Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 13 grudnia 2013, 18:30

autor: Hed

PS4 vs PC - czy budżetowy pecet może mierzyć się z next-genem?

Czy za cenę PlayStation 4 z 5 grami można złożyć peceta zapewniającego podobną jakość rozgrywki? Odpowiedzią na to pytanie jest podsumowanie naszego testu, w którym rzuciliśmy wyzwanie następnej generacji konsol.

PS4 vs PC – która platforma sprzętowa wygrała to starcie? - PS4 vs PC - czy budżetowy pecet może mierzyć się z next-genem? - wiadomość - 2013-12-13
PS4 vs PC – która platforma sprzętowa wygrała to starcie?

Czy PlayStation 4 jest opłacalnym zakupem? A może lepiej wydać podobne pieniądze na zbudowanie peceta? Te pytania zadaliśmy sobie w gronie redakcyjnym w ramach serii testów, którą mogliście oglądać na łamach tvgry.pl. Redakcja porównała kilka gier dostępnych na obu platformach i dzisiaj wydała finalny werdykt. Jego treść znajdziecie w poniższym filmie – powinien on pomóc w podjęciu decyzji, w którą z opcji zainwestować w najbliższej przyszłości.

Zasady testu i wnioski

Zasady testu były dość nietypowe, gdyż postanowiliśmy skonfrontować ze sobą dwa zestawy za podobną cenę. Pierwszym z nich jest konsola PlayStation 4 z pięcioma grami. Drugim zbudowany przez nas pecet z tymi samymi produkcjami. Zasada była taka, że koszt obu zestawów musiał być podobny. Test miał pokazać, czy za cenę nowej platformy sprzętowej firmy Sony można zbudować konfigurację pecetową, która zapewni podobną jakość rozgrywki.

Za cenę konsoli PlayStation 4 z paroma grami da się złożyć komputer, na którym będą one działały równie dobrze. Problemem jest konieczność odpowiedniego dobrania konfiguracji. W innym przypadku nie wykorzystamy pełnego potencjału peceta. Poza tym, trudno powiedzieć, czy z czasem wymagania gier na PC nie wzrosną, a to zwykle wiąże się z koniecznością obniżania detali lub wymianą podzespołów. W tym tkwi przewaga konsoli – kupując ją mamy pewność, że gry będą działały dobrze i nie musimy znać się na sprzęcie. Po więcej wniosków odsyłamy do filmu.

Testy gier i ceny zestawów

Przypominamy, że w kolejnych materiałach porównywaliśmy gry uruchomione na obu zestawach. Członkowie testu nie wiedzieli jednak, który z nich jest konsolą a który pecetem. Taki układ pozwolił sprawdzić, czy różnice między sprzętem są widoczne gołym okiem.

Początkowo złożony przez nas komputer widocznie odstawał w zakresie płynności rozgrywki. Zasugerowana przez widzów zmiana konfiguracji wyeliminowała ten problem (co potwierdziło się w dwóch ponownie przetestowanych grach).

  1. PC vs PS4 – zobacz wszystkie filmy

Poniżej prezentujemy konfigurację zestawu pecetowego oraz rozpiskę cenową. Jak widać, staraliśmy się tak dobrać podzespoły, by koszt obu zestawów był jak najbardziej zbliżony.

Zestaw komputerowy

Intel Core i5 4440

660 zł

Płyta główna H81M-DGS

175 zł

Pamięć Crucial DDR3 8GB (2x4GB) CL11

258 zł

Dysk twardy 500GB WD Caviar Blue 7200

185 zł

Gigabyte GeForce GTX 660 OC 2GB

660 zł

Zasilacz OCz CoreXStream 500W

146 zł

Nagrywarka DVD Samsung

62 zł

Obudowa Modecom Logic A10

69 zł

Klawiatura + mysz

50 zł

Windows 8

300 zł

Battlefield 4 (129 zł)

Need for Speed Rivals (119 zł)

Call of Duty: Ghosts (149 zł)

Assassin’s Creed IV: Black Flag (149 zł)

NBA 2K14 (129 zł)

Razem: 675 zł

 

Łączna kwota (sprzęt i gry): 3240 zł

Zestaw konsolowy

PlayStation 4

1799 zł

Battlefield 4

279 zł

Need for Speed Rivals

279 zł

Call of Duty: Ghosts

279 zł

Assassin’s Creed IV: Black Flag

279 zł

NBA 2K14

289 zł

 

Łączna kwota (sprzęt i gry): 3204 zł