Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 23 marca 2020, 13:23

„Przycięcia” dobijają graczy Escape from Tarkov

Gracze Escape from Tarkov narzekają na dotkliwe problemy techniczne, z którymi boryka się ta produkcja. Jednym z najpoważniejszych problemów są krótkie, jedno- lub kilkusekundowe przycięcia, które bardzo utrudniają komfortową zabawę i w wielu wypadkach kończą się tragicznie dla postaci użytkownika.

„Przycięcia” dobijają graczy Escape from Tarkov - ilustracja #1
Escape from Tarkov ewidentnie wymaga doszlifowania.

W SKRÓCIE:

  1. gracze Escape from Tarkov narzekają na mikroprzycięcia utrudniające rozgrywkę;
  2. przyczyny zjawiska mogą być różne – użytkownicy wskazują m.in. na liczbę graczy, problemy z dźwiękiem oraz program Nvidia ShadowPlay.

Gracze Escape from Tarkov narzekają na problemy z wydajnością gry – a konkretniej tzw. mikroprzycięcia, które uniemożliwiają osiągnięcie pełnej płynności i często skutkują śmiercią. Zdaniem wielu użytkowników problemy narosły po aktualizacji 12.4, która trafiła na serwery 13 marca. Forum Reddit obfituje w wątki poświęcone temu zagadnieniu.

Zrobiłem dzisiaj 3 rajdy i wylogowałem się. Zaaranżowałem całe popołudnie w taki sposób, by móc pograć w Tarkova, ale przy każdym starciu natrafiałem na przycięcia. Będę grał w coś innego, dopóki to nie zostanie naprawione, choć na pewno będę żałował, że nie gram w Escape from Tarkov – zauważył gracz o ksywie jeebz_for_hire.

Zdarza się to często, gdy widzę kogoś po raz pierwszy. Celuję tak, że szkoda gadać, ale jeśli jestem w stanie przeżyć więcej niż parę pierwszych sekund, to przynajmniej mam jakąś szansę – skarży się inny użytkownik.

Znaczenie ma liczba postaci w pobliżu?

Przycięcia występują częściej, kiedy w pobliżu znajduje się więcej postaci – co oczywiście powoduje, że stają się wyjątkowo kłopotliwe przy niemal każdej strzelaninie.

Mój oddział zauważył, że jest o wiele gorzej, gdy jest nas trzech lub więcej. Gdy jeden z nas strzela z pistoletu, pozostali mają przycięcia. W moim przypadku w ostatnim tygodniu zrobiło się o wiele gorzej. Na szczęście póki co jeszcze nikt mnie nie zabił, ale to tylko kwestia czasu – opisuje killerofchicken.

„Przycięcia” dobijają graczy Escape from Tarkov - ilustracja #2
Pojedyncze sekundy mogą mieć duże znaczenie w Escape from Tarkov.

Część osób sugeruje, że bug może mieć jakiś związek z efektami, które są wyświetlane przy strzale w hełm lub działaniem programu ShadowPlay.

U mnie przycięcia nie pojawiają się często, ale wydaje mi się, zdarzają się, gdy mam włączony ShadowPlay, trafiam kogoś w hełm i pojawiają się iskry – stwierdził AvengerVVolf.

Moje przycinki stały się znacznie krótsze, kiedy wyłączyłem ShadowPlay – zgodził się z nim Harzza.

A może problem dotyczy interfejsu?

Zdaniem części użytkowników bug powodujący tzw. stutter może mieć coś wspólnego z interfejsem – przycięcia pojawiają się np. przy podnoszeniu ekwipunku lub zamykaniu menu.

Obecnie natrafiam na przycięcia, kiedy coś podnoszę i zamykam ekran ekwipunku – opisuje GugliMe.

Jeszcze inni zwracają uwagę na fakt, że ostatni patch poprawił sytuację dla użytkowników starszych komputerów – ale utrudnił życie osobom z nowszymi podzespołami.

Mój sprzęt jest starszy (i5, r9 390) i przycięcia są O WIELE mniejszym problemem po ostatniej łatce. Za to moi przyjaciele z lepszymi komputerami mają je non stop – odnotowuje wspomniany już jeebz_for_hire.

Niezależnie od tego, jakie są przyczyny problemów z przycięciami w Escape from Tarkov, pozostaje nam tylko mieć nadzieję, że sytuacja szybko się poprawi. Warto przypomnieć, że gra jest obecnie dostępna wyłącznie na komputerach, w ramach zamkniętych beta-testów – by uzyskać do nich dostęp trzeba złożyć zamówienie przedpremierowe na oficjalnej stronie gry (cena standardowej edycji to 35 euro, czyli około 160 złotych).

  1. Escape from Tarkov – strona oficjalna