Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 23 maja 2019, 15:25

autor: AlexB

Recenzje aktorskiego Aladyna - brak magii oryginału

W sieci pojawiły się pierwsze recenzje aktorskiej wersji Aladyna w reżyserii Guya Ritchiego. Niestety, są one mieszane. Produkcja wejdzie na ekrany polskich kin 24 maja.

Wczoraj w kilku krajach na świecie swoją premierę miał Aladyn, czyli kolejna próba przerobienia jednej z klasycznych animacji Disneya na film aktorski. W konsekwencji w sieci wręcz zaroiło się od opinii na jego temat. Zapewne wielu z Was zastanawia się, jak Guy Ritchie wywiązał się z niełatwego zdania adaptacji kultowej opowieści, zatem bez większego owijania w bawełnę – zgodnie z recenzjami krytyków wyszło raczej średnio.

Guyowi Ritchiemu nie udało się w pełni oddać magii oryginalnego Aladyna. - Recenzje aktorskiego Aladyna - brak magii oryginału - wiadomość - 2019-05-25
Guyowi Ritchiemu nie udało się w pełni oddać magii oryginalnego Aladyna.

Według serwisu Rotten Tomatoes, jedynie 59% ze 106 opinii na temat aktorskiego Aladyna jest pozytywnych, a średnia ocena wynosi 5,96/10. Krytycy przede wszystkim zwracają uwagę na fakt, że mimo sporego budżetu nie udało się w pełni oddać magii, która była obecna w kreskówkowym oryginale. Ponadto nie wszystkie zmiany w stosunku do animacji z 1992 roku okazały się trafione, przez co cierpi chociażby dramaturgia i emocjonalność historii. Na domiar złego, sposób nakręcenia scen musicalowych może pozostawiać wiele do życzenia.

Choć aktorski Aladyn nie przypadł do gustu wielu krytykom, nie został on całkowicie zmieszany z błotem. - Recenzje aktorskiego Aladyna - brak magii oryginału - wiadomość - 2019-05-25
Choć aktorski Aladyn nie przypadł do gustu wielu krytykom, nie został on całkowicie zmieszany z błotem.

Z drugiej strony aktorski Aladyn nie jest filmem całkowicie tragicznym. Strona wizualna może się podobać, a część nowych piosenek wpada w ucho. Według wielu krytyków nieźle spisała się również obsada. Generalnie fani animacji z 1992 roku mogą poczuć swego rodzaju nostalgię, lecz cytując Jennifer Heaton z Alternative Lens:

Z nowym Aladynem jest jak ze wznowieniem twojego ulubionego musicalu z nową obsadą. Na papierze przedstawienie wciąż jest świetne, lecz zdajesz sobie sprawę, że kiedyś widziałeś już jego lepszą wersję.

Wybrane recenzje Aladyna

  1. San Francisco Chronicle – 3/4
  2. Tribune News Service – 3/4
  3. Sydney Morning Herald – 3/5
  4. Alternative Lens – 6/10
  5. Parade Magazine – 3,5/5
  6. Seattle Times – 1,5/4
  7. Texas Art & Film – C+
  8. Escapist Magazine – 5/10

O jakości nowego Aladyna widzowie w naszym kraju będą mogli przekonać się od jutra. Film pojawi się na ekranach naszych kin zarówno z napisami, jak i dubbingiem.

W tym roku już jednej aktorskiej wersji popularnej animacji Disneya oberwało się od recenzentów. Mowa tu o Dumbo Tima Burtona. Film zarobił na całym świecie niecałe 347 milionów dolarów. Czy Aladyn poradzi sobie lepiej? Przekonamy się o tym już wkrótce.

  1. Oficjalna strona firmy Disney