Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 8 października 2019, 11:30

autor: AlexB

Recenzje Concrete Genie - mały, ale przyjemny exclusive na PS4

W sieci pojawiły się pierwsze recenzje debiutującego dzisiaj Concrete Genie, czyli przeznaczonej wyłącznie na konsolę PlayStation 4 przygodowej gry akcji od studia PixelOpus. Według krytyków, platforma firmy Sony otrzymała kolejny interesujący tytuł ekskluzywny.

Dziś (a jutro w PlayStation Store), niemal dwa lata od pierwszej oficjalnej zapowiedzi, swoją premierę na konsoli PlayStation 4 ma gra Concrete Genie. Ta trzecioosobowa przygodowa gra akcji stworzona przez studio PixelOpus (twórców abstrakcyjnej zręcznościówki Entwined, w której kontrolujemy jednocześnie dwie dusze kochanków), opowiadająca historię młodego chłopaka wyposażonego w magiczny pędzel pozwalający na ożywianie obrazów, nie należy do wielkich produkcji AAA. Jednak zwróciła ona uwagę wielu miłośników elektronicznej rozrywki takimi elementami, jak kreskówkowa oprawa graficzna czy lekko surrealistyczny klimat. Lecz czy jako całość tytuł się broni? Jeśli wierzyć pierwszym recenzjom, owszem – na platformie firmy Sony pojawiła się kolejna całkiem udana pozycja ekskluzywna.

Concrete Genie przypadł do gustu większości recenzentów. - Recenzje Concrete Genie - mały, ale przyjemny exclusive na PS4 - wiadomość - 2019-10-08
Concrete Genie przypadł do gustu większości recenzentów.

W serwisie Metacritic Concrete Genie może obecnie pochwalić się średnią ocen na poziomie 77/100 (na podstawie 36 recenzji). Krytycy są pod wrażeniem przede wszystkim tego, jak czarująca, ciekawa, pobudzająca kreatywność i wywołująca najróżniejsze emocje jest to produkcja. Dla wielu z nich okazała się ona nostalgicznym powrotem do dzieciństwa, kiedy to sami podejmowali nieśmiałe próby artystyczne na stronach zeszytów czy kartkach. Mnóstwa pochwał doczekała się również strona audiowizualna, która zgodnie z przewidywaniami nadała całości odpowiedniej atmosfery i wyróżniła ją na tle innych produkcji przeznaczonych wyłącznie na konsolę PlayStation 4. Generalnie czuć, że pracownicy studia PixelOpus włożyli serce w produkcję gry.

Przygoda przygotowana przez studio PixelOpus nie należy do najdłuższych. - Recenzje Concrete Genie - mały, ale przyjemny exclusive na PS4 - wiadomość - 2019-10-08
Przygoda przygotowana przez studio PixelOpus nie należy do najdłuższych.

Lecz jakkolwiek doświadczenie płynące z obcowania z Concrete Genie nie byłoby pasjonujące, trwa ono bardzo krótko. Grę da się bowiem ukończyć w zaledwie 4-5 godzin. Niektórzy krytycy uznają to za zaletę argumentując, że gdyby tytuł był dłuższy, straciłby część swojego uroku. Większość jednak czuje niedosyt. W recenzjach pojawiają się również narzekania na kiepską walkę oraz słabszą końcówkę zabawy. Da się też usłyszeć głosy, że w gruncie rzeczy tytuł jest bezcelowy, przez co przypadnie do gustu tylko miłośnikom rysowania i malowania.

Wybrane recenzje gry

 1. Daily Star – 5/5
 2. PlayStation Universe – 9,5/10
 3. Hardcore Gamer – 4,5/5
 4. GamesRadar+ - 4,5/5
 5. COGconnected – 88/100
 6. Attack of the Fanboy – 4/5
 7. IGN – 8/10
 8. Destructoid – 8/10
 9. Game Revolution – 3,5/5
 10. Push Square – 7/10
 11. LevelUp – 6,7/10
 12. EGM – 2/5

Do jutra w PlayStation Store można składać zamówienia przedpremierowe na Concrete Genie. Tytuł wyceniono na 124 złote. Istnieje też opcja zakupienia wydania pudełkowego, najtaniej za 109 złotych. Na koniec warto jeszcze zaznaczyć, że tytuł otrzymał pełną polską wersję językową (obejmującą zarówno napisy, jak i dialogi).

 1. Concerte Genie na stronie PlayStation.com