Filmomaniak.pl Newsroom Filmy Seriale Obsada Netflix HBO Amazon Disney+ TvFilmy
Wiadomość filmy i seriale 9 czerwca 2021, 14:50

Reboot kultowego horroru Stephena Kinga nakręci twórca Hannibala

Sony Pictures i Blumhouse mają w planach ekranizację powieści Christine autorstwa Stephena Kinga. Za scenariusz i reżyserię ma odpowiadać Bryan Fuller, twórca m.in. serialu Hannibal.

Stephen King to pisarz niezwykle poczytny i płodny, więc nic dziwnego, że z większością jego dzieł idą w parze ich ekranizacje. Teraz szykuje się kolejna – Sony Pictures i Blumhouse planują bowiem „wziąć na warsztat” powieść króla horroru z 1983 roku pt. Christine. Za scenariusz i reżyserię ma być odpowiedzialny Bryan Fuller, którego możecie kojarzyć m.in. jako twórcę serialu Hannibal.

Jeśli widzieliście liczącą trzy sezony serię o doktorze Lecterze, to mniej więcej wiecie, czego spodziewać się po Fullerze. Warto zauważyć, że praca Amerykanina przy Christine nie będzie jego pierwszym spotkaniem z twórczością Kinga na planie filmowym. To miało miejsce przy okazji filmu Carrie z 2002 roku, do którego Fuller napisał scenariusz. Reżyser – mający swój udział także w serialach Amerykańscy Bogowie, Star Trek: Discovery czy Herosi – ma zamiar pozostać wierny materiałowi źródłowemu i umiejscowić akcję filmu w latach 80. XX wieku.

Nie będzie to pierwsza ekranizacja Christine – powieść została przeniesiona na ekran już w roku swojego debiutu przez słynnego Johna Carpentera. Produkcja zdobyła całkiem niezłe oceny zarówno od krytyków, jak i od widzów, a po niemal 40 latach od premiery jest uznawana za „kultowego klasyka”.

Reboot kultowego horroru Stephena Kinga nakręci twórca Hannibala - ilustracja #1
Kadr z Christine z 1983 roku. Źródło: Columbia Pictures.

Fabuła filmu z 1983 roku dość mocno trzymała się powieści Kinga. Ta z kolei opowiadała o siedemnastoletnim Arniem Cunninghamie, który, wbrew radom najbliższych, zakochał się od pierwszego wejrzenia w tytułowej Christine – niezwykle zazdrosnym i morderczym Plymouthie Fury z 1958 roku. Samochód okazuje się mieć własną demoniczną osobowość i umiejętność regeneracji, która czyni go niemal niezniszczalnym. Ponadto wywołuje u Arniego obsesję, z którą muszą poradzić sobie jego przyjaciele.

Proza Stephena Kinga doczekała i tych bardziej, i tych mniej udanych ekranizacji. Miejmy nadzieję, że Christine w reżyserii Bryana Fullera wyląduje w tej pierwszej grupie. Warto też wspomnieć, że w planach jest również kolejne podejście do Podpalaczkiobsadzono już nawet główne role – a na platformie VOD Apple TV+ rozpoczęto niedawno emisję serialu na podstawie Historii Lisey.

Hubert Śledziewski

Hubert Śledziewski

Z wykształcenia socjolog, z pasji gracz. Przygodę z gamingiem rozpoczął w wieku czterech lat – od Pegasusa. Obecnie preferuje PC i wymagające RPG-i, lecz nie stroni ani od konsol, ani od innych gatunków. Zawodowo pisze od 2016 roku. Z GRYOnline.pl związał się pięć lat później – choć zna serwis, odkąd ma dostęp do Internetu – by połączyć zamiłowanie do słowa i gier. Zajmuje się głównie newsami i publicystyką. Kiedy nie gra i nie pisze, najchętniej czyta, ogląda seriale (rzadziej filmy) i mecze Premier League, słucha ciężkiej muzyki, a także spaceruje z psem. Niemal bezkrytycznie kocha twórczość Stephena Kinga. Nie porzuca planów pójścia w jego ślady. Pierwsze „dokonania literackie” trzyma jednak zamknięte głęboko w szufladzie.

więcej