Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 27 marca 2019, 10:55

Dumbo Tima Burtona rozczarowuje - film Disneya podzielił krytyków

W sieci pojawiły się pierwsze recenzje Dumbo, czyli kolejnej próby przerobienia klasycznej animacji Disneya na film aktorski. Niestety, dla wielu krytyków produkcja okazała się sporym rozczarowaniem.

Wydawałoby się, że aktorski Dumbo był skazany na sukces. Film miał świetną podstawę w postaci wzruszającej historii małego latającego słonia, utytułowanego reżysera (Tima Burtona, twórcę takich hitów jak Batman z 1989 roku, Sok z żuka czy Edward Nożycoręki), oraz gwiazdorską obsadę, z Colinem Farrellem, Michaelem Keatonem, Dannym DeVito, Evą Green i Alanem Arkinem na czele. Niestety, to nie wystarczyło. W sieci pojawiły się pierwsze recenzje nowej wersji Dumbo i są one mocno mieszane.

Dumbo nie ma powodów do zadowolenia. - Dumbo Tima Burtona rozczarowuje - film Disneya podzielił krytyków - wiadomość - 2019-03-27
Dumbo nie ma powodów do zadowolenia.

Według serwisu Rotten Tomatoes, krytycy podzielili się niemal dokładnie na pół. 52% z 82 opinii na temat aktorskiego Dumbo jest pozytywnych. Dla przeciwników najnowszej produkcji Tima Burtona jasne jest, że reżyser był pod stałą kontrolą Disneya i nie mógł w pełni rozwinąć skrzydeł. W konsekwencji film okazuje się dziełem do bólu bezpiecznym, „letnim” i „pozbawionym duszy”. Pojawiają się też narzekania na nieciekawe postacie i mało angażujące nowe motywy wprowadzone do tej historii. Z drugiej strony dziennikarze, którym nowy Dumbo przypadł do gustu, zaznaczają, że wciąż jest to opowieść potrafiąca wzruszyć, która niesie ważne przesłanie i powinna przypaść do gustu najmłodszym. Pochwał z wielu stron doczekała się również strona wizualna filmu – kolorowa, w stylu art deco, przywodzącym na myśl Wielkiego Gatsby'ego Baza Luhrmanna.

Choć nową wersję Dumbo można określić jako artystyczną porażkę, nie oznacza to, że film polegnie w kinach. Przykłady takich produkcji, jak Venom czy Bohemian Rhapsody dobitnie pokazują, że gusta krytyków i widowni nie zawsze są ze sobą zbieżne. Czy tak będzie i w tym przypadku? Pierwsze opinie zwykłych odbiorców na temat kolejnej produkcji Tima Burtona powinniśmy poznać jeszcze dziś. Film ma bowiem swoją premierę między innymi we Francji, Szwajcarii oraz Belgii. Na ekranach polskich film pojawi się on w najbliższy piątek, czyli 29 marca.

Dumbo Tima Burtona rozczarowuje - film Disneya podzielił krytyków - ilustracja #2

Oryginalna animacja Dumbo ukazała się w 1941 roku. Opowiada ona historię małego słonika o nienaturalnie dużych uszach, który przy pomocy myszy Timothy'ego uczy się pewności siebie i udowadnia, że nie wygląd jest ważny, a to, co się ma w sercu. Produkcja zachwyciła widzów na całym świecie i zdobyła Oscara za najlepszą muzykę w musicalu.

  1. Oficjalna strona firmy Disney

Miłosz Szubert

Miłosz Szubert

Filmoznawca z wykształcenia. Interesuje się wszystkim, co interesujące. Fan tenisa, koszykówki, komiksów, dobrych książek, historii i gier strategicznych Paradoxu. Od niedawna domorosły Mistrz Gry (podobno wychodzi mu to całkiem nieźle). Przez parę lat montował filmy na kanale Notatnik Kinomana na YouTube. W GryOnline.pl pracuje od stycznia 2017 roku. Obecnie opiekuje się działami trainerów i kodów, uzupełnia encyklopedię o trailery, a także rozwija bazę zapisów gier. Od czasu do czasu poinformuje Was także o nowych darmowych grach w Epic Games Store oraz interesujących ofertach na konsole.

więcej