Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 17 lutego 2022, 15:45

Premiera Total War: Warhammer 3; Chińczycy zalewają grę negatywnymi ocenami na Steam

Dziś rano na PC premierę, również w PC Game Passie, miał Total War: Warhammer III, czyli kolejna odsłona strategicznego cyklu studia Creative Assembly. Jak na razie tytuł zebrał mieszane oceny na Steamie, do czego w dużej mierze przyczynili się gracze z Chin.

W końcu, po wielu miesiącach oczekiwania, trylogia Total War: Warhammer, stanowiąca podcykl kultowej serii strategii wyróżniającej się m.in. możliwością toczenia ogromnych bitew, doczekała się swojego zamknięcia. Dziś o 9:00 czasu polskiego premierę miała bowiem gra Total War: Warhammer III od brytyjskiego studia Creative Assembly.

Produkcja jest obecna tylko na PC, między innymi w języku polskim (obejmującym wyłącznie napisy). Można ją zakupić chociażby na platformach Steam oraz Epic Games Store. Jest także dostępna dla posiadaczy abonamentu PC Game Pass.

Total War: Warhammer III w pigułce

Total War: Warhammer III skupia się przede wszystkim na północno-wschodniej części świata fantasy stworzonego przez Games Workshop. Gra daje okazję między innymi do poprowadzenia w bój armii Kislevu (czyli frakcji wzorowanej chociażby na Cesarstwie Rosyjskim i Rzeczypospolitej) oraz cesarstwa Wielkiego Kataju (inspirowanego Chinami), a także nacierających na nie sił bogów Chaosu.

Podobnie jak w przypadku innych przedstawicieli cyklu Total War, rozgrywka w Warhammerze III dzieli się na dwie płaszczyzny. W przypadku pierwszej zarządzamy naszym państwem na mapie świata i wykonujemy kolejne ruchy w turach.

Natomiast na drugiej dowodzimy naszymi żołnierzami na polach bitew w czasie rzeczywistym. Same starcia doczekały się w omawianym tytule kilku nowości. Mowa tu chociażby o potyczkach przy portalach Chaosu, podczas których możemy m.in. rekrutować dodatkowe jednostki, a nawet budować fortyfikacje.

Oceny branżowe

Gra Total War: Warhammer III została ciepło przyjęta przez media branżowe. W serwisie Metacritic ma średnią ocen na poziomie 88/100 (na podstawie 42 recenzji). Pochwał doczekały się między innymi nowe systemy dyplomacji oraz oblężeń. Pozytywne odczucia dotyczą także poprawionej sztucznej inteligencji.

Chińska krytyka na Steamie

Gdy jednak spojrzymy na platformę Steam, sytuacja z ocenami Total War: Warhammera III wygląda nieco gorzej. Jedynie 46% z 2245 opinii graczy na temat tytułu jest pozytywnych. Skąd taki słaby wynik? W dużej mierze odpowiadają za niego mieszkańcy Chin, którzy zalali produkcję negatywnymi recenzjami.

Jak tłumaczy na Twitterze znany analityk Daniel Ahmad, mieszkańcom Państwa Środka bardzo nie spodobał się sposób, w jaki studio Creative Assembly i Sega promowały Total War: Warhammer III. W nadziei na podbicie sprzedaży w tym kraju, która z racji na obecność w grze wzorowanego na Chinach Kataju i tak powinna być wysoka, twórcy rozesłali przed premierą klucze do tego tytułu masie streamerów ze strony DouYu – zarówno z większymi, jak i mniejszymi zasięgami. Celem było trafienie do zupełnie nowych odbiorców, którzy mogli w ogóle nie słyszeć o serii.

Premiera Total War: Warhammer 3; Chińczycy zalewają grę negatywnymi ocenami na Steam - ilustracja #1
W Total War: Warhammerze 3 nie zabraknie starć z demonami.

Problem polega na tym, że owi streamerzy nie bardzo wiedzieli, jak grać w Total War: Warhammera III i w ogóle wykazywali średnie zainteresowanie tą pozycją. Na domiar złego pokazali zbyt dużo jej elementów, czym popsuli wielu przyjemność z samodzielnego ich odkrywania.

Wielu Chińczyków spośród tych, którzy zdecydowali się na zakup tytułu w przedsprzedaży, wpadło we wściekłość. W opiniach zarzucają oni między innymi Sedze i Creative Assembly, że to nie im dano wcześniejszej możliwości zagrania w Total War: Warhammer III.

Premiera Total War: Warhammer 3; Chińczycy zalewają grę negatywnymi ocenami na Steam - ilustracja #2
W Total War: Warhammerze III można poprowadzić m.in. armie Kislevu.

W opiniach zachodnich graczy również pojawiają się narzekania, choć jest ich wyraźnie mniej. Część odbiorców wyraża rozczarowanie chociażby optymalizacją. Inni są źli na relatywnie niewielką liczbę frakcji, która zapewne zostanie uzupełniona płatnymi DLC.

Wymagania sprzętowe Total War: Warhammer III

Zbliżając się już powoli do końca, podajemy jeszcze oficjalne wymagania Total War: Warhammera III. Warto się z nimi zapoznać, zanim zdecydujecie się na zakup tego tytułu.

Minimalne wymagania sprzętowe

  1. Procesor: z serii Intel Core i3 / AMD Ryzen 3
  2. Karta graficzna: z serii Nvidia GeForce GTX 900 lub AMD Radeon RX 400
  3. DirectX: 11
  4. Pamięć RAM: 6 GB (8 GB, jeśli używamy zintegrowanej karty graficznej)
  5. Miejsce na dysku: 120 GB
  6. System operacyjny: Windows 7 64-bit

Zalecane wymagania sprzętowe

  1. Procesor: z serii Intel Core i5 / AMD Ryzen 5
  2. Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 1060 / AMD Radeon RX 5600 XT
  3. DirectX: 11
  4. Pamięć RAM: 8 GB
  5. Miejsce na dysku: 120 GB
  6. System operacyjny: Windows 10 64-bit
  1. Oficjalna strona gry Total War: Warhammer III

Miłosz Szubert

Miłosz Szubert

Filmoznawca z wykształcenia. W GRYOnline.pl pracuje od stycznia 2017 roku. Fan tenisa, koszykówki, komiksów, dobrych książek, historii oraz gier strategicznych Paradoxu. Od niedawna domorosły Mistrz Gry (podobno wychodzi mu to całkiem nieźle). Przez parę lat montował filmy na kanale Notatnik Kinomana na YouTube.

więcej