexx0

Rekordowe wpłaty na Star Citizena w 2021 roku

Rok 2021 okazał się rekordowy dla gry Star Citizen. Produkcja rozwijana od wielu lat przez studio Cloud Imperium Games zebrała najwięcej pieniędzy od graczy w całej swojej historii, a przed nami jeszcze niemal cały grudzień. Wczoraj zaś deweloperzy zaktualizowali plan rozwoju tytułu.

Twórcy gier wideo potrzebują zwykle kilku lat, zanim wypuszczą na rynek gotowy produkt. Star Citizen, kosmiczny symulator opracowywany przez Chrisa Robertsa i zespół Cloud Imperium Games, od ponad siedmiu lat znajduje się w fazie alfa (w swoistym wczesnym dostępie). Jeszcze wcześniej, a konkretnie w 2012 roku, ruszyła akcja crowdfundingowa, w ramach której gracze dokładają swoje pieniądze do rozwoju gry. Długi okres jej powstawania najwyraźniej nie zniechęca fanów, bo w 2021 roku padł rekord wpłat – według oficjalnej historii finansowania produkcji, od stycznia na konto deweloperów wpłynęło przeszło 78 milionów dolarów amerykańskich. Dane dla poszczególnych lat obrazuje poniższy wykres.

Rekordowe wpłaty na Star Citizena w 2021 roku - ilustracja #1
Źródło: docs.google.com/spreadsheets/d/1obytG213tRUzNIepdSjDysaBlgJDjeOiekskYVvtRvE/edit#gid=0.

Crowdfunding to tylko jeden ze sposobów na stworzenie wymarzonej gry. O innych przeczytasz w poniższym artykule.

Jest to „zaledwie” o około milion więcej niż w całym 2020 roku, ale pamiętajmy, że grudzień dopiero się zaczął. Niewykluczone więc, iż „pęknie” kwota 80 milionów „zielonych”. Do dziś studio Cloud Imperium Games zebrało w sumie ponad 418 558 737 dolarów od 3 413 544 osób (aktualne dane sprawdzicie na tej stronie). Suma ta wciąż rośnie, lecz daty premiery jak nie było, tak nie ma.

Nie oznacza to jednak, że deweloperzy zasypiają gruszki w popiele. Prace nad grą cały czas trwają, czego najlepszym dowodem jest zaktualizowany wczoraj plan rozwoju Star Citizena (tzw. „mapa drogowa”). Z jej szczegółami możecie zapoznać się tutaj.