Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 23 października 2019, 12:00

Recenzje Terminator: Dark Fate - nie ma tragedii. Cameron już planuje kontynuację

Pojawiły się pierwsze recenzje filmu Terminator: Dark Fate z Arnoldem Schwarzeneggerem w tytułowej roli. Choć oceny są bardzo mieszane, to zdaniem niektórych dziennikarzy mamy do czynienia przynajmniej z częściowym powrotem do formy z czasów kultowej drugiej części.

Terminator: Dark Fate nie spełnia wszystkich oczekiwań - Recenzje Terminator: Dark Fate - nie ma tragedii. Cameron już planuje kontynuację - wiadomość - 2019-10-23
Terminator: Dark Fate nie spełnia wszystkich oczekiwań

Terminator: Dark Fate (polski oficjalny podtytuł to Mroczne przeznaczenie) jest już szóstą odsłoną popularnej serii science fiction, której początek datuje się na 1984 rok. Jeszcze przed oficjalną premierą możemy zapoznać się z recenzjami, których wydźwięk nie jest do końca taki, jakiego życzyliby sobie fani cyklu. Obraz wzbudził bardzo mieszane odczucia i mimo że nie schodzi do poziomu najsłabszych części (Terminator: Genisys, Terminator: Salvation), to nie zbliża się również do ogólnej jakości prezentowanej przez pierwsze dwa kultowe filmy.

Średnia ocen Terminator: Dark Fate wynosi obecnie 55% (na podstawie 22 recenzji) w serwisie Metacritic i 5,58 w Rotten Tomatoes (60% pozytywnych opinii przy 35 recenzjach). Jest zatem dość przeciętnie, chociaż doceniono przebłyski formy z czasów filmu Terminator: Judgment Day, nawet jeśli jest to zdaniem większości krytyków kolejna powtórka z rozrywki.

Zdaniem recenzenta z serwisu IGN jest to najlepsza odsłona serii po 1991 roku, ale nie jest też tak udana, jak mogłaby być:

Linda Hamilton to mile widziany powrót w „prawdziwej” kontynuacji drugiej części Terminator, która nie skąpi scen akcji. Ale to nie jest poziom Judgment Day.

W podobnym tonie wypowiada się krytyk z portalu Variety:

Bez znaczenia jest to, czy Terminator: Dark Fate jest ostatnim rozdziałem obecnej historii, czy początkiem innej. Film działa w obu przypadkach i nie tylko w satysfakcjonujący sposób podsumowuje wydarzenia przedstawione w pierwszych dwóch odsłonach, ale jednocześnie jest niejako świeżym, ekscytującym startem klasycznej opowieści dla nowej widowni. To zapierający dech w piersiach blockbuster i miły powrót do formy.

Darren Franich z Entertainment Weekly, który jest nieco bardziej surowy, uważa, że Terminator: Dark Fate jest czymś „złym w zabawny sposób” i stoi w rozkroku:

Jest to kolejna, nierówna część marki poddawanej recyklingowi, która nie wie, czy kontynuować historię ze znanymi motywami, czy być początkiem zupełnie nowej przygody.

Wybrane recenzje Terminator: Dark Fate

 • IGN – 8/10
 • CNN – 7/10
 • Variety – 7/10
 • Entertainment Weekly – C
 • The Beat – 6,5/10
 • Vanity Fair – 6/10
 • Slant – 5/10
 • Hollywood Reporter – 5/10
 • Associated Press – 2/4
 • Time Out – 2/5
 • The Guardian – 4/10

Film zadebiutuje w wybranych krajach dzisiaj, natomiast do polskich kin trafi 8 listopada tego roku. W obsadzie znaleźli się m.in. Mackenzie Davis (Halt and Catch Fire, Blade Runner 2049), Natalia Reyes (Sny wędrownych ptaków) oraz znani z poprzednich odsłon cyklu Linda Hamilton oraz Arnold Schwarzenegger, powracający do ról Sary Connor i T-800. Terminator: Dark Fate został wyreżyserowany przez Tima Millera (Deadpool).

Warto na koniec wspomnieć o tym, że funkcję producenta pełnił – po latach przerwy od marki – James Cameron (Titanic), według którego główną motywacją przy tworzeniu najnowszego filmu było „zbadanie relacji ludzkich ze sztuczną inteligencją”, które jednak miałyby być dopiero zgłębione w kolejnych odsłonach. Te są już w planach, a twórcy dobrze wiedzą, w jakim kierunku seria ma podążać. Jeśli jednak obawiacie się, czy Terminator: Dark Fate sprawdza się jako niezależny film, to reżyser Avatara uspokoił, że tak, co zresztą pokrywa się z częścią opinii krytyków. Plany planami, ale powstanie ewentualnych sequeli jest zależne od sukcesu w box office, a mocna marka niczego jeszcze nie gwarantuje, zwłaszcza jeśli recenzje wzbudzają mieszane uczucia.