Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 23 marca 2018, 10:25

autor: AlexB

Premiera i recenzje A Way Out - unikalne doświadczenie

Dziś na PC, PlayStation 4 oraz Xboksie One debiutuje A Way Out, interesująca kooperacyjna gra akcji o ucieczce z więzienia. Według pierwszych recenzji, specjalistom ze studia Hazelight udało się stworzyć niezwykle interesujące, choć niepozbawione wad, doświadczenie.

Bierz pady i w nogi

Czy oglądając serial Prison Break lub kultowy film Skazani na Shawshank marzyliście, by znaleźć się na miejscu głównych bohaterów i opracować plan ucieczki z więzienia, który zadziwiłby świat? Dziś możecie zrealizować swoją fantazję, choć pod warunkiem, że macie pod ręką jakiegoś znajomego. Na PC, PlayStation 4 oraz Xboksie One debiutuje bowiem A Way Out, czyli zapowiedziana w czerwcu ubiegłego roku trzecioosobowa gra akcji od studia Hazelight (założonego przez twórców Brothers: A Tale of Two Sons) oraz firmy Electronic Arts. Tytuł można zakupić zarówno w edycji pudełkowej, jak i cyfrowej, i jest on dostępny w polskiej wersji językowej (obejmującej wyłącznie napisy). Przypominamy, że A Way Out jest grą wyłącznie kooperacyjną. Zatem do jej przejścia konieczne są dwie osoby, czy to siedzące na jednej kanapie, czy to współpracujące przez Internet. Warto również zaznaczyć, że do zabawy przez sieć wystarczy, że kopię gry ma tylko jedna osoba. Druga będzie mogła dołączyć do sesji bez żadnych dodatkowych opłat.

Czy główni bohaterowie uciekną wymiarowi sprawiedliwości? - Premiera i recenzje A Way Out - unikalne doświadczenie - wiadomość - 2018-03-23
Czy główni bohaterowie uciekną wymiarowi sprawiedliwości?

A Way Out opowiada historię Vincenta i Leo, dwóch skazańców o skrajnie różnych osobowościach, którzy decydują się na ucieczkę z więzienia, a następnie próbują umknąć pościgowi poza jego murami. Produkcję studia Hazelight można ukończyć w około 6-8 godzin. Nie jest to zbyt dużo, lecz należy pamiętać, że ścieżki obu bohaterów momentami dość znacznie się od siebie różnią, więc wielu graczy zapewne będzie chciało poznać je obie, do czego rzecz jasna niezbędne są przynajmniej dwa podejścia.

Osobom zainteresowanym kupnem A Way Out na PC przypominamy oficjalne wymagania sprzętowe. Więcej informacji na ich temat, w tym rekomendowane ustawienia dla poszczególnych konfiguracji, znajdziecie tutaj.

Minimalne wymagania sprzętowe

 1. Procesor: Intel Core i3-2100T 2.5 GHz / AMD FX 6100 lub lepszy
 2. Karta grafiki: Nvidia GeForce GTX 650Ti 2 GB / AMD Radeon HD 7750 2 GB
 3. Wersja DirectX: 11
 4. Pamięć: 8 GB RAM
 5. Miejsce na dysku: 17 GB
 6. System operacyjny: 64-bitowy Windows 7, 8.1, 10
 7. Sterowanie: co najmniej jeden kontroler zgodny z Xbox/PlayStation

Rekomendowane wymagania sprzętowe

 1. Procesor: Intel Core i5 3570K / AMD Ryzen 3 1300x lub równoważny
 2. Karta graficzna: Nvidia GeForce GTX 960 / AMD R9 290 lub równoważna
 3. Wersja DirectX: 11
 4. Pamięć: 16 GB RAM
 5. Miejsce na dysku: 25 GB
 6. System operacyjny: 64-bitowy Windows 7, 8.1, 10
 7. Sterowanie: co najmniej jeden kontroler zgodny z Xbox/PlayStation

Skazani na sukces?

W ostatnich dniach w sieci pojawiły się pierwsze recenzje A Way Out. Są one całkiem entuzjastyczne. Wersja tytułu na PlayStation 4 może pochwalić się w serwisie Metacritic średnią oceną na poziomie 80/100 (na podstawie 35 opinii). Większość dziennikarzy chwali pomysły studia Hazelight, takie jak stale podzielony ekran, ciągły wymóg współpracy czy szeroki wachlarz aktywności, z którymi wiążą się interesujące minigierki. Z pozytywnym odbiorem spotkała się również intensywna, lecz potrafiącą uderzyć w emocjonalne tony fabuła. Wszystko to składa się na prawdziwie unikalne, stworzone „z sercem” kooperacyjne doświadczenie, o którym możecie przeczytać między innymi w naszej recenzji.

Nie oznacza to jednak, że A Way Out jest grą pozbawioną wad. Recenzentom nie do końca przypadły do gustu niektóre dialogi, relatywnie krótka zabawa oraz momentami „prymitywny” gameplay, który nie jest tak „odważny”, jak sam pomysł wyjściowy. Twórcy nie ustrzegli się również błędów związanych z technikaliami – bugów graficznych oraz problemów z wydajnością. W ostatecznym rozrachunku nie są to jednak uchybienia, które całkowicie dyskwalifikowałyby dzieło studia Hazelight.

Wybrane recenzje A Way Out